Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proč potřebujeme vitamíny a jak se v nich vyznat

Proč potřebujeme vitamíny a jak se v nich vyznat Všichni víme, že vitamíny naše tělo životně potřebuje. Které vitamíny jsou pro něj nezbytné a jak se jejich deficit projevuje?
Redakce BIOOO.CZ
3,0 5
5

Proč potřebujeme vitaminy a jak se v nich vyznat zdroj: unsplash.com

O vitamínech a minerálech toho byly napsány kvanta a denně se s nimi setkáváme v letáčcích u lékařů, v televizních reklamách i v obchodech při běžných nákupech. Jsme přesvědčováni o jejich důležitosti a prospěšnosti pro naše zdraví, odolný imunitní systém i krásnou pokožku. Jak je to s nimi doopravdy?

Termín vitamín vzešel z výsledků experimentů prováděných na začátku 20. století, dříve se nepoužíval. Z tohoto bádání se ustálil závěr, že správná výživa závisí na zavedení jednoho nebo několika vitálních aminů obsahujících dusík do stravy. Vitamíny obecně jsou organické molekuly (ne nutně aminy), které jsou nezbytné pro správné funkce metabolismu ve všech živých organismech. Existují dvě hlavní skupiny vitamínů: vitamíny rozpustné v tucích A, D, E a K, a vitamíny rozpustné ve vodě B a C. Většina vitamínů se převádí in vivo na koenzymy, které pracují s metabolickými enzymy, aby dokončily své biochemické funkce. Nedostatek vitamínů může narušit vnitřní rovnováhu těla a zablokovat správné funkce metabolických procesů.

Vitamíny rozpustné ve vodě jsou vstřebávány střevem a neseny oběhovým systémem do specifických tkání, kde jsou následně využity podle momentální potřeby těla. B vitamíny působí jako koenzymy, sloučeniny, které se sdružují s proteinovou složkou, nazývanou apoenzym. Enzymy pak působí jako katalyzátory v chemických procesech, které označujeme jako enzymatické reakce. Urychlují biologické děje v živých organismech. Naše tělo pracuje tak, že potřebuje denní dávku vitamínů, rozpustných ve vodě, protože jejich využití je omezené. Pokud si jich vezmeme více, než dokážeme využít, jsou vyloučeny v moči.

V případě, že se organismu nedostane důležité denní dávky těchto vitamínů, může se dostavit vyčerpání.

Vitamíny rozpustné v tucích se podílejí na udržování struktury buněčných membrán. Jsou odpovědné za syntézu některých enzymů. Tělo má schopnost uchovávat větší množství vitamínů rozpustných v tucích než vitamínů rozpustných ve vodě. V případě předávkování vitamíny A a D se přebytek ukládá v játrech a vitamín E v tukových tkáních. Tento problém hrozí hlavně, pokud konzumujete synteticky vyrobené vitamíny, u přírodních forem je pravděpodobnost předávkování se jen velmi malá.

Jednotlivé vitamíny v kostce

Vitamíny mají různé funkce, např. vitamín A je důležitý pro zdraví oční sítnice, vitamín C je nezbytným prvkem pro tvorbu kožního kolagenu. Bez tohoto vitamínu není možné, aby tělo produkovalo kolagen, a tím pádem dochází k ohrožení dobrého stavu zubů a kůže. S jakými vitamíny se nejčastěji setkáváme, proč jsou nezbytné pro naše zdraví, znáte jejich další názvy a funkce? Pokud ne, čtěte dál.

