Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Eukalyptus - voňavý strom zázraků

Eukalyptus - voňavý strom zázraků Australští domorodci věděli, že eukalyptus dokáže člověku poskytnout úlevu v případě celé řady potíží, a proto ho nazvali stromem života.
Iva Lhotská
5,0 5
3

eukalyptus voňavý strom zázraků zdroj: shutterstock.com

Víte, že se bylince, kterou známe pod jménem eukalyptus, česky říká blahovičník, nebo také nesprávně australský gumovník? Z listů této léčivé rostliny se připravuje éterický olej, který je vůbec jedním z nejúčinnějších. Pomáhá při dýchacích obtížích, hojí rány, zlepšuje koncentraci, ulevuje při migréně a při bolestech kloubů. Ale to není zdaleka všechno.

Eukalyptus, latinsky Eucalyptus globulus je stálezelený strom nebo keř z čeledi myrtovitých (Myrtaceae) dorůstající do výšky 40 - 100 m. Tento strom má svůj původ v Austrálii a Tasmánii, kde se stal hlavní potravinovou složkou pro koaly. Do Evropy se dostal až v 19. století. Známých je asi 700 druhů, které mohou mít podobu keře nebo stromu. Některé se vyskytují i v oblasti Indonésie, Nové Guineje a Filipín. Eukalyptus se pěstuje v celém tropickém a subtropickém pásmu, divoce roste v Africe, Asii, na Středním Východě a v Jižní Americe. Má hladkou až hedvábně lesklou kůru, která může mít rozmanité barvy, např. bílou, šedou, krémovou, zelenou či měděnou. Listy eukalyptu bývají obvykle kopinaté, řapíkaté, stříbřitě zelené a jsou pokryty olejovými žlázami. Mladé eukalypty mívají oválné, lesklé listy s jemnými chloupky, zatímco vzrostlé stromy se pyšní listy podlouhlými, zašpičatělými a hladkými. Květy mívají bělavou barvu, ale v našich podmínkách se vyskytují velmi zřídka. Plodem eukalyptu je čtverhranná tobolka.

Název této léčivé rostliny pochází z řeckého eukályptos, což v překladu znamená dobře krytý. Je tomu tak proto, že květy eukalyptu se skládají z mnoha tyčinek různých barev a zezačátku jsou tyto tyčinky pevně uzavřeny v obalu. Představte si, že některé eukalypty patří k nejvyšším stromům na celém světě. Běžně dorůstají výšky 100 metrů. Další zajímavostí je, že už v 18. století byl znám podobný rod stromů s názvem Angophora. Různé, hlavně genetické studie v 90. letech prokázaly, že některé druhy eukalyptu byly skutečně příbuzné Angophora. Byly ovšem zařazeny do nového rodu nazvaného Corymbia. To všechno jsou eukalypty! Někdy bývají též označovány za tzv. gumové stromy, protože se po narušení kůry objevuje velké množství mízy.

Jaké látky eukalyptus obsahuje a na co se používá?

Z eukalyptu se používají listy, které obsahují silici s její hlavní složkou cineolem. Dále jsou to hořčiny, třísloviny, terpeny, aldehydy, seskviterpenové alkoholy a další látky. Eukalyptu hojně využívali australští domorodci. Věděli, že dokáže člověku poskytnout obrovskou úlevu v případě různých potíží, a proto ho právem nazývali stromem života. Eukalyptus má silné antiseptické, analgetické ale i povzbuzující účinky. Využívá se při nachlazení, rýmě, kašli, chřipce, astmatu či v případě zánětů průdušek, zánětu vedlejších nosních dutin, zápalu plic apod. Rovněž dokáže působit i na některé viry, např. při onemocnění spalničkami, spálou či v případě herpesu. Také zmírňuje křeče, snižuje horečku, popř. ulevuje při bolestech hlavy, migrénách a blahodárně působí při depresi. Zevně se může tato bylina používat ke koupelím, masážím a inhalacím. Mast s eukalyptem dobře hojí rány a ulevuje při revmatických bolestech.

