Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Henna aneb barvení bez chemie

Henna aneb barvení bez chemie Henna je jedním z nejstarších stoprocentně přírodních barviv na vlasy.
Iva Lhotská
5,0 5
8

Henna aneb barvení bez chemie zdroj: shutterstock.com

Jak je to vlastně s barvením hennou? Dost často se setkávám s dotazy kamarádek nebo zákaznic, jaké mám zkušenosti s barvením hennou. Musím říct, že osobně mám hennu velmi ráda a tudíž moje zkušenosti jsou velmi dobré :-) Henna se dala v České republice sehnat v prodejnách drogerie již za tzv. rozvinutého socialismu. Jenže to zdaleka nebyla taková kvalita, jakou seženete dnes.

Hennu k nám dováží spousta firem. Ale ne každý dodavatel vám zaručí tu správnou, vysokou kvalitu. A také každý člověk reaguje na toto přírodní v podstatě bylinné barvivo jinak. Henna je známá hlavně jako jedno z nejstarších stoprocentně přírodních barviv na světě. Nejenže nám tato bylina obarví naše vlasy, ale má rovněž silné léčebné účinky. Henna v podstatě vlas obalí, vytvoří na něm ochranný film a navíc ho ještě vyživí a posílí.

Přejít na sekci článku:

Původ henny, trocha historie

Původ henny, trocha historie zdroj: shutterstock.com

Henna (henovník bílý) původně pochází z tropů či subtropických oblastí Afriky, jižní Asie a severní Oceánie. Pro komerční užití se pěstuje v Indii, Pákistánu, Jemenu, Maroku, Somálsku, Íránu, Súdánu, Afghánistánu či Libyi. Hennu - barvivo - obsahují především listy, nejvíce pak řapíky. Henna se používá v podobě červeného pudru, kterým se v exotických zemích tetují pro slavnostní obřad nevěsty nebo orientální tanečnice.

K barvení vlasů se používá rostlinný henna pudr, což je směs prášku z henny a bylin. Výborně se hodí k regeneraci vlasů, zabraňuje tvoření lupů, léčí suchou vlasovou pokožku. Vyrábějí se i například černé prášky henna, nebo i jiné odstíny. Je to však často směs henny a chemie. Takže prosím opatrně při použití.

Kvalitní henna barvící na černo se získává tak, že se podle staré indické tradice smíchá klasická původní červená henna s drceným indigovým práškem. Dodává tak tmavým vlasům nádherný nádech do modra. Známá je také neutrální henna, která se připravuje z různých druhů listů henny. Jedna z vůbec nejlepších je henna perská nebo egyptská.