Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Účinná detoxikace pomocí jalovce

Účinná detoxikace pomocí jalovce Jalovec podporuje lepší látkovou výměnu, čistí a prokrvuje organismus, pomáhá při onemocněních močových cest, trávicích potížích, při revmatismu a v mnohém dalším.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Účinná detoxikace pomocí jalovce zdroj: unsplash.com

Ač se to nezdá, jalovec se svými modrými bobulkami je kromě vynikajícího koření i velmi účinnou léčivou rostlinou. Podpoří vaši látkovou výměnu, vyčistí a prokrví organismus, pomůže vám s problémy močových cest, při revmatismu a v mnohém dalším.

Jak jalovec vypadá, kde roste a jaké látky obsahuje?

Jalovec obecný, latinsky Juniperus communis, je pomalu rostoucí, stálezelený keř z čeledi cypřišovitých, Cupressaceae, který je vysoký 5-6 metrů. Je příbuzným sekvoje, který může dorůstat výšky až 100 metrů, zatímco jalovec čas od času dosahuje velikosti menšího stromu. U nás je ohroženým druhem. Namísto listů má pichlavé jehlice v přeslenech modrozelené barvy, které silně voní po pryskyřici. Předmětem sběru jsou tzv. jalovčinky, což jsou plody jalovce, které se sbírají od konce října do půlky listopadu. Využívají se ale i mladé výhonky, dřevo, příjemně vonící po pryskyřici nebo vyschlé jalovcové větve.

Jalovec obecný má slabě hořkou pikantní chuť, jež v ústech zanechává jemně palčivý pocit. Obsahuje silice, terpeny, např. terpineol, pinen, kamfen, borneol, geraniol aj. Dále jsou přítomny flavonoidy, katechinové třísloviny, pryskyřice, anthokyany, organické kyseliny, soli vápníku a draslíku, vitamin C, hořčiny, sacharidy a další látky. Při užívání přípravků s jalovcem byste neměli překračovat doporučené denní dávky. Vysoké dávky mohou poškodit zdravé a dobře fungující ledviny nebo podráždit žaludek a střeva. Jalovec není vhodný pro jedince s onemocněním ledvin, zejména při zánětu a pro malé děti a těhotné či kojící ženy. Silice v jalovci mohou způsobovat podráždění pokožky. Podle některých zdrojů je jalovec mírně jedovatý, ale o žádných závažnějších otravách neexistují podložené zprávy.

Léčivé účinky jalovce obecného

Jalovec obecný napomáhá rychlejší a kvalitnější látkové výměně, využívá se k očistě těla, zejména jater a žlučníku, čímž se podpoří lepší regenerace těchto orgánů. Vzhledem k tomu, že působí detoxikačně, pomáhá i při hubnutí. Jalovec můžete vhodně použít při dusivém kašli, pomáhá pročistit dýchací cesty a působí proti oparům. Rovněž je velkým přínosem v případě chorob močového systému, působí močopudně a napomáhá vyloučení bílkovin z moči. Jeho účinky jsou silně dezinfekční a antiseptické. Napomáhá úlevě při srdeční slabosti a dokonce eliminuje otoky dolních končetin, které bývají způsobeny selháváním srdce.

Jalovec je vynikajícím přírodním prostředkem, který zmírňuje svalové a revmatické bolesti, zabírá i v případě revmatoidní artritidy, podporuje pocení. Můžete ho využít i k posílení organismu po vyšší fyzické námaze nebo prodělaných chorobách a při různých kožních problémech. Hřejivou koupel z jalovce lze brát při zánětech močového měchýře nebo jako podporu při zánětech a na hojení ran. Napomůže také prokrvení unavených nohou.

Co dalšího jalovec umí?

Vůni jalovce můžete inhalovat při bronchitidě a astmatu, nespavosti či stresu a úzkosti. Pár kapek esenciálního oleje smíchaného se základním olejem poslouží k masážím, které uleví např. při bolestivé nebo nepravidelné menstruaci, svalovém napětí, bolestech a křečích, revmatismu, ale rovněž pomůže vyčistit problematickou a mastnou pleť a též v případě akné. Prostě má blahodárný vliv na kdejaký kožní neduh. Také když se budete třást zimou, můžete si dát malého panáčka borovičky nebo ginu, který vás zahřeje a prokrví vaše tělo.

Ovšem v dnešní době je hlavní léčebnou náplní jalovce pomoc při onemