zdroj: unsplash.com
Vitaminy hrají velmi důležitou roli při péči o zdraví nehtů a vlasů a jejich nedostatek není radno podceňovat. Péče o pleť a vlasy s pomocí vitaminů je prostě nutností. Mnoho z nich totiž působí jako antioxidanty a zabraňují předčasnému stárnutí pleti, za které mohou volné radikály. Navíc dodávají pokožce jasnost, pružnost a odolnost proti různým faktorům, kterým je dlouhodobě vystavována.
Jak se projevuje nedostatek vitaminů na vlasech a pleti?
Vlasy hrají důležitou roli u fyzického vzhledu lidí. Jsme denně vystavováni hodnotícím komentářům naší hřívy jak od svého vlastního okolí, tak od různých módních časopisů. Takže si okamžitě každý všimne, pokud znenadání není vše tak, jak by mělo být. Nejdříve doma neustále řešíte znovu ucpaný odpad, což bývá jedna z nejčastějších příčin partnerských hádek. Následně slýcháte dotazy na to, jestli nejste nemocní od rodiny a kamarádů. A to bývá opravdu velmi nepříjemné, obzvláště, pokud padání vlasů už překročilo únosnou mez.
Pokud nevíte o nějakém jiném závažném problému, který může padání vlasů způsobit, zkuste se zamyslet, zda nemáte nedostatek vitaminů a zkuste změnit složení jídelníčku. Ve skutečnosti hraje špatná výživa při ztrátě vlasů zcela zásadní roli. Ale nalijme si čistého vína. Pravdou je, že vypadávání vlasů je složitý proces, který zahrnuje různé genetické, hormonální a ekologické mechanismy. Stejně jako naše kůže podléhá vlasový folikul vnitřnímu a vnějšímu stárnutí. Vnitřní faktory zahrnují naše genetické a epigenetické mechanismy a vnějšími faktory jsou pak kouření a UV záření.
O vyvážené stravě toho bylo napsáno mraky. Ale proč bychom vůbec měli zlepšit jídelníček a dodat tělu více přírodních vitaminů? Protože pracují na regulaci hladin hormonů a bojují s takzvaným oxidačním stresem, který se v přímé úměrnosti zvyšuje s věkem a má vliv na zrychlené stárnutí pleti a její špatnou kondici. Proto je potřeba podrobit tělo určitému detoxikačnímu procesu a právě v tom jsou vitaminy schopné pomoci opravdu hodně. Dokáží podpořit vylučování škodlivých látek z těla i následné obnovení kožních buněk. Proto jsou tak často používány v anti-agingových přípravcích.
Vitaminy a esenciální mastné kyseliny pro vlasovou výživu
Esenciální mastné kyseliny jsou důležitou součástí péče o pleť i vlasy. Mnoho jich najdeme v rybím oleji nebo klasických za studena lisovaných rostlinných olejích, jako je olivový, lněný nebo olej z lískových ořechů. Omega-3 mastné kyseliny vyživují vlasy, podporují jejich pevnost a snižují záněty, které mohou vést ke ztrátě vlasů. Takže ti, kteří jí již trpí, by se měli podívat do studie z roku 2015 publikované v časopise Journal of Cosmetic Dermatology, která hodnotila účinky šestiměsíčního doplňování omega-3 a omega-6 mastných kyselin i vitaminů s antioxidačními schopnostmi při ztrátě vlasů. Studie se zúčastnilo 120 jinak zdravých žen, které trpěly tímto problémem a byly rozděleny do dvou srovnávacích skupin. Jedna z nich užívala esenciální mastné kyseliny a vitaminy. Primárním ukazatelem studie byla změna hustoty vlasů hodnocená podle na standardizovaných fotografií. Sekundárním faktorem pro vyhodnocování výsledků studie pak byly změny v procentuální aktivitě vlasového folikulu a rozložení průměrného růstu vlasů. Po šesti měsících léčby prokázalo vyhodnocení fotografií vynikající zlepšení ve skupině, která doplňovala vitaminy a omega mastné kyseliny. Růst vlasů se ve srovnání s kontrolní skupinou zlepšil. Až 89,9 % účastníků zaznamenalo snížení vypadávání vlasů, stejně jako jejich posílení a větší hustotu. Nejlepšími potravinovými zdroji pro doplnění omega-3 mastných kyselin jsou losos, makrela, tuňák, sardinky, vaječné žloutky, vlašské ořechy, konopné semínko a natto. Tyto potraviny zlepšují vyrovnání hormonální hladiny a snižují zánětlivé reakce organismu.
