Přejít na sekci článku:
Rakytník posiluje organismus i pokožku
zdroj: shutterstock.com
Jak už bylo zmíněno, bobule obsahují vysoký podíl vitaminů řady B, vitamin C, D, E a K a dále také karotenoidy. Obzvlášť významná je koncentrace vitaminu C, která je na stejné úrovni jako u černého rybízu či šípku (200 mg/100 g). Rakytník řešetlákový tak obsahuje mnohem více vitaminu C než pomeranč (40- 50 mg/100 g) nebo citron (40 mg/100 g). Mnohdy se dokonce uvádí, že jedna bobule dokáže pokrýt denní dávku tohoto vitaminu. Díky těmto kvalitám se rakytníku přezdívá citron ze severu nebo také sibiřský ananas.
Rakytník také poskytuje svým uživatelům množství vitaminu E, který chrání organismus i pleť před nepříznivými vlivy civilizačních chorob, činí je odolnější, zdravější a brání jejich předčasnému stárnutí. Také podporuje zdraví srdce i celého kardiovaskulárního systému a působí pozitivně při zvýšené hladině cholesterolu v krvi. Vitaminy C a E, významné antioxidanty, dělají z rakytníku doslova bombu pro zdraví, kterou se vyplatí konzumovat nejen na podzim a v období viróz, ale také po celý rok. Proč? Nejen kvůli zmiňovaným zdravým cévám a srdci, ale také kvůli detoxikaci a pročištění celého organismu. Vitamin E, neboli tokoferol, zvyšuje přirozenou dexotikační schopnost jater a aktivně tak napomáhá vyplavování škodlivin z těla, zatímco vitamin C podporuje správnou funkčnost imunitního systému.
Kromě celkové očisty těla a posílení imunity je rakytník v jakékoliv podobě velice vhodný při vytrvalých zánětech. Tyto léčivé vlastnosti ocení obzvláště ženy, které často trpí na vleklé gynekologické záněty a výtoky. Rakytníkový olej pomáhá také při zánětlivých onemocněních žaludku, zažívacího traktu či žlučníku. Léčí ale i záněty v dutině ústní a pomáhá v boji proti paradentóze. Protizánětlivé účinky má nejenom při vnitřním užití, ale také po aplikaci na poškozenou pokožku, kterou regeneruje a chrání před vznikem infekce.