Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Hydroláty na vlasy

Hydroláty na vlasy Hydroláty jsou květové vody obsahující rozpustné části éterických olejů a lze je použít v péči o vlasy.
Pavlína Klaudová
5,0 5
6

Hydroláty na vlasy zdroj: pixabay.com

Chcete vyzkoušet něco, co vám pomůže v pěstění vlasů? Pokud ano, co sáhnout po produktu aromaterapeutického průmyslu, kterému říkáme hydroláty?! Co je vlastně hydrolát a jak se používá v aromaterapii, si řekneme v tomto článku.

Co jsou hydroláty?

Hydroláty jsou mnohdy nesprávně zaměňovány s pleťovými vodami. Je to destilovaná voda, v které uvízly ve vodě rozpustné části éterických olejů. V hydrolátech nenajdeme monoterpeny, seskviterpeny ani estery a pokud, tak pouze velmi malé množství. Někdy se hydrolát opětovně používá při destilaci stejného druhu éterického oleje, jindy se dává k upotřebení v kosmetickém průmyslu, záleží na tom, o jakou rostlinu se jedná.

To, zda má hydrolát stejné účinky jako éterický olej, závisí na vlastnostech hlavní účinné látky té které použité rostliny. Pokud je tato látka rozpustná ve vodě, působí olej i květová voda velmi podobně. Například estery, díky kterým má svou typickou vůni oblíbená levandule, jsou ve vodě téměř nerozpustné a tudíž i květová voda pocházející z levandule nevoní tak, jak by asi mnozí z nás očekávali. To ale nebrání v tom, abychom ji používali.

Ve Francii, zemi, v které byla objevena moderní aromaterapie, mají hydroláty velkou oblibu a v nabídce místních firem jich najdeme nepřeberné množství. Francouzi jdou dokonce tak daleko, že některé z nich pro jejich zdravotní účinky i konzumují.

Hydroláty mají tu výhodu, že nejsou tak aromatické jako éterické oleje, přesto jsou účinné, a proto je mohou používat i ženy na začátku těhotenství. Tím pádem jsou květové vody vhodné i pro děti. Co je dobré vědět o květových vodách? No třeba to, že se může lišit jejich vůně a síla, i když pocházejí ze stejného druhu rostlin. Uveďme si jako příklad velmi oblíbenou růžovou vodu, na té je rozdíl nejzřetelnější. Hodně totiž záleží na tom, kde byla růže pěstována (podmínky půdy, vzduch) a také na druhu, z kterého voda pochází. Toto vše jsou faktory ovlivňující vůni finálního produktu.

Sama mám několik druhů růžové květové vody a rozdíly jsou opravdu markantní, jak ve vůni, tak v rozprašovači. Proto je opravdu důležité si vybrat takovou, která vám bude nejvíc vyhovovat. Záleží na tom, co hledáte a v jaké cenové kategorii jste ochotni se pohybovat. A také je důležité vědět, zda dáváte přednost nanášení hydrolátu na vatovém tamponu. Pro tento způsob použití je lepší vybrat květovou vodu s „hrubším“ rozstřikem. Pokud se ale chcete opájet mlhou, sáhněte po takové, která má nastavený rozprašovač na jemnější kapky.

Aromaterapeutické užití

Hydroláty jsou výborné pro ty, kteří chtějí začít používat aromaterapii, ale mají určitý ostych nebo respekt před éterickými oleji, protože nejsou pro náš nos tak náročné na zpracování a mají mnohdy „lepší“ vůni než samotná esence. Ty naopak získávají jemnější vůni až po naředění.

Navíc je zde výhoda pohodlné aplikace. Samozřejmě je lepší mít u sebe rozprašovač s pumpičkou, kterým si na sebe stříknete osvěžující vůni, než s sebou porůznu nosit éterické oleje, které se vám mohou rozbít. Otevření a manipulace s nimi není zrovna ideální, když jste v práci nebo potřebujete vyrazit někam do společnosti. Oceníte je obzvláště při psychicky vyčerpávajícím dni v kanceláři, když potřebujete uklidnit. Při pořizování si hydrolátu dbejte na to, abyste si přečetli jeho složení, některé mohou obsahovat alkohol, který se může projevit jako alergen. Přidává se do nich jako konzervant, aby se prodloužila jejich trvanlivost.

Jedinou výjimkou, která si přirozeně zachovává obsah alkoholu i po destilaci, je voda z vilínu. Co se týče skladování hydrolátů, o době jejich použitelnosti, pokud jde o čistou květovou vodu, rozhoduje procentuální podíl éterického oleje. Chcete-li květové vody využít k péči o vlasy nebo oči, není alkohol zrovna to pravé ořechové. Vždy pro tento účel vyhledávejte vody bez alkoholové příměsi.

Proč používat hydroláty právě na vlasy? Kromě toho, že obsahují určitý poměr esenciálních olejů, mohou skvěle posloužit místo kondicionéru. Vlasy, které jsou hydratované, se pak lépe rozčesávají. Květinové vody také pomáhají chránit vaši hřívu před nepříznivými vlivy znečištěného ovzduší. Díky obsahu prospěšných látek pomohou, aby se dostalo vlasům jemné a prospěšné péče. Pokud jste hydroláty na vlasy ještě nezkusili, neváhejte. Budou jemně provoněné, příjemné na dotek a uvidíte, že se s nimi velmi rychle spřátelíte.