Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Lesk, sláva a pád silikonů ve vlasové péči

Lesk, sláva a pád silikonů ve vlasové péči Silikony ve vlasech a pečující vlasová kosmetika.
Hana Bartušková
5,0 5
4

Lesk, sláva a pád silikonů ve vlasové péči zdroj: shutterstock.com

Víte, proč jsou v běžných šamponech a další vlasové péči silikony? Protože jsou dokonale hladké, jemné a lesklé, přesně takové, jaké bychom chtěly mít vlasy. Silikony mezi prsty kloužou a vyhlazují jakýkoliv povrch. Takový malý zázrak. Silikony stojí za vznikem šamponů 2v1 a všem nám ukázaly, že hladké, lesklé a na dotek jemné vlasy nejsou jenom naivní představou. Že takové vlasy můžeme mít kdykoliv a vlastně na počkání.

Pamatujete si slávu šampónů 2v1? Šampony plné sulfátů a silikonů, které se snadno používaly a zanechaly vlasy čisté a hedvábně jemné i bez použití kondicionéru nebo masky. Zatímco sulfáty smývaly všechny nečistoty a mastnotu, což vysušovalo vlasy i vlasovou pokožku, tak silikony uhlazovaly to, co sulfáty narušily. Silikony vracely lesk, zacelovaly poškození a uhlazovaly. A až o pár let později se ukázalo, že není všechno zlato, co se jako silikon zdravím leskne.

Přejít na sekci článku:

Silikony a jejich největší sláva

Silikony a jejich největší sláva zdroj: shutterstock.com

Silikony jsou chemické sloučeniny, které mají klouzavou hedvábnou konzistenci. Přilnou k jakémukoliv materiálu, vyplní jeho rýhy, zahladí poškození a vytvoří iluzi dokonale hladkého povrchu. Silikony jsou hodně používány v mnoha průmyslových odvětvích, v kosmetice jsou ve větší míře využívány až zhruba v posledních dvaceti letech. Silikon ve složení poznáte podle koncovky -cone.

Poprvé se silikony v kosmetice objevily v padesátých letech. Byly součástí spreje na vlasy a jejich úkolem bylo uhladit a zkrotit zelektrizované vlasy. Jejich použití ale bylo značně omezené. V sedmdesátých letech se silikony začaly přidávat do barvicích směsí. Právě barvení silnými chemikáliemi značně poškozovalo vlasy a silikony dokázaly tomuto předejít. Nebo tedy ne předejít, ale následky a projevy poškozených vlasů silikony skvěle maskovaly.

V devadesátých letech pak zaznamenaly silikony ve vlasové péči boom. Šampony 2v1 pro hladké vlasy a dokonale regenerační a uhlazující masky plné silikonů byly hitem v každé drogérii a televizní reklamě. Největší dobu slávy pak silikony zaznamenaly na přelomu tisíciletí. V té době byly totiž ve vlasové péči představené vlasové oleje. Tedy oleje podle názvu, ovšem olej žádný neobsahovaly. Místo toho se v laboratoři smíchalo pár silikonů, dala se tomu nálepka vlasový olej pro dokonalý lesk a hezký obal. Stačilo vetřít do konečků po každém mytí vlasů a dokonalý lesk a jemnost byly zaručeny.