Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Lopuchový olej na tělo i vlasy

Lopuchový olej na tělo i vlasy Ačkoliv je lopuch hojně rozšířená bylina a mnoho lidí ji považuje za plevel, má skvělé léčivé a hojivé účinky na celý organismus i pokožku.
Martina Koubová
3,9 5
13

Lopuch na tělo i vlasy zdroj: shuttesrtock.com

Lopuch zná asi úplně každý. Je to taková ta rozložitá bylina s velkými chlupatými listy a kuličkami, které se přichytí na oblečení. Už málo lidí asi ví, že lopuch je skvělou léčivou univerzální bylinkou, která pomůže s ekzémy a dalšími kožními problémy, na které jsou potřeba kortikoidy, i slabými nadměrně padajícími vlasy. Lopuch stimuluje regeneraci pokožky a je tak velice oblíben v lidovém léčitelství již po staletí. A to nejenom v oblasti dermatologie, ale i při onemocněních vylučovacího traktu.

Lopuch větší, latinsky Arctium Lappa, je zhruba 70- 100 centimentrů vysoká dvouletá bylina. Roste nejčastěji na rumištích, skládkách, okrajích polních cest a neudržovaných zahradách. Pro léčivé účinky se koncem léta sbírají semínka, která se mohou konzumovat, a také kořen, vhodný pro maceraci v oleji nebo alkoholu. Na jaře můžete natrhat i mladé výhonky a kořeny, chutnají příjemně nahořkle oříškově, a připravit z nich salát.

Přejít na sekci článku:

Lopuch léčí celé tělo

Lopuch léčí celé tělo zdroj: shutterstock.com

Z celé rostliny lopuchu je nejcennější kořen, který se sbírá koncem září nebo naopak brzy na jaře. Obsahuje polysacharidy, třísloviny, hořčiny, minerální látky a také množství látek, které působí jako přírodní antibiotikum a antimykotikum. Lopuch tak pomáhá hojit problematickou pokožku, akné, léčí lupénku i ekzém a zlepšuje i další kožní problémy, na které by jinak byla potřeba návštěva kožního lékaře a aplikace kortikoidů. Aktivně pomáhá regeneraci pokožky, ozdravuje ji a přírodní cestou brání návratu problémů. Jelikož se jedná o přírodní nenávykovou látku, můžete čistý lopuchový macerát používat dlouhodobě, aniž by se účinky snižovaly.

Stejně jako na pokožku těla, působí lopuch blahodárně i na vlasovou pokožku, kterou posiluje a stimuluje růst nových vlasů. Dodává vlasovému kořínku množství živin, takže vlas nejenom rychleji roste, ale také méně padá, je pevnější, odolnější a méně náchylný ke třepení.

Při vnitřním užití působí lopuch močopudně a zlepšuje zdraví celého vylučovacího traktu. Je skvělým pomocníkem nejenom při chronických zánětech močového měchýře, ale pomáhá i zdraví ledvin, ‘proplachuje’ je a eliminuje riziko vzniku ledvinových kamenů, žlučníku a jater. Lopuchový ‘proplach’ vyplavuje z těla rychleji škodliviny a organismus detoxikuje. Odvar z lopuchu také zlepšuje trávení, obsažené hořčiny mírní nechutenství, podporují zdravou chuť k jídlu a zvyšují produkci žaludečních šťáv.