zdroj: Shutterstock
S příchodem jara a léta si začínáme užívat nejen sluníčka a opalování, ale také začínáme přemýšlet, jak se při letních dlouhých večerech a při pobytu venku chránit před hmyzem, zejména před komáry a klíšťaty. V dnešní době existuje řada repelentů, dle kterých vybírat, záleží na vašich osobních preferencích.
Proč přírodní repelent?
Běžné chemické repelenty se skládají ze dvou složek. Tou první je odpuzující účinná chemikálie, která musí být uvedena na etiketě. V další složce najdeme rozpouštědla, konzervační látky i pěnidla. Syntetické nebo chcete-li chemické odpuzovače fungují na principu vytvoření ochranné bariéry a svým zápachem maskují náš tělesný pach, který komáry tak přitahuje.
Vzhledem k tomu, že repelent nanášíme na velkou plochu pokožky našeho těla, měli bychom dbát na to, aby naši pokožku co nejméně zatěžovaly a vysušovaly. V tom případě je lepší sáhnout po přírodních repelentech bez chemie. Repelent by v každém případě měl hmyz odpuzovat, ale to nutně neznamená, že by měl svou vůní odpuzovat i vás, naopak! Přírodní repelenty jsou tvořeny směsí esenciálních vonných olejů.
Jak správně aplikovat repelent?
Aplikace jednotlivých druhů repelentů je popsána od výrobce na etikách, nicméně platí pravidla, která jsou pro všechny druhy odpuzovačů stejná:
- Repelent aplikujte na pokožku, kterou nemáte chráněnou oblečením.
- Nenanášejte na podrážděnou či poraněnou kůži a také v okolí úst či očí.
- Aplikaci repelentu je třeba v pravidelných intervalech opakovat. Jeho funkci snižuje počasí či pocení.
- Pokud je to možné, zvolte oblečení, které zakrývá větší plochy těla, nebudete tak pro komáry lákadlem. (tričko s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty, atd.)
Jak si vyrobit přírodní repelent
Přírodní repelent tak můžete z bohaté nabídky koupit již komplet hotový, nebo si ho můžete také připravit sami doma. Budete k tomu potřebovat pár běžně dostupných věcí. Esenciální olej a olivový olej.
Komáři nemají rádi vůni citrónové trávy, tudíž je to vhodná surovina pro výrobu odpuzovače. Smíchejte citrónovou trávu s pár kapkami olivového oleje a nechte na tmavém místě cca 3 týdny louhovat. Pro urychlení můžete použít esenciální olej Citronella. Má to ovšem nevýhodu, není vhodný k aplikaci na oděvy.
Libeček a pelyněk
Roky známý fakt. Tyto dvě rostliny pelyněk a libeček vám pomohou zatočit s otravným hmyzem. Stačí tyto dvě rostliny rozdrtit a smíchat s olivovým olejem. Pak už jen natřít na pokožku.
Jedná se o velmi aromatické koření. Je na vás, zda použijete každé zvlášť nebo smícháte všechny dohromady. Smíchejte hřebíček, fenykl a tymián s olivovým olejem a nechte 3 týdny louhovat na tmavém místě. Poté nanášejte na kůži.
Není nutné ovšem se repelenty jen stříkat nebo potírat. Pokud si užíváte večerní posezení u ohně či na terase, přijde vám vhod i svíčka či domácí difuzér s vůní levandule, eukalyptu, máty, rozmarýnu a dalších.
Když je i repelent na hmyz krátký
Použili jste všechny možné ochrany a stejně máte nepříjemné štípnutí? Pro rychlejší hojení doporučujeme olej s obsahem tea tree či aloe vera pro zklidnění poraněné pokožky.