  • Kyselina askorbová neboli vitamín C je jeden z nejrozšířenějších vitamínů vůbec. Je rozpustný ve vodě a snadno vstřebatelný, hraje důležitou roli při hojení ran a tvorbě kolagenu. Je nezbytný pro zdraví šlach, kloubů, zubů a tkání. Nedostatek vitamínu C vede ke vzniku defektní tvorby kolagenu, bolestem kloubů, podrážděnosti, růstovým poruchám, anémii, dušnosti a zvýšené náchylnosti k infekcím. Velmi typický projev nedostatku vitamínu C je nemoc zvaná kurděje, které zahrnují otoky dolních končetin a kostní léze. Nadměrný příjem kyseliny askorbové může naopak způsobit ledvinové kameny, gastrointestinální poruchy a destrukci červených krvinek. Předávkování je možné pouze z laboratorně vyrobeného vitamínu C.
  • Vitamín A neboli axeroftol je v tucích rozpustný vitamín. Existuje ve dvou přirozených formách – vitamín A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretin). Často se pod pojmem vitamín A skrývá také žlutý pigment Beta-karoten (jedná se o provitamín vitamínu A). Je rozpustný v tucích, hraje zásadní roli pro zdraví očí a je součástí sítnicového pigmentu. Je nezbytný pro správné fungování většiny orgánů těla a ovlivňuje fungování imunitního systému. Nedostatek vitamínu A vede k různým poruchám, které nejčastěji zahrnují oční a epiteliální tkáně, tzn. kůži a vnitřní tělesné sliznice. Prvotním příznakem nedostatku vitamínu A je vznik tzv. noční slepoty a pokračující nedostatek nakonec vede ke ztrátě zraku. Pokud trpíte nedostatkem vitamínu A, projevuje se to nejdříve na vaší pokožce, která je hrubá a suchá. Dále se objevují poškození kloubů a zubů. Pokud se předávkujete vitamínem A, můžete si způsobit otravu, jejímiž projevy jsou nevolnost, padání vlasů, únava a ospalost, zvětšení jater a nervozita.
  • Cholekalciferol neboli vitamín D3 je látka rozpustná v tucích nezbytná pro správný metabolismus vápníku a je důležitá pro normální mineralizaci kostí a chrupavek. Kůže vytváří vitamín D při vystavení slunečnímu záření. Nedostatky vitamínu D způsobují biochemickou i fyziologickou nerovnováhu. Pokud není tento nedostatek korigován, objevují se problémy se zuby, pocení, nedostatek svalového tonusu a problémy s kostmi. A to díky progresivní ztrátě vápníku a fosforu, které mohou za vznik osteoporózy, křehnutí kostí a jejich náchylnost k lámání. Vysoké dávky vitamínu D jsou toxické a otrava se projevuje únavou, slabostí, ztrátou chuti k jídlu, nevolností, zvracením, průjmem, nadměrnou žízní a neřízeným hubnutím.
  • Vitamín E neboli alfa-tokoferol (lze ho najít i pod názvem tocopherol) je sloučenina rozpustná v tucích. Funguje jako inhibátor oxidačních procesů v tělních tkáních, působí jako ochranný prostředek proti nádorovému bujení a dokáže eliminovat volné radikály, které jsou mimo jiné zodpovědné za předčasné projevy stárnutí. Je prospěšný při vyvažování a udržování zdravé hladiny cholesterolu v krvi a napomáhá správnému fungování buněk, zlepšuje odolnost organismu. Jeho další výhodou je, že mírní příznaky PMS. Nedostatek vitamínu E může zhoršit nervosvalovou funkci. I když není brán jako primárně nebezpečný, i jím se lze předávkovat.
  • Vitamíny B se někdy označují souhrnně jako B-komplex a to hlavně kvůli velmi podobným vlastnostem široké škály prvků, které reprezentují. Všechny vitamíny B jsou rozpustné ve vodě. Většina z nich uznána jako koenzymy a dohromady jsou nezbytné pro usnadnění metabolických procesů u lidí i zvířat. Pojem B-komplex zahrnuje B1 (thiamin), B2 (riboflavin), niacin (kyselina nikotinová), B6 ​​(skupina příbuzných pyridinů), B12 (kyanokobalamin), kyselinu listovou, kyselinu pantothenovou a biotin.
    • Vitamín B1 neboli thiamin pomáhá tělu převádět sacharidy na energii a je důležitý při metabolismu bílkovin a tuků. Nedostatek vitamínu B1 ovlivňuje funkci gastrointestinálního, kardiovaskulárního a periferního nervového systému. Beriberi a Wernicke-Korsakoffův syndrom (ty se často vyskytují u alkoholiků) jsou primárními chorobami souvisejícími s nedostatkem thiaminu. Obecné příznaky nedostatku tohoto vitamínu zahrnují ztrátu chuti k jídlu a celkovou únavu, potíže s trávením, pocit necitlivosti a slabosti horních i dolních končetin.
    • Vitamín B2 neboli riboflavin je nutný k dokončení reakcí v energetickém cyklu. Jeho nedostatek se klasicky projevuje šupinatými záněty kůže, červenáním a praskání rtů, opary.
    • Vitamínu B6 je koenzym, který se podílejí na metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků. Chronické užívání velkých dávek vitamínu B6 může způsobit komplikace v periferním nervovém systému.
    • Vitamín B12 neboli kyanokobalamin je komplexní krystalická sloučenina, která funguje ve všech buňkách, ale především v trávicím traktu, nervovém systému a kostní dřeni. Je známo, že pomáhá zlepšovat růst červených krvinek. Nedostatky nejčastěji vedou k perniciózní anémii.
    • Do vitamínů B se řadí také kyselina listová, která je nezbytná pro syntézu nukleových kyselin a tvorbu červených krvinek. Nedostatek kyseliny listové nejčastěji způsobuje u těhotných žen špatný vývoj plodu. Příznaky zahrnují gastrointestinální problémy, jako je bolest jazyka, praskliny v ústech úst, průjem a žaludeční vředy. Velké dávky kyseliny listové mohou způsobit křeče a další problémy s nervovým systémem.
    • Vitamín K se přirozeně vyskytuje ve dvou formách, a to vitamín K1, který je vyráběn rostlinami a vitamín K2 je produkován bakteriemi v našem zažívacím traktu. Vitamín K je rozpustný v tucích. Nedostatek vitamínu K, který není u zdravého člověka běžný, se projevuje poruchami srážlivosti krve a souvisí i s řídnutím kostí. Je proto dobré ho doplnit a to například užíváním listové zeleniny (kapusta, brokolice, petržel, špenát, atd.), která je velmi bohatá na vitamín K. 

