Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vyzkoušejte s námi letos zdravější cukroví!

zdroj: pexels

Spousta lidí má nastavený svátek svatého Mikuláše jako pomyslnou startovní čáru, od kdy už se peče vánoční cukroví. Samozřejmě je to věc velmi individuální, ale pokud jste ještě nezačali nebo jen hledáte inspiraci, čím letos ozvláštníte Vaše tradiční cukroví, jste tady správně! Dneska se totiž společně vrhneme na pár tipů na zdravější cukroví plné hodnotných surovin, které je jednak chuťově skvělé a navíc si po něm nebudete muset do obchodu pro o velikost větší kalhoty.

Mrkev nejen pro sněhuláka aneb mrkvové cukroví


Co budeme potřebovat

  • 180 g jemně nastrouhané mrkve
  • 200 g másla (nebo jiného tuku)
  • 300 g celozrnné mouky
  • ½ balíčku prášku do pečiva
  • moučkový cukr s vanilkou na obalení
  • vykrajovátka

Jak na to:
Je to velice jednoduché. Tuk si nejprve utřeme s nastrouhanou mrkví. Následně vmícháme mouku  s práškem do pečiva, které si prosejeme přes síto nebo cedník. No a to už je celé - těsto poté vyválíme a vykrajujeme z něj libovolné tvary. Cukroví pečeme asi 10 minut při teplotě 180°C a po vyndání ještě horké obalujeme v cukru s vanilkou.

Zdravý ovocný salám  


Co budeme potřebovat

Jak na to:
Vločky (umeleme nebo použijeme již namleté) promícháme s cukrem a kakaem. Přidáme najemno nasekané mandle (nebo Vámi vybrané ořechy), rozpuštěné máslo nebo jiný tuk, citronovou šťávu, sušené nebo kandované ovoce (u ovoce je jen třeba, aby bylo nakrájené na drobné kousky) a mléko. Vše společně dobře promícháme. Poté už jen rozdělíme na poloviny a z každé poloviny vytvarujeme váleček - odtud pochází zavádějící název "salám". Náš výsledný salám poté oválíme ve strouhaném kokosu, zabalíme do alobalu a dáme alespoň přes noc do lednice. Po vyndání už jen nakrájíme na plátky a můžeme vychutnávat!

Bez kuliček by to nešlo


Co budeme potřebovat

Jak na to:
Nejprve začneme tím, že si ořechy poměrně najemno namixujeme. Necháme je v mixéru a přidáme k nim všechny ostatní vypsané suroviny. Vše necháme společně ještě chvilku mixovat do chvíle, dokud nebudou všechny ingredience spojeny v kompaktní hmotu. Směs následně vyndáme a pokud je příliš lepivá, můžeme přidat ještě trochu kakaa nebo namletých oříšků. Následně si navlhčíme ruce a můžeme tvarovat kuličky. Ty už jen nakonec obalíme ve strouhaném kokosu a máme hotovo!