Jednotlivé vitaminy a jejich funkce v péči o pleť a vlasy
Je určitě dobré vědět, které vitaminy jsou důležité pro naše vlasy i pleť, a proto se jim podíváme na zoubek. Vitamin C je hlavním bojovníkem proti oxidačnímu stresu. Volné radikály, které při něm vznikají, mohou přímo poškodit buněčné strukturní membrány, lipidy, proteiny a DNA. Tvorba volných radikálů a množství antioxidačních enzymů se zvyšuje s věkem, což vede k poškození buněčných struktur a stárnutí vlasů i pokožky. Vitamin C podporuje v těle tvorbu kolagenu, vitálního proteinu, který je nezbytný pro zdraví vlasů, napomáhá zpomalit šedivění vlasů i jejich vypadávání. Chcete-li bojovat proti poškození volnými radikály a chránit vlasy i pleť před stárnutím, jezte potraviny bohaté na vitamin C, jako jsou pomeranče, červená paprika, kapusta, růžičková kapusta, brokolice, jahody, grapefruity, lichi a kiwi. Vůbec nejlepším zdrojem vitaminu C je černý rybíz.
B vitaminy, často označované jako komplex vitaminu B, který obsahuje všech osm vitaminů B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12) hrají velkou roli při udržování zdravé výživy. B vitaminy ovlivňují naši energii, metabolismus, nervy, svaly, kůži, nehty a vlasy. Celkově komplex vitaminu B podporuje buněčný růst a jejich dělení, což je důležité pro zdravý růst vlasů. Abyste se ujistili, že vaše tělo netrpí nedostatkem vitaminu B, je nutné jej denně doplňovat. Je to proto, že tento typ vitaminu je rozpustný ve vodě, což znamená, že tělo ho nemůže ukládat a vyloučí se v moči. Při nedostatku vitaminu B se objevují např. pocity slabosti a únavy, zpomaluje se růst vlasů. Nejlepším způsobem, jak přirozeně doplnit vitaminy B, jsou potraviny jako maso, vejce, ořechy, obiloviny a některá zelenina.
Pokud chcete delší, zdravější vlasy, nezapomeňte na biotin, další z vitaminů B. Stává se postupně jedním z nejdoporučovanějších doplňků pro růst vlasů. Tento vitamin pomáhá produkovat glukózu a dělit bílkoviny na aminokyseliny. Mnoho vlasové péče ho má v sobě již obsaženo, ale je dobré ho doplnit i z potravy, protože kombinace vnějšího a vnitřního podávání je efektivnější. Přirozeně jej lze získat z hub, avokáda, vejce, lososa, arašídového másla. Do vitaminů B patří i niacin. Tento vitamin pomáhá vyživovat pokožku hlavy, podporuje zdravý růst vlasů. Bez dostatečného množství niacinu se stávají vlasy křehčími, mají větší sklony k lámavosti, jsou bez života a lesku a začínají padat. Nedostatek niacinu je stav, který se nazývá pelagra. Projevuje se kožními vředy, průjmem, nevolnostmi. Potravinami, které obsahují niacin, jsou krůtí a kuřecí maso, tuňák, avokádo, houby.
Vitamin E je stále více populárnější v kosmetické péči jako velmi účinný antioxidant, který opravuje tkáň nezbytnou pro zdraví vlasů. Podílí se celkově na obnově kožních buněk, a proto je velmi často používán v anti-agingových řadách. Přidává se také do vlasových masek, protože napomáhá snižovat zánětlivé reakce pokožky hlavy, stimuluje funkce krevního oběhu a tím podporuje zdravý růst vlasu. Doporučuje se kombinovat vnitřní i vnější užívání vitaminu E, respektive aplikace kosmetiky, která ho obsahuje a zařazení avokáda, mandlí, brokolice a semen do našeho jídelníčku.
Vitamin A je další vitamin, který je nezbytný pro správný růst buněk. Také pomáhá produkovat kožní maz na pokožce hlavy, který zabraňuje vypadávání vlasů a jejich lámání. Určité množství mazu je pro naši vlasovou pokožku přirozené. Když používáme konvenční šampony a vlasovou kosmetiku, která ho má eliminovat, můžeme si tímto našim počínáním přivodit ztrátu vlasů. Nedostatky vitaminu A způsobují kožní problémy a také potíže se zrakem. Tento vitamin najdeme v mrkvi, melounech a tmavé listové zelenině.
Vitamin D je velmi důležitý pro zdraví vlasů i pleti. Vlasové folikuly jsou vysoce citlivé na hormony a vitamin D je hormon, který hraje důležitou roli při homeostáze vápníku, imunitní regulaci a diferenciaci buněčného růstu. Ve vědeckém světě je dobře známo, že alopecie areata se běžně vyskytuje u pacientů s nedostatkem vitaminu D. Proto je dobré vitaminy doplňovat a hlavně v co nejpřirozenější možné formě z kvalitní a vyvážené stravy.