Proto je dobré vědět, že vitamíny jsou sice potřebné, ale všechno je nutné užívat s mírou, pokud možno přírodního původu, to znamená ze stravy a nic nepřehánět. Jedině tak docílíte toho, že se jimi nepředávkujete a prokáží vám dobrou službu.

Pro každodenní použití

Množství doplňků stravy, které se rozhodnete užívat musí vycházet z aktuálních potřeb vašeho těla. Proto je dobré si před nasazením doplňků stravy nechat u svého lékaře krevní testy, které případné nedostatky odhalí.

Mezi základní vitamíny a doplňky stravy patří železo. Bez železa se jednoduše lidské tělo neobejde. Železo je obsaženo v hemoglobinu, který je součástí červených krvinek. Červené krvinky zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání. Nejvíce železa do těla dostanete konzumací masa a vnitřností. Ovšem železo obsahují také fazole, špenát, čočka, meruňky, švestky, atd. Množství obsažené v těchto potravinách je ovšem pro denní příjem nedostatečné. Jak poznáme nedostatek železa v těle? Hlavními znaky je únava, slabost, apatie, bledost, chybí nám fyzická síla. Nedostatek železa se nazývá anemie neboli chudokrevnost.

Dalším doplňkem stravy, který je pro naše tělo důležitý je vápník. Vápník zodpovídá za tvrdost našich kostí a zubů. Je rovněž důlžitý pro normální činnost svalů, trávicích enzymu a podílí se na dělení buněk. Nedostatek vápníku se projevuje zvýšenou lámavostí kostí, u dětí může způsobit i poruchy růstu. Vápník můžeme doplnit ze stravy, běžně z mléčných výrobků, obsahuje ho také mák, sezamové semínko, madle, kakaové boby, hrášek, fazole a jiné.