Hericium erinaceus. Zní to téměř jako nějaké tajemné zaklínadlo. Pod tímto latinským názvem se skrývá stopkovýtrusná houba , kteoru my známe pod jménem korálovec ježatý. Díky svému specifickému vzhledu si získala též přezdívku lví hříva. Původem z Asie a Severní Ameriky, kde bychom ji našli na kmenech starých listnatých stromů. Vzácně na ní můžeme narazit i u nás, v Česku.
Nejvíce korálovce však najdeme v Číně a Japonsku, kde je také po staletí využíván v tradiční medicíně. Důvody jeho obliby jsou pevně zakořeněny díky výrazným posilujícím účinkům na celý nervový systém, který regeneruje a podporuje jeho správnou činnost. Je ale ještě mnohem více oblastí, kde nám tato houba může pomoci.
Hericium je bohaté na bílkoviny, fosfor a draslík, také aminokyseliny, polysacharidy a polypeptidy, tedy látky všechny látky důležité pro lidské zdraví.
Přejít na sekci článku:
Lví hříva v Tradiční čínské medicíně
zdroj: shutterstock.com
Lví hříva je pro své komplexní pozitivní účinky na celý organismus využívána s oblibou v tradiční čínské medicíně. Hericium má právě v jihovýchodní Asii nejširší oblast výskytu a i přes svůj nepříliš atraktivní vzhled je chutnou a běžně konzumovanou jedlou houbou. Dle tradiční medicíny tato parazitická houba posiluje činnost celého trávicího traktu a reguluje jeho Qi (čchi, rychlost a výkon). Také podporuje vylučování žaludečních šťáv, zlepšuje trávení a přisuzují se mu posilující účinky při poruchách činnosti sleziny.
Ale to zdaleka není všechno. Dle Tradiční čínské medicíny hericium působí blahodárně také na nervovou soustavu a komplexně ji posiluje. Harmonizuje emoce, zklidňuje a tím uklidňuje také ducha Shen (naše vědomí sídlící v srdci). Napomáhá ke klidnému zdravému spánku, po kterém se ráno cítíte odpočatě a posiluje nervovou soustavu. Řečeno slovy naší současné západní medicíny, pomáhá bojovat proti stresu a většině civilizačních chorob spojených s hektickým životním stylem.
Navíc je dokázáno, že hericium obsahuje erinaciny a hericeony. Obě přírodní organické látky fungují jako faktory stimulující růst nervových buněk. Je totiž velmi podobné tzv. NGF, což jsou růstové faktory nervové soustavy. Lví hříva obsahuje osm různých hericenonů posilujících syntézu nervového růstového faktoru přímo v centrální nervové soustavě mozku, což z ní dělá jedinou doposud známou ‘zdravou’ houbu s těmito účinky.