Z listů bahovičníku se parovodní destilací získává éterický olej, který obsahuje silné přírodní dezinfekční složky. Eukalyptová silice je velmi vyhledávaným a oblíbeným éterickým olejem v aromaterapii. Dokáže s úspěchem vyčistit prostor od choroboplodných zárodků, používá se ve farmaceutickém průmyslu, ale především při onemocnění dýchacího ústrojí. Eukalyptus usnadňuje vykašlávání, uvolňuje hleny a zabraňuje infekcím dýchací soustavy. Ředěný éterický olej se zahřívacími a lehce znecitlivující účinky ulevuje při dýchacích potížích a překrvení. Ve velkém množství však může být toxický. Buďte tedy obezřetní, neboť eukalyptus je velmi silným přírodním prostředkem, který se nesmí užívat vnitřně, protože by mohlo dojít k poškození sliznice, srdce či ledvin. Bylináři a vědmy tedy doporučují blahovičník především k vnějšímu používání.

Eukalyptus je hojně využíván nejen v oblasti zdravotnictví, ale též v kosmetice. Bývá součástí různých léků, kapek a přidává se např. do sirupů proti kašli. Rovněž bývá účinnou složkou parfémů, mýdel, šamponů, gelů, krémů, mastí a nosních sprejů. Kosmetické přípravky s obsahem eukalyptu jsou vhodné pro unavenou, mastnou a aknózní pleť. Eukalyptus je přísadou v prostředcích ústní hygieny a jeho aroma je využíváno ve žvýkačkách. Eukalyptol neboli cineol je taktéž účinným repelentem a insekticidem. Rostliny eukalyptu se doporučuje umístit do dětského pokoje nebo do ložnice. Jelikož tato rostlina eliminuje různé pachy, je také vhodná její přítomnost v bytě, kde se kouří. Za tímto účelem by však bylo lepší využít hned alespoň dva eukalypty.

V jaké podobě se eukalyptus užívá a pár domácích receptů

Jak jsme si již řekli, eukalyptus se používá hlavně ve formě sušených listů, a to jako nálev či tinktura. Parovodní destilací se získává velmi účinný éterický olej. Zde je pro vás tip na pár receptů, jak si lze připravit domácí léčivé přípravky.

Koupel z eukalyptu při nachlazení a zánětu močových cest:

3 hrsti eukalyptových listů zalijte 3 litry vroucí vody a nechte asi hodinu vylouhovat. Pak přeceďte a připravený odvar nalijte do vany. Ulevující bylinná koupel by měla trvat cca 1/4 hod. a poté byste ještě měli odpočívat v teple. Tuto proceduru se doporučuje opakovat znovu po dobu 3 dnů.

Eukalyptové tonikum na vlasy s lupy:

2 lžíce eukalyptových listů zalijte 3 dl 60% lihu či domácí pálenky a ponechte 2 týdny uležet. Každý den je třeba tinkturu protřepat. Poté přeceďte, přidejte 2 dl vody a naplňte do skleněné láhve s dobrým uzávěrem. Připraveným tonikem si můžete po každém umytí vlasů masírovat pokožku hlavy. Doporučuje se už neoplachovat.

Éterická čistící směs při nachlazení, chřipce či zánětu průdušek:

Do aromalampy nalijte vlažnou vodu, přidejte po 1 - 2 kapkách eukalyptu, levandule a tea tree a zapalte svíčku. Tato kombinace éterických olejů spolehlivě vyčistí vzduch v místnosti, uvolní dutiny a eliminuje choroboplodné zárodky.

Eukalyptový olej pro masáž při nachlazení a potížích s dýcháním:

Smíchejte 2 pol. lžíce panenského olivového oleje a 5 kapek éterického oleje z eukalyptu. Takto připraveným olejem lze potírat hrudník, a to vždy ráno a večer po dobu 3 dnů. Eukalyptový masážní olej pro bolavé klouby a namožené svaly: Opět použijte 3 lžíce panenského, popř. sezamového oleje a 10 kapek éterického oleje z eukalyptu. Tímto olejem můžete jemně masírovat bolavá místa.