Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Mrtvé moře, nejstarší lázně na světě

Mrtvé moře, nejstarší lázně na světě Léčebné účinky Mrtvého moře jsou známy již tisíc let. Je plné minerálních látek a stopových prvků.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Mrtvé moře, nejstarší lázně na světě zdroj: unsplash.com

Pokud rádi cestujete a máte různé zdravotní problémy, zejména chronického původu, určitě bych vám doporučila zajet si k Mrtvému moři. A jestli z jakýchkoli důvodů nemůžete, zkuste si prostě udělat takové menší solné jezero doma.

Mrtvé moře leží asi 411 metrů pod světového oceánu, jde tedy o jedno z nejníže položených odkrytých míst na zemském povrchu. Jeho hloubka je maximálně 380 metrů, délka 76 km a maximální šířka 18 km. Je napájeno řekou Jordán a celou řadou přírodních termálních pramenů. Mrtvé moře patří vůbec k neslanějším jezerům na celém světě. Představte si, že jeho slanost je až 8,6x vyšší než oceánská a skoro 10x vyšší než slanost Středozemního moře. A víte, od čeho získalo své jméno? Od toho, že ryby ani vodní rostliny v něm nepřežijí. Žijí tam jen některé druhy bakterií. Pro člověka je však velmi zdravé!

Ve skutečnosti jde o solné, bezodtokové jezero s vysokým obsahem nejrůznějších minerálů a stopových prvků, které se nachází v oblasti mezi Izraelí a Jordánskem. V hebrejštině se Mrtvé moře nazývá "jam ha-melach", což v překladu doslova znamená "moře soli". Díky obrovské koncentraci obsahových látek má toto jezero takovou hustotu, že se klidně můžete položit na jeho hladinu a číst si třeba vaši oblíbenou knihu, aniž byste se potopili.

A pokud se tam zrovna nechystáte, můžete si takové menší slané jezero připravit doma. Když si ještě kolem vany rozmístíte svíčky nebo aromalampu s vaší oblíbenou vůní a celou proceduru umocníte tóny relaxační hudby, stačí už se jen ponořit do teplé lázně a zavřít oči. Nechte se spokojeně unášet svými pocity a možná se budete cítit, jako byste skutečně zavítali k Mrtvému moři.

Jaké látky se v Mrtvém moři nacházejí a jak působí?

Až zázračné léčebné účinky Mrtvého moře jsou známy snad už tisíc let. Toto solné jezero je totiž přímo "nadopováno" jódem, draslíkem, hořčíkem, vápníkem, sírou, manganem, sodíkem či zinkem a další spoustou důležitých prvků. Jedná se o naprosto ojedinělou kombinaci minerálů a stopových prvků, která nabíjí celé tělo a dodává mu zpět ztracenou rovnováhu. Minerály prostupují kůží, podněcují látkovou výměnu a příznivě ovlivňují krevní oběh. Působí antibakteriálně, takže se vám budou rychleji hojit rány a vaše pokožka celkově lépe zregeneruje.

Když využijete přípravků z Mrtvého moře, můžete se zbavit podráždění a nepříjemného svědění, jaké způsobují kožní onemocnění, ale též chronických ekzémů, lupénky, akné či vitiliga. Pokud se ponoříte do vody bohaté na zmiňované látky, vaše buňky se začnou přímo omlazovat. S klidem tak můžeme prohlásit, že Mrtvé moře patří k nejstarším a největším přírodním lázním na světě.

Léčivá však není jen voda v tomto slaném jezeře, nýbrž i černé bahno. Bahenní zábaly jsou naprosto jedinečné pro úlevu od nervového a svalového napětí, pomohou vám zlepšit krevní oběh a ulevují při revmatických či artritických bolestech. Bahno z Mrtvého moře též slouží k čištění a zjemnění pokožky.

Co najdeme v Mrtvém moři?

Hořčík - napomáhá spalování tuku a uvolňuje energii. Působí proti svalovým křečím, udržuje ve zdraví oběhovou soustavu a působí preventivně před infarktem, ledvinovými a žlučovými kameny. Příznivě ovlivňuje nervový systém, posiluje psychiku a zamezuje únavě. Dále udržuje optimální hladinu cholesterolu a přispívá ke zdravému chrupu. Jde o antistresový minerál.

Vápník - udržuje zdravé kosti a zuby, snižuje riziko zlomeni a řídnutí kostí, prospívá buňkám celého našeho těla. Zajišťuje pravidelnou srdeční činnost, eliminuje nespavost, je účasten na vstřebávání železa a podílí se na mechanismu přenosu nervových impulsů.

