Přejít na sekci článku:
Vnější účinky proskurníku
zdroj: shutterstock.com
Výtažky z proskurníku se obvykle přidávají do přípravků na zklidnění pleti a jako prevence proti vzniku různých zánětů. Můžeme je tak najít zejména v kosmetice pro děti, kde šetrně pečuje o citlivou dětskou pokožku a předchází jejímu podráždění. Přidává se také do krémů na opruzeniny. Jeho slizovité výtažky se taktéž přidávají do mýdel, kterým propůjčují své protizánětlivé účinky. Objevuje se i v krémech na nohy a na ruce. Právě díky proskurníku pak mají takové báječné změkčující účinky.
V tradičním léčitelství se obklady z proskurníku používají na křečové žíly a bércové vředy, zapařeniny a pro urychlení hojení různých ran. Tyto obklady jsou výborné také při ekzematických a jiných zánětlivých onemocněních kůže. Teplé obklady je také vhodné přikládat na ječné zrno. Obklady z proskurníku si připravíte tak, že nadrtíte jeho listy, zalijete vroucí vodou a přikryté necháte zhruba dvacet minut louhovat. Po uplynutí doby slijte vodu a spařené listy přiložte na postižené místo. Můžete je případně zavinout i obinadlem.
Rozmixované svařené listy nebo macerované kořeny proskurníku lékařského můžete použít i jako masku pro suchou a citlivou pleť, které dodá potřebnou hydrataci a jemnost. Výborný je ale také na pleť, kterou trápí nehojící se akné, jizvičky po akné, lupénka či ekzém. Z proskurníku se dá vyrobit i vynikající balzám na vlasovou pokožku, postup je stejný jako u výroby pleťové masky. Při pravidelném nanášení na pokožku hlavy vám může pomoct od suché a svědivé pokožky či lupů.