Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pro všechny oleje světa...

Pro všechny oleje světa... Na co všechno používat rostlinné oleje.
Hana Bartušková
4,5 5
10

Pro všechny oleje světa... zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

… šla bych cesty kus. Že jsou rostlinné oleje skvělé, už asi všichni víme. Na vlasy, na tělo, na pleť, na vaření nebo jen tak na jídlo na lžičku. Jsou plné nenasycených mastných kyselin, vitaminů, minerálů a výživných látek. Takových, které pečují, pěstí, zjemňují. Takové oleje máme všichni rádi a ještě raději je používáme. Víte ale opravdu přesně, co který olej umí a na co je nejlepší?

Možná to tak trošku tušíte, možná to tak trošku odhadnete. Ono nakonec to žádná atomová fyzika nebude, prostě olej, tak to namažeme na hlavu, smyjeme šamponem a před spaním si tím mázneme pleť. Jednoduché jako facka a nějaké dlouhé nápovědy na to nepotřebuje. A nebo se nad tím zamysleme a společně vymyslíme, který ten olej na co poslouží úplně nejlépe.

Přejít na sekci článku:

Když chcete hebké vlasy

Když chcete hebké vlasy zdroj: shutterstock.com

Tak po oleji sáhnete tak nějak automaticky. Olej najdete v šamponech, v kondicionérech nebo v maskách pro poškozené vlasy. Olejové zábaly jsou zase nepřekonatelné v jemnosti, olejová séra na konečky jsou neporazitelná jako péče, která předchází třepení a lámání vlasů. Ten správný rostlinný olej ve správném množství a použitý správně vlasy nezatíží, ale dodá jim lesk, jemnost, hebkost. Vyživuje, hydratuje, pečuje. Olej je takové malé nenápadné zlato správné vlasové péče. Mezi nejznámější na vlasy patří určitě kokosový olej, ale ten není jediný. Jaký rostlinný olej ještě použít a pro který typ vlasů?

Zničené vysušené vlasy bez lesku potřebují pořádnou dávku péče. Výživu a revitalizaci. Extra porci jemnosti a hebkosti. Takovou obyčejnou jemnost vám vykouzlí vlastně jakýkoliv olej, ale tu extra porci vám dá olej makadamiový. Ne nadarmo je hitem vlasové péče posledních let. Makadamiový olej je hodně hutný a výživný, takže by se s ním mělo opatrně. Třeba jemné vlasy by ve štědré dávce spíš zatížil a zmastil. Ale těm poškozeným a poničeným dodá znovu život. Makadamiový olej využijete jako vlasový zábal, extra péči o konečky nebo jako finální úpravu pro zvýšení lesku. A náš tajný tip pro hebké vlasy? Zkuste přidat pár kapek makadamiového oleje do svého oblíbeného šamponu. Protřepejte před každým použitím a počkejte na tu zázračnou proměnu.

Proti lupům zase zkuste nimbový olej. Nimbový olej je pověstný především svými antibakteriálními účinky a používá se na aknózní pleť. Taky je součástí péče o zuby, protože efektivně bojuje proti zubním kazům, plaku nebo zápachu z úst. Víte ale o tom, že skvěle funguje i proti lupům a svědivé pokožce hlavy? Nimba uklidňuje, posiluje, revitalizuje. Díky tomu působí proti jakémukoliv podráždění vlasové pokožky a pomáhá předcházet vzniku suchých šupinek a lupů. Jak na to? Naneste nimbový olej ke kořínkům vlasů a nechte ho působit alespoň deset minut. Smyjte šamponem, nejlépe takovým, který neobsahuje sulfáty ani silikony, abyste pokožku hlavy zbytečně nedráždily a nevysušovaly.