zdroj: Shutterstock
Vypadávání vlasů je zcela přirozený proces a je součástí našeho každodenního života bez ohledu na pohlaví. V průměru ztratíme za den až 100 vlasů, které však ihned nahrazují nové. Životnost jednoho vlasového cyklu trvá obvykle 1 až 6 let, poté se náš vlasový porost obnoví. Co ale dělat s výrazně vyšším úbytkem vlasů a jak bojovat proti jejich vypadávání?
Nejčastější příčiny vypadávání vlasů
Důvodů, proč nám nadměrně padají vlasy může být několik, v první řadě je dobré nalézt příčinu.
Ačkoliv mnohem častěji slýcháváme o nadměrném vypadávání vlasů u mužů, které je dáno převážně genetikou a jedná se o tzv. androgenetickou alopecii, tedy zvýšenou citlivost vlasových folikul na mužský pohlavní hormon (testosteron), nadměrná ztráta vlasů se týká i žen a nemusí se vždy jednat o důsledek hormonální nerovnováhy či těhotenství.
Genetická predispozice - míra hustoty ale rychlost růstu kštice je nám dána už při narození. Zatímco u mužů dochází k postupné ztrátě vlasů od temene hlavy a může začít kdykoliv po pubertě, u žen obvykle dochází k vypadávání vlasů po celé hlavě, zejména v období po menopauze.
Hormonální změny - mohou být způsobeny nerovnováhou estrogenu a testosteronu (puberta, těhotenství, menopauza, vysazení hormonální antikoncepce) nebo poruchou štítné žlázy.
Strava chudá na vitamíny a živiny - pro vlasy jsou důležité zejména vitamíny skupiny B, železo, zinek, selen, hořčík a kolagen.
Stres - padání vlasů vlivem stresu se může projevit i po několika měsících.
Špatná životospráva - alkohol, cigarety, nedostatek pohybu a spánku.
Pitný režim - dostatečná hydratace je základem zdravého těla i zdravého růstu vlasů. Vypijte denně minimálně 2 litry vody a poznáte ten rozdíl.
Nesprávná péče o vlasy - stejně jako je důležitá vnitřní výživa vlasů, tak je potřeba o vlasy šetrně pečovat i zvenčí. Vlasům příliš neprospívá častá tepelná úprava (foukání, žehlení), barvení, nadměrné používání stylingových přípravků, nesprávné mytí a nevhodná vlasová kosmetika ani příliš utažené účesy, kdy dochází k poškození vlasových folikulů.
Dlouhodobé nošení pokrývek hlavy - jste-li milovníky všemožných pokrývek hlavy, zpozorněte. Právě časté nošení čepic, klobouků, kšiltovek a dalších může mít neblahý vliv na vaší kštici. Nadměrným užíváním pokrývek hlavy vlasy trpí a mohou začít vypadávat.
Nežádoucí účinky léků - další častou příčinou padání vlasů jsou nežádoucí účinky některých léků. Patří sem:
- léky na štítnou žlázu
- některé druhy hormonální antikoncepce
- antiepileptika
- léky na ředění krve
- léky na snížení hladiny cholesterolu
- léky na akné
- nadužívání vitamínových doplňků stravy (zejména vitamín A)
- antibiotika (ATB)
- antimykotika
Padání vlasů u dětí
Vlasy padají všem, dětem nevyjímaje. Příčiny padání vlasů u dětí se však liší od příčin u dospělých. K přirozenému padání vlasů dochází v novorozeneckém věku (4. - 7. měsíc) a v období puberty. Začnou-li vlasy vlasy padat v nadměrném množství, neotálejte s návštěvou pediatra.
Věděli jste, že…
i teplota a počasí mají vliv na to, jak moc nám vypadávají vlasy? Nejvíce vlasů ztrácíme na jaře a na podzim, naopak nejbujnější kštici máme v létě.
Jak poznám, že mi vlasy padají více než je běžné
Většině lidí vypadne v průměru 80 až 100 vlasů denně, při mytí to může být až 300. Pokud vlasy padají více, než je obvyklé a na rukou, na polštáři, v hřebenu či odtoku vody zůstávají celé chomáčky vlasů, může jít o varovný signál, že je něco v nepořádku.
Jak omezit vypadávání vlasů
Obohaťte jídelníček o potraviny bohaté na vitamíny a minerály, které podporují růst vlasů. Na jídelníčku by neměly chybět ryby, luštěniny, rýže, čerstvé ovoce a zelenina, vlašské ořechy a semínka.
Zlepšete celkovou životosprávu. Omezte kouření, holdování alkoholu, zpestřete si den pohybovými aktivitami, uvidíte, jak vám například každodenní menší procházka na čerstvém vzduchu udělá dobře. Snažte se odbourat stresové faktory.
Kvalitu pokožky hlavy a tím pádem i vlasů ovlivňuje také způsob péče o vlasy a používání kosmetických či stylingových přípravků. Přírodní a bio šampony šetrně myjí vlasy a pokožku hlavy, aniž by je vysušily či podráždily. Do šamponu také můžete přidat éterické oleje pro podporu růstu vlasů - vhodné jsou éterické oleje rozmarýn, cedrové dřevo, šalvěj, cypřiš, levandule, ylang-ylang nebo máta peprná. Omezte časté mytí hlavy.
Před foukáním fénem vždy použijte tepelnou ochranu, vysoušení vlasů ručníkem provádějte jemně bez násilného tření. Dbejte i na správnou teplotu vody při mytí vlasů. Ta by neměla být horká, ani příliš studená. Dále se snažte omezit používání stylingových přípravků, zejména těch konvenčních, které vlasy zbytečně zatěžují.
Vlasy příliš často nekartáčujte a používejte výhradně kvalitní hřebeny a kartáče se zaoblenými nebo přírodními štětinami.
Stejně jako pokožce dopřáváte pravidelný peeling pro regeneraci buněk, snažte se i vlasům dopřávat pravidelnou regenerační péči v podobě zábalů a speciálních vyživovacích kúr. Kvalitu růstu také podpoříte vhodnými doplňky stravy. Ty by měly obsahovat důležité látky jako je biotin, cystein, methionin a případně i vitamíny B a C.
Omezte barvení vlasů a to zejména “drogerkovými” barvami pro domácí barvení nebo alespoň sáhněte po přírodních barvách na vlasy, které obsahují minimum chemických substancí, a přesto obarví vlasy kvalitně a v zářivých i přirozených odstínech. Jejich použití je velice snadné a srovnatelné s konvenčními barvami na vlasy.
Dopřejte si relaxační masáž hlavy třeba s masážními pomůckami CRYSTALLOVE. Prostřednictvím stimulace energetických bodů na hlavě a těle odstraňuje masážní hřebenem městnání lymfy a zlepšuje krevní oběh.