Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak správně používat hennu

Jak správně používat hennu Začínáte s barvením vlasů hennou? Přečtěte si 7 tipů, které vám pomohou a ulehčí barvení!
Pavlína Klaudová
4,7 5
47

Jak správně používat hennu zdroj: unsplash.com

Ať už chceme nebo ne, henna je fenoménem, který jednou prostě vyzkouší každý. Povětšinou po ní sáhnete, když si chcete zkusit vyzkoušet tetování, které si pak necháte udělat „naostro“, nebo se k ní propracujete, když vyhodíte chemické barvy na vlasy. Je jedno, jak k ní přijdete, ale buďte si jisti, že se tak stoprocentně stane. Seznamování se s hennou může být poněkud zmatené a ne vždy u ní zůstaneme, protože jsme zvyklí pracovat se „superbarvami“ na vlasy, které nám slibují krásnou hřívu v televizi, ale opak bývá pravdou. Henna sice vyžaduje zvláštní péči, ale ta se nakonec vyplatí, protože vám pomůže mít krásné vlasy bez lupů a jiných nepříjemných problémů. Navíc vlasy vyživuje a zceluje, takže máte další dobrý důvod, proč po ní sáhnout. Pokud chcete použít hennu, je dobré vědět pár „drobností“, které vám pomůžou si ji zamilovat.

Nechte hennu odstát

Pokud máte barvené vlasy chemickou barvou a chcete použít hennu, všeobecně se doporučuje mezi barvením měsíční odstup. Zde je postup barvení a pár tipů, jak zlepšit odstín henny.

Samotné barvení je tak trochu alchymie. Nejčastější chybou, která se při hennování dělá, je ta, že začátečník nenechá hennovou pastu odstát a nanese ji na vlasy přímo. Henna potřebuje čas, aby se v ní dokázaly dobře rozvinout barvicí pigmenty, po zalití vodou je dobré ji nechat cca dvě hodiny odstát. Nádobu zakryjeme igelitovým sáčkem nebo potravinářskou fólií. Někteří nechávají zalitou hennu odpočívat přes noc.

Zapojte éterické oleje

Jednou z věcí, která lidi odrazuje od toho, aby hennu vyzkoušeli, je její typický zápach. Ten se dá prostě a jednoduše „přebít“ éterickými oleji. Pokud do ní nakapete levanduli, vavřín, tea tree nebo velmi aromatický ylang-ylang, geranium bourbon (růžový muškát), cedr, neroli, kardamom či jalovec, nemusíte se bát nepříjemného zápachu. Své udělá v henně, co se týče aromaterapeutického zážitku, i kvalitní voňavý olivový olej. Spojení éterických olejů a henny navíc podpoří lepší růst a kvalitu vašich vlasů. Kardamomový prášek se přidává v dávkování 1 kávová lžička na 100 g henny. Jako skvělý doplněk, starající se o krásné vlasy, funguje arganový olej, nicméně je lepší ho používat ve směsi s éterickými oleji a hennou, protože ne každému vyhovuje typická vůně tohoto přírodního zázraku.

Jak na správnou pigmentaci

Pro lepší rozvinutí pigmentů je dobré přidat do henové pasty šťávu z citrónu nebo balzamikový ocet, záleží na tom, jakou máte barvu henny. Pigmentaci podpoříte i kořením nebo výluhy z bylin. Do základní a červené henny se přimíchává paprika, červený balzamikový ocet, pokud chcete mít krásně červené vlasy, pomůže ibišek, šípky, šťáva z červené řepy, měsíček a šafrán. Do hnědé henny přidejte kakao, pro blond hennu se používá z odvar nebo výluh z heřmánku, divizny, měsíčku lékařského, do pasty lze přidat i mletou kurkumu. Já mám pro své indigo černé hennové potěšení jako vychytávku řeckou vulkanickou černou sůl. Někdo přidává do černé henny silný výluh černého čaje nebo kávu, můžete použít i výluh ze šalvěje, maliníku, petržele nebo rozmarýnu. Před tím, než necháte hennu odstát, ji nařeďte spíše hustší, abyste pak po tom, co si odpočine, mohli přidat ještě trochu teplé vody, protože henna se má nanášet na vlasy teplá, po namíchání by měla mít kašovitou strukturu. Před aplikací je dobré si nejen vykroutit mokré vlasy, ale také si je trošku vytřít ručníkem, protože jinak henna stéká a není to příjemné. Na zjemnění henové pasty můžete přidat cukr, bude pak hladší a lépe se nanáší.

Henna může nějakou dobu pouštět

Co je dobré vědět, je to, že henna, obzvláště ta černá s indigem, ráda pouští barvu a také musíme počítat s tím, že po hennování budeme muset své koupelně věnovat větší úklidovou péči. A že bude trochu pouštět i po umytí vlasů, protože prostě ještě pracují pigmenty a celý proces trvá tři dny. Po uplynutí této doby se barva vlasů ustálí.

Jak zakrýt šediny

Lidé, kteří bojují s šedinami, jsou z henny často zklamaní, protože je podle nich nedokáže kvalitně obarvit. U šedivých vlasů se postupuje tak, že se první nanese „čistá“ henna a následně pak třeba černá nebo hnědá. Takže sice barvíte vlasy dvakrát, pokud se vám nechce trávit nad hennou dlouhé hodiny a další čas pak následným úklidem, ale můžete nanést druhou vrstvu až další den. U některých typů vlasů jsou nutné až tři aplikace.

Doba působení

Jak dlouho je třeba nechat hennu na vlasech? Povětšinou se doporučuje doba od dvou do pěti hodin, někdo si nechává hennu na vlasech i přes noc.

Zbavte se barvy na kůži

Pokud vám henna obarví i kůži, pomůže citronová šťáva.

Související produkt
Henna Černá 100 g
Henné Color / 198 Kč
Prášková henna s vysokým obsahem indiga vlasy obarví na výraznou černou, navíc regeneruje vlasové vlákno, posiluje kořínky, dodává objem a plastické odlesky. 
Detail produktu