Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Maytenus, elixír mládí

Maytenus, elixír mládí Maytenus, to je jihoamerická rostlina nadupaná fytoestrogeny. Pomáhá navozovat hormonální rovnováhu a právem se označuje za elixír mládí.
Zuzana Holmanová
2,5 5
2

Maytenus, elixír mládí zdroj: flickr.com

Rozhozené hormony, virová onemocnění, záněty kloubů i žaludeční vředy. S tím vším si poradí jihoamerická rostlinka maytenus, která je bohatým zdrojem cenných fytoestrogenů i mnoha dalších účinných látek. Její název zní poněkud exoticky, ale o to víc vás pak překvapí její jemná chuť.

Maytenus, seznamte se

Celým názvem Maytenus ilicifolia. Že to zní dost cizokrajně? No aby ne, domovem téhle bylinky je totiž Jižní Amerika, kde se jí přezdívá například Cangorosa. Z botanického hlediska se jedná o keř, který dorůstá kolem pěti metrů a jehož listy jsou podobné cesmíně. V tradičním léčitelství Brazílie, Paraguaye či Argentiny se z jejích listů připravuje odvar, který se používá k ošetření pokožky. Má totiž výborné hojivé a protizánětlivé účinky, a tak si s ním místní obyvatelé obkládají různé vyrážky, štípance, špatně se hojící i hnisavé rány. Listy keře maytenus lze však použít i k přípravě čaje. Ten má překvapivě jemnou chuť, lehce nasládlou bez sebemenšího náznaku trpkosti, takže vůbec není nutné ho doslazovat.

Maytenus dodá energii i uklidní

Máte pocit, že si to trochu protiřečí? Ale kdeže. Maytenus celkově posiluje organismus a pomůže vám cítit se během dne svěže a odpočatě, ale současně večer v klidu usnete. Maytenus působí antibakteriálně, protivirově a silně antimikrobiálně. Obsahuje velmi účinné antioxidanty, které jsou až 15krát účinnější než vitamin E, a právě proto se této rostlince přezdívá elixír mládí. Je dále vhodná při různých problémech dýchacího ústrojí, dokonce i při astmatu. Působí příznivě na močové cesty, svaly nebo klouby (např. při artritidě). Pomáhá na různé žaludeční problémy, mezi které patří i vředy nebo gastritida. Příznivě ovlivňuje celý meridián tlustého střeva, osrdečníku a srdce, a kromě toho posiluje celkovou obranyschopnost organismu. Je vhodný pro podporu detoxikace i posílení regeneračních procesů v těle.

Maytenus vybalancuje hormony

Rozladěný hormonální systém, kdo z nás to někdy nezažil? Tato oblast je velmi citlivá, reaguje na nejrůznější vnější i vnitřní podněty, a snadno se tak stane, že se rozhodí. Hormonální nerovnováha se nemusí nutně projevit jen problémy s menstruací. Patří sem také oslabení štítné žlázy nebo únava nadledvinek, které jsou často spojené s nadměrným stresem a projevují se třeba únavou během dne, noční nespavostí, vnitřním napětím, trávicími a zažívacími potížemi i zhoršeným stavem pleti nebo vlasů.

Maytenus představuje bohatý zdroj fytoestrogenů, který vám pomůže opět získat hormonální balanc. Pozitivně upravuje činnost všech hormonálních žláz, od hypofýzy přes štítnou žlázu a nadledvinky až po vaječníky. Právě fytoestrogeny působí jako omlazující elixír, omezují návaly horka a pomáhají celkově harmonizovat cyklus. Skvěle působí při hubnutí, hlavně v oblasti břicha a boků, ulevují od pocitu vnitřního napětí apod., a navíc zlepšují kvalitu pokožky i vlasů. Doporučují se také pro celkovou regeneraci organismu po vysazení hormonální antikoncepce. A nemusejí se jich bát ani muži, protože působí příznivě na jejich plodnost.