Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Maqui berry vám dodají nejen vitamin C

Maqui berry vám dodají nejen vitamin C Maqui berry patří k superpotravinám s vysokým obsahem flavonoidů, díky nimž mají silné antioxidační působení. S jejich pomocí lze např. oddálit stárnutí, eliminovat záněty, zhubnout nebo detoxikovat tělo.
Iva Lhotská
3,8 5
4

Maqui berry vám dodají vitamin C, sílu a pomohou vyléčit záněty zdroj: flickr.com

Maqui berry patří k dalším superpotravinám s vysokým obsahem flavonoidů, díky nimž má silné antioxidační působení. S jejich pomocí můžete oddálit stárnutí, ale dají se také užívat proti zánětům, když potřebujete zhubnout nebo si pročistit tělo.

Co je maqui berry a jaké účinné látky obsahuje?

Maqui, latinsky Aristotelia chilensis je tropický, stálezelený strom z čeledi mastnoplodovitých, Elaeocarpaceae, který má hladkou kůru, pružné větve a dosahuje výšky 4-5 metrů. Jeho listy jsou kopinaté až obdélníkovité a mají řapík. Malé bílé věty maqui se objevují na konci jara. Plody jsou malé, jedlé bobule tmavě fialové barvy s více semínky, které chutí připomínají naše ostružiny. Divoký strom maqui roste v deštných pralesích v Chile a přilehlých oblastech jižní Argentiny. Asi proto také dostal jména jako chilská vinná réva, v angličtině Chile wild berry nebo Chile wineberry. V místních jazycích jeho názvy znějí jako queldrón, koelon, maquiei či ach.

Jakmile jsou plody maqui sklizeny, šetrně se suší mrazem a pak se rozemelou na prášek. V plodech maqui jsou obsažena v různém poměru antokyanová polyfenolická barviva podobná těm v borůvkách a brusinkách, přičemž nejvíce je glykosidického pigmentu delphinidinu. Dalšími účinnými látkami jsou cyanidin, malvidin a petudin. V maqui berry jsou též přítomny flavonoidy, triterpeny, kumariny, vitaminy skupiny B, vitamin C, minerální látky a stopové prvky, např. draslík, hořčík, měď, vápník, železo a zinek, sacharidy, dále nenasycené mastné kyseliny omega 3,6,9, vláknina, cenné aminokyseliny a bílkoviny.

Maqui berry, vítěz nejen mezi antioxidanty

Maqui má oproti jiným superpotravinám ve formě ovoce zdaleka nejsilnější antioxidační účinky. Je až třikrát účinnější než Acaí či kustovnice čínská, které dosud v tomto ohledu trhaly rekordy. Plody tropického stromu Maqui jsou důležitou součástí tradiční medicíny v Jižní Americe již po celá staletí. Sloužily jako prostředek k posílení válečníků před bojem, ale využívaly se i k léčení zánětů, horečky a průjmu. Toto ovoce dokáže snižovat hladinu "špatného" cholesterolu a je vynikající prevencí před vznikem cukrovky, srdečně-cévních či nádorových onemocnění. Maqui berry má podobně jako naše borůvky antibakteriální až mírně antibiotické vlastnosti, je velmi přínosné při různých kožních potížích a plísních. Také posiluje obranyschopnost a působí příznivě na kosti a klouby, zejména v případě zánětů. I vaše pleť pod jeho vlivem přímo jásá a ožívá.

Na základě různých studií byl prokázán příznivý vliv maqui berry v případě srdeční nedostatečnosti a na tvorbu červených krvinek. Tyto plody sice neobsahují látky působící na centrální nervový systém, ale přesto vykazují stimulační vlastnosti. Napomáhají efektivnějšímu využívání vašeho těla po všech stránkách. To vypadá skoro až magicky, že? A vlastně to tak je. Když budete pravidelně užívat maqui berry, přirozené funkce vašeho těla se obnoví a zlepší. Sice asi nejste žádní válečníci, ale kdo v dnešní době nepotřebuje posílit svůj vyčerpaný organismus?

Pokud si pořídíte ovoce maqui, urychlíte svůj metabolismus a docílíte postupného detoxu. V západních zemích jeho plody asi nejčastěji volí lidé, kteří se potřebují zbavit přebytečných kilogramů. Maqui totiž zabezpečí částečné utlumení hladu. To ovšem neznamená, že byste měli přestat úplně jíst a začali konzumovat jen toto ovoce, přestože má asi nejvyšší naměřenou antioxidační hodnotu. Zkuste si nejdříve zajistit vyvážený jídelníček a pak se do toho pusťte i s touto superpotravinou.

K čemu se používá maqui berry?

Plody maqui slouží jako potravina v syrové i sušené podobě. Zpracovává se do nápojů, džemů, tvoří součást různých pokrmů nebo doplňků stravy. Na základě četného zkoumání látek obsažených v maqui berry bylo zjištěno, že snižuje riziko vzniku zánětů, a tudíž přechází nádorovému onemocnění střev. V počátečním stádiu různých zánětů a rakoviny vědci vypozorovali zpomalení postupu choroby. Má však spoustu dalších předností: Osvědčilo se u jedinců, kteří onemocněli některou z civilizačních chorob. Podporuje také mozkové funkce. Ovšem i zdravý člověk se s jeho pomocí může pokusit o zrychlení metabolismu a následnou postupnou detoxikaci svého organismu.

Při dlouhodobém užívání plodů maqui podpoříte lepší fungování svého organismu a snáz se vám podaří i zhubnout. Při pravidelném užívání 3x denně zaregistrujete mírný pokles hmotnosti už během 10-14 dnů. Vzhledem k tomu, že se jedná o přirozenou potravinu, nemusíte se obávat jo-jo efektu. Dokonce i když přestanete maqui berry užívat, ještě asi měsíc může pokračovat detoxikace. Ale to jen v případě, že jste tmavě fialové bobulky pojídali opravdu delší dobu.

A ještě taková perlička na závěr

Indiáni z And pili nápoje z drcených bobulí maqui po celé stovky let. Tyto plody se využívaly i v různých směsích a staly se tak součástí tradiční medicíny. Právě tomuto ovoci a podobným rostlinám prý původní obyvatelé vděčí za své pozoruhodné zdraví a dlouhověkost. Indiáni kmene Mapuche žijící v Chile pokládají maqui berry za magické ovoce se spoustou účinků prospěšných lidskému organismu. Je to především již zmiňovaná síla a vytrvalost.