zdroj: wikipedia.org
Amarant, známý také jako laskavec ocasatý nebo sloní ucho je oblíbenou plodinou 3. tisíciletí. Má vysokou výživnou hodnotu a obsahuje vlákninu, ale je také bylinkou s bezpočtem blahodárných účinků na naše zdraví. Navíc je vhodný i pro bezlepkáře.
Amarant, latinsky Amaranthus caudatus byl do Evropy dovezen z oblasti Jižní a Střední Ameriky někdy v 16. století. Z jeho semen se vyrábí amarantová mouka a z rozdrcených semen se za studena lisuje naprosto jedinečný amarantový olej s vysokým obsahem skvalenu, který patří k jednomu z vůbec nejsilnějších antioxidantů a imunostimulantů. Je oblíbenou součástí přírodní kosmetiky, protože má vynikající hydratační vlastnosti, pokožka ho rychle vstřebává, aniž by zůstával pocit mastnoty. Skvalen zamezuje projevům stárnutí, eliminuje vrásky a nedráždí kůži.
Amarantový olej též dodává do organismu vitaminy D a E, doplňuje omega mastné nenasycené kyseliny a celou řadu minerálů a stopových prvků. Vyznačuje se slámově žlutou barvou a charakteristickým pachem. Amarantový olej je jako významný zdroj skvalenu vynikajícím prostředkem k posílení imunity, podpoře metabolismu a zpomalení stárnutí. Celkově se jedná o potravinu navozující celkovou fyzickou i duševní svěžest, přičemž ho mohou pro jeho obsah živin využívat též sportovci.
Věděli jste, že amarant patří k nejstarším plodinám na Zemi? Aztékové ho považovali za posvátnou bylinu s magickými vlastnostmi, kterých využívali při mnohých obřadech. Byl oceňován pro své výživné vlastnosti a veleben jako potrava bojovníků. V dávné minulosti si ho rovněž cenili Číňané jako pramen věčného mládí a dlouhověkosti a pro Řeky měl význam symbolu nesmrtelnosti. Na nějakou dobu se na něj sice zapomnělo, ale poslední dobou vzalo opět lidstvo laskavec na milost a znovu se začíná těšit velké oblibě.
Amarant je výživový poklad
Amarant neboli laskavec je jednoletá, dvouděložná rostlina, jejíž semena jsou hladká a připomínají sezamová semínka. Jsou však více žlutá, ale jejich zabarvení se pohybuje od smetanově bílé, přes růžovou až po sytě žlutou. Celá nadzemní část rostliny je jedlá, nejčastěji se konzumují semena a listy. Semena laskavce připomínají chutí sladké oříšky. Rostlina zvládá i slanější půdu, dokáže i tak dobře čerpat živiny. V dnešní době se laskavec pěstuje v Číně, Mexiku a ve Střední Americe.
Z výživového hlediska je amarant vysoce ceněnou rostlinou. Obsahuje asi 18 % bílkovin s vysokým podílem esenciálních aminokyselin, hlavně lysinu a methioninu, až přes 60 % sacharidů, z nichž je nejvýznamnějším škrob, pak sacharóza, rafinóza, inositol, maltóza a cca 6-8 % tuků. Z dalších látek jsou důležité nenasycené mastné kyseliny, zejm. kyselina linolová, olejová a palmitová, dále skvalen, fytosteroly, fenolické látky, např. rutin či vláknina.
Amarant je rovněž významným zdrojem minerálních látek a stopových prvků, např. hořčíku, draslíku, vápníku, železa, zinku, fosforu a vitaminů A, B, C, E. Antioxidační vlastnosti dodávají amarantu fenolické látky a antokyany, které eliminují volné kyslíkové radikály. K dalším obsahovým látkám patří flavonoly, isoflavonoidy neboli fytoestrogeny, flavony a katechiny.
Olej ze semen laskavce proti vráskám a kožním problémům
Amarantový olej je pro své naprosto ojedinělé regenerační a hydratační vlastnosti nedocenitelný pro jedince se suchou a stárnoucí pletí. Tento malý zázrak dokáže podnítit tvorbu kolagenu, napomáhá při hojení ran, jizev, ulevuje po bodnutí hmyzem či při popáleninách a odřeninách. Četné studie prokázaly, že je olej z laskavce velmi účinný i při alergiích, ekzémech, akné, vředech, plísňových onemocněních, stařeckých skvrnách, proleženinách či v případě lupénky. Použití amarantového oleje je velice příjemné, když si ho natřete na kůži, zanechá vám na ní minimální mastný film.
12 důvodů, proč zkusit amarantový olej
1. Napomáhá lepšímu trávení. Ulevuje při žaludečních vředech a dalších onemocněních trávicího ústrojí.
2. Chrání játra před zatížením toxiny, podporuje čištění žlučníku a posiluje střevní sliznici.
3. Předchází vzniku krevních sraženin, je výbornou prevencí před infarktem či mrtvicí.
4. Eliminuje problémy s křečovými žilami.
5. Pro své protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti působí příznivě při cystách, myomech poševních zánětech a jiných gynekologických problémech.
6. Má dobrý vliv na hormonální rovnováhu, zejm. u žen v době menstruace, těhotenství či klimakteria.
7. Je vynikající prevencí před šedým zákalem. Lze aplikovat tampon namočený v amarantovém oleji a přikládat na oči 1x za den.
8. Redukuje podkožní tuk, zlepšuje metabolismus a napomáhá detoxikaci.
9. Pomáhá při bolestech kloubů a osteoporóze. Dá se užívat vnitřně i nanášet na bolavá místa.
10. Předchází paradontóze. Dá se použít ke kloktání 1-2 x denně.
11. Dodává vitaminy a minerály vlasům, zamezuje jejich vypadávání a nehty chrání proti lámání.
12. Pomáhá při rakovině a po ozáření. Je účinný v příp. sklerózy, při degenerativních změnách nervového systému a zlepšuje paměťové funkce. Současně s tím snižuje pocit únavy a psychického stresu.
Abyste posílili svou fyzickou i psychickou kondici, doporučuje se brát vnitřně 1-2 PL oleje denně před jídlem. Amarantový olej můžete používat i pro přípravu studené kuchyně. Zevně lze tento olej nanášet na postižená místa až 2x za den. Ponechte ho působit cca 1/4 hodiny a zbytek poté setřete. Za účelem očisty jater a žlučovodů užívejte ráno nalačno 1-2 PL asi 30 minut před jídlem. Jinak se bere 2-3x denně 1-2 PL a může se přidávat do běžného jídla či do studených salátů.