Mrtvé moře, nejstarší lázně na světě

5,0 5
1

Mrtvé moře, nejstarší lázně na světězdroj: unsplash.com

Pokud rádi cestujete a máte různé zdravotní problémy, zejména chronického původu, určitě bych vám doporučila zajet si k Mrtvému moři. A jestli z jakýchkoli důvodů nemůžete, zkuste si prostě udělat takové menší solné jezero doma.

Mrtvé moře leží asi 411 metrů pod světového oceánu, jde tedy o jedno z nejníže položených odkrytých míst na zemském povrchu. Jeho hloubka je maximálně 380 metrů, délka 76 km a maximální šířka 18 km. Je napájeno řekou Jordán a celou řadou přírodních termálních pramenů. Mrtvé moře patří vůbec k neslanějším jezerům na celém světě. Představte si, že jeho slanost je až 8,6x vyšší než oceánská a skoro 10x vyšší než slanost Středozemního moře. A víte, od čeho získalo své jméno? Od toho, že ryby ani vodní rostliny v něm nepřežijí. Žijí tam jen některé druhy bakterií. Pro člověka je však velmi zdravé!

Ve skutečnosti jde o solné, bezodtokové jezero s vysokým obsahem nejrůznějších minerálů a stopových prvků, které se nachází v oblasti mezi Izraelí a Jordánskem. V hebrejštině se Mrtvé moře nazývá "jam ha-melach", což v překladu doslova znamená "moře soli". Díky obrovské koncentraci obsahových látek má toto jezero takovou hustotu, že se klidně můžete položit na jeho hladinu a číst si třeba vaši oblíbenou knihu, aniž byste se potopili.

A pokud se tam zrovna nechystáte, můžete si takové menší slané jezero připravit doma. Když si ještě kolem vany rozmístíte svíčky nebo aromalampu s vaší oblíbenou vůní a celou proceduru umocníte tóny relaxační hudby, stačí už se jen ponořit do teplé lázně a zavřít oči. Nechte se spokojeně unášet svými pocity a možná se budete cítit, jako byste skutečně zavítali k Mrtvému moři.

Jaké látky se v Mrtvém moři nacházejí a jak působí?

Až zázračné léčebné účinky Mrtvého moře jsou známy snad už tisíc let. Toto solné jezero je totiž přímo "nadopováno" jódem, draslíkem, hořčíkem, vápníkem, sírou, manganem, sodíkem či zinkem a další spoustou důležitých prvků. Jedná se o naprosto ojedinělou kombinaci minerálů a stopových prvků, která nabíjí celé tělo a dodává mu zpět ztracenou rovnováhu. Minerály prostupují kůží, podněcují látkovou výměnu a příznivě ovlivňují krevní oběh. Působí antibakteriálně, takže se vám budou rychleji hojit rány a vaše pokožka celkově lépe zregeneruje.

Když využijete přípravků z Mrtvého moře, můžete se zbavit podráždění a nepříjemného svědění, jaké způsobují kožní onemocnění, ale též chronických ekzémů, lupénky, akné či vitiliga. Pokud se ponoříte do vody bohaté na zmiňované látky, vaše buňky se začnou přímo omlazovat. S klidem tak můžeme prohlásit, že Mrtvé moře patří k nejstarším a největším přírodním lázním na světě.

Léčivá však není jen voda v tomto slaném jezeře, nýbrž i černé bahno. Bahenní zábaly jsou naprosto jedinečné pro úlevu od nervového a svalového napětí, pomohou vám zlepšit krevní oběh a ulevují při revmatických či artritických bolestech. Bahno z Mrtvého moře též slouží k čištění a zjemnění pokožky.

Co najdeme v Mrtvém moři?

Hořčík - napomáhá spalování tuku a uvolňuje energii. Působí proti svalovým křečím, udržuje ve zdraví oběhovou soustavu a působí preventivně před infarktem, ledvinovými a žlučovými kameny. Příznivě ovlivňuje nervový systém, posiluje psychiku a zamezuje únavě. Dále udržuje optimální hladinu cholesterolu a přispívá ke zdravému chrupu. Jde o antistresový minerál.

Vápník - udržuje zdravé kosti a zuby, snižuje riziko zlomeni a řídnutí kostí, prospívá buňkám celého našeho těla. Zajišťuje pravidelnou srdeční činnost, eliminuje nespavost, je účasten na vstřebávání železa a podílí se na mechanismu přenosu nervových impulsů.

