Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na barvení hennou?

zdroj:

Ráda byste si dopřála jiný odstín vlasů? Chcete na kůži vytvořit ornamenty? Nebo vás jen baví experimentovat s barvami? Přitom se ale vyhýbáte chemikáliím? Máme pro vás ideální řešení. Vydejte se přírodní cestou a pořiďte si hennu.

Už egyptské královny Kleopata či Nefertiti přišly na chuť kouzlu přírodního barviva henny. Používala se nejen k barvení vlasů, ale i kůže, rtů či nehtů. Do Evropy se dostala přes Afriku a Asii. Právě tam ji dodnes používají při obřadech, jako je svatba. 

Víc než jen barva

To vše dokládá, že na světě nenajdeme starší naprosto přírodní barvivo. Získává se z keře zvaného Henovník bílý, nebo-li Lawsonia Inermis. Má bílé, růžové, červené či žluté květy s výraznou sladkou vůní. Proto se její šťáva přidává do parfémů či esenciálních olejů. Má blahodárné účinky na naše zdraví, navozuje dobrý spánek, zmírňuje bolesti hlavy, svalů a podává se při kožních potížích. 

Bylinka se využívá i v dekorativní kosmetice. Řapíky se rozdrtí na zelený prášek, který pak lze smíchat s jinými rostlinami, čímž nám nabídne pestrou škálu odstínů a barev. Henna v sobě nemá žádné chemické látky, a tak neničí vlasy. Jestliže vás po klasickém chemickém barvení trápí třepení vlasů nebo se vám lámou, v případě henny toto nehrozí. Navíc se po její aplikaci budou krásně lesknout. 

Decentní práce

Počítejte však s tím, že vám nezmění barvu razantně o několik odstínů, neodbarví vás a pro obarvení šedin je potřeba ji aplikovat opakovaně (zde ale také záleží na typu vlasů, hrubé šedé vlasy se hennou barví špatně). Ale povznese vaši přirozenou barvu, jemně tónuje a dodá zářivý odstín specifický na každou barvu vlasů. Hennu tedy vnímejme spíše jako exkluzivní přeliv, který se postupně z vlasů vymyje. Má to ale výhodu, protože odrosty nejsou tak výrazné a vše působí přirozeně

Henna si nerozumí s chemií, a tak ji nenanášejte na chemicky barvené vlasy. Zatímco chemické barvy vlasy oslabují, protože pronikají do vlasové struktury, henna je naopak obaluje a tím posiluje

A jak tedy na samotné barvení?

Potřebné množství henny (50-100 gramů, dle délky vlasů) zalijeme horkou vodou či čajovým odvarem tak, aby vznikla hustá kaše. Naneseme rovnoměrně do suchých vlasů a necháme působit alespoň hodinu (ale klidně i 3-4 hodiny). Poté z vlasů důkladně vymyjeme čistou vodou.

Barvení hennou je hodně individuální a může se velmi lišit. Samozřejmě doporučujeme se řídit postupem napsaným na konkrétním produktu, který si vybereme, ale hustotu pasty, nebo délku času, po kterou máme hennu na vlasech si můžeme upravit. Výsledek bude závislý na mnoha faktorech. Od teploty vody, se kterou jsme zalili hennu, přes čas, po který henna působila po strukturu vlasů. Na jemnějších a světlých vlasech se henna “usadí” nejsnáze. Pokud máme hrubé a tmavé vlasy, hennu na vlasech musíme nechat déle, zvolit tmavší typ nebo barvit opakovaně. Postupem času si tak ale můžeme vytvořit svůj unikátní recept i postup.

Barva čisté henny je červeno hnědá ale je možné ji upravit přidáním kávy, kakaového prášku, medu, citronové šťávy, sušeného heřmánku, skořice nebo mnoha a mnoha jiných přísad. Dva až tři dny po barvení hennou nepoužívejte šampon ani kondicionér, aby se barva ve vlasech ustálila.

Jemné tetování

Lákají vás ornamenty na kůži, ale netroufáte si na agresivní tetování? Ozdobte si tělo hennou. Bude to bezbolestné a své kůži jen prospějete již zmíněnými léčivými účinky. Stačí prášek smíchat s vodou a vytvořit z něj pastu. Tou uděláme ornamenty a necháme dva dny působit. Nakonec zaschlou pastu odstraníme. Nelekejte se oranžového zabarvení, to se za pár dnů promění v tmavě rudou, která udělá krásnou dekoraci, kterou můžete brzy zase obměnit. Což se vám případě tetování nepodaří.

Pokud vás zajímá podrobnější popis historie henny, barvení s ní i výrobců doporučujeme na čtení tento článek.

BiOOO.cz TIP na závěr:

Při aplikaci henny nepoužívejte kovové předměty, ani prášek nezalévejte příliš horkou vodou. Henna souzní s kyselostí, a tak je možné kápnout citronovou šťávu. U všech, které nemají rády až příliš teplé tóny, si musejí na teplotu vody dát extra pozor. Bylina indigo je ta, která vám na vlasech vytváří studený hnědý odstín. A pokud ji zalijete horkou vodou, zničíte ji. Všechny hnědé barvy a studené tóny zalijte vodou o maximálně 50°C! Barvicí pastu v tomto případě nenechávejte odstát, ale rovnou naneste na vlasy. S přibývajícím časem se barvicí schopnost indiga výrazně snižuje.