Sodík - pracuje ruku v ruce s draslíkem. Dostatečná hladina sodíku v krvi udržuje rovnováhu dalších minerálů. Je nutný pro správnou funkci nervů a svalů a spolu s dostatečným příjmem tekutin předchází slunečnímu úžehu.

Draslík - se podílí na odstraňování odpadních látek z těla, reguluje hospodaření s vodou, má pozitivní vliv na krevní tlak a srdeční rytmus, dobře působí na buněčný metabolismus, pomáhá při zvýšené aktivitě CNS a je využíván při alergiích.

Jód - uvolňuje tělesnou energii, podporuje duševní aktivitu, má vliv na funkci štítné žlázy. Dále stimuluje přímé využívání tuku a napomáhá udržovat dobrý zdravotní stav kůže, nehtů, zubů a vlasů.

Síra - je potřebná pro zdravou kůži, vlasy a nehty. Napomáhá správné činnosti CNS, spolu s B-komplexem reguluje bazální metabolismus a příznivě ovlivňuje činnost jater, zejm. tvorbu žluči. Rovněž pomáhá při bakteriálních infekcích.

Mangan - je nutný pro tvorbu tyroxinu, hlavního hormonu štítné žlázy a důležitý pro správné zažívání. Pomáhá odstraňovat únavu, zlepšuje paměť, snižuje nervovou dráždivost. Rovněž je potřebný pro normální průběh svalových reflexů a působí preventivně před osteoporózou.

Zinek - se podílí na mnohých metabolických pochodech, reguluje efektivní využívání enzymů, napomáhá udržovat stálou acidobazickou rovnováhu. Podporuje psychickou výkonnost, tlumí zvětšování prostaty a je užitečný při léčbě neplodnosti. Dále urychluje hojení zevních i vnitřních poranění, zlepšuje chuť k jídlu a čistí bílé skrvny na nehtech.

Blahodárné lázně z Mrtvého moře v domácím prostředí

Jestliže jste se rozhodli dát si léčivou koupel ve vašem domově, stačí koupit si koupelovou sůl z Mrtvého moře a připravit si lázeň. Lze využít i dalších přípravků ve formě mýdla či černého bahna. Doporučuji pořídit si přírodní bylinné mýdlo, které bylo vyvinuto na základě starodávné speciální formule rodinou Malki. Bylo to před 200 lety a tento tajný recept se přenáší z otce na syna. Rodina Malki se zabývala výrobou mýdel v Turecku, Palestině a poté i v nově vzniklém státě Izrael. Vzhledem k náročné ekonomické situaci v zemi se však výroba na nějakou dobu pozastavila.

Teprve v roce 1977 byl rodinný podnik obnoven Jehudou Malkim. Citlivě využil naprosto unikátního daru z Mrtvého moře a rodinnou recepturu ještě vylepšil. Vzniklo tak Malki´s Dead Sea Soap, nové mýdlo s obsahem zázračných minerálů z vody tohoto solného jezera. Všechny produkty Malki obsahují kvalitní, přírodní suroviny a jejich produkty respektují neubližování uživateli a zachování čistého životního prostředí. V přípravcích nejsou přítomny živočišné tuky ani škodlivé chemické látky.

V roce 2001 vznikla značka J.D.S. Zpočátku byla na trhu pouze koupelová sůl z Mrtvého moře, ovšem kvůli oblíbenosti a funkčnosti byla jejich nabídka rozšířena o 200g balení koupelové soli a černé bahno. Díky této rodině si tedy můžete vytvořit Mrtvé moře u sebe doma a uzdravit se z mnohých neduhů.

Vyzkoušejte u vás doma

Lázeň na snížení nervového napětí: Do horké vody ve vaně rozpusťte 500 g soli z Mrtvého moře a nechte trochu vychladnout. Lázeň by neměla trvat déle než 20 minut. Poté se zabalte do teplé deky a ještě tak 30 minut odpočívejte. Horká lázeň se nedoporučuje pro lidi s hypertenzí a s cévními problémy.

Solná koupel nohou: Rozpusťte hrst soli z Mrtvého moře ve 4 litrech horké vody. Nechte mírně vychladnout a pak ponořte nohy. Koupel by měla trvat cca 15 minut. Poté si můžete udělat domácí pedikúru. Sůl z Mrtvého moře má vyživující účinky na pokožku, kterou současně zjemňuje.

Dezinfekce ústní dutiny: Sůl z Mrtvého moře můžete rovněž využít k výplachům úst. Slaná voda působí dezinfekčně a stahuje, proto je vhodná při aftách, zánětech dásních či zduřelých mandlích. 2 ČL rozpusťte ve 2 dl teplé vody a kloktejte či vyplachujte 3x za den.