Sodík - pracuje ruku v ruce s draslíkem. Dostatečná hladina sodíku v krvi udržuje rovnováhu dalších minerálů. Je nutný pro správnou funkci nervů a svalů a spolu s dostatečným příjmem tekutin předchází slunečnímu úžehu.

Draslík - se podílí na odstraňování odpadních látek z těla, reguluje hospodaření s vodou, má pozitivní vliv na krevní tlak a srdeční rytmus, dobře působí na buněčný metabolismus, pomáhá při zvýšené aktivitě CNS a je využíván při alergiích.

Jód - uvolňuje tělesnou energii, podporuje duševní aktivitu, má vliv na funkci štítné žlázy. Dále stimuluje přímé využívání tuku a napomáhá udržovat dobrý zdravotní stav kůže, nehtů, zubů a vlasů.

Síra - je potřebná pro zdravou kůži, vlasy a nehty. Napomáhá správné činnosti CNS, spolu s B-komplexem reguluje bazální metabolismus a příznivě ovlivňuje činnost jater, zejm. tvorbu žluči. Rovněž pomáhá při bakteriálních infekcích.

Mangan - je nutný pro tvorbu tyroxinu, hlavního hormonu štítné žlázy a důležitý pro správné zažívání. Pomáhá odstraňovat únavu, zlepšuje paměť, snižuje nervovou dráždivost. Rovněž je potřebný pro normální průběh svalových reflexů a působí preventivně před osteoporózou.

Zinek - se podílí na mnohých metabolických pochodech, reguluje efektivní využívání enzymů, napomáhá udržovat stálou acidobazickou rovnováhu. Podporuje psychickou výkonnost, tlumí zvětšování prostaty a je užitečný při léčbě neplodnosti. Dále urychluje hojení zevních i vnitřních poranění, zlepšuje chuť k jídlu a čistí bílé skrvny na nehtech.

Blahodárné lázně z Mrtvého moře v domácím prostředí

Jestliže jste se rozhodli dát si léčivou koupel ve vašem domově, stačí koupit si koupelovou sůl z Mrtvého moře a připravit si lázeň. Lze využít i dalších přípravků ve formě mýdla či černého bahna. Doporučuji pořídit si přírodní bylinné mýdlo, které bylo vyvinuto na základě starodávné speciální formule rodinou Malki. Bylo to před 200 lety a tento tajný recept se přenáší z otce na syna. Rodina Malki se zabývala výrobou mýdel v Turecku, Palestině a poté i v nově vzniklém státě Izrael. Vzhledem k náročné ekonomické situaci v zemi se však výroba na nějakou dobu pozastavila.

Teprve v roce 1977 byl rodinný podnik obnoven Jehudou Malkim. Citlivě využil naprosto unikátního daru z Mrtvého moře a rodinnou recepturu ještě vylepšil. Vzniklo tak Malki´s Dead Sea Soap, nové mýdlo s obsahem zázračných minerálů z vody tohoto solného jezera. Všechny produkty Malki obsahují kvalitní, přírodní suroviny a jejich produkty respektují neubližování uživateli a zachování čistého životního prostředí. V přípravcích nejsou přítomny živočišné tuky ani škodlivé chemické látky.

V roce 2001 vznikla značka J.D.S. Zpočátku byla na trhu pouze koupelová sůl z Mrtvého moře, ovšem kvůli oblíbenosti a funkčnosti byla jejich nabídka rozšířena o 200g balení koupelové soli a černé bahno. Díky této rodině si tedy můžete vytvořit Mrtvé moře u sebe doma a uzdravit se z mnohých neduhů.

Vyzkoušejte u vás doma

Lázeň na snížení nervového napětí: Do horké vody ve vaně rozpusťte 500 g soli z Mrtvého moře a nechte trochu vychladnout. Lázeň by neměla trvat déle než 20 minut. Poté se zabalte do teplé deky a ještě tak 30 minut odpočívejte. Horká lázeň se nedoporučuje pro lidi s hypertenzí a s cévními problémy.

Solná koupel nohou: Rozpusťte hrst soli z Mrtvého moře ve 4 litrech horké vody. Nechte mírně vychladnout a pak ponořte nohy. Koupel by měla trvat cca 15 minut. Poté si můžete udělat domácí pedikúru. Sůl z Mrtvého moře má vyživující účinky na pokožku, kterou současně zjemňuje.

Dezinfekce ústní dutiny: Sůl z Mrtvého moře můžete rovněž využít k výplachům úst. Slaná voda působí dezinfekčně a stahuje, proto je vhodná při aftách, zánětech dásních či zduřelých mandlích. 2 ČL rozpusťte ve 2 dl teplé vody a kloktejte či vyplachujte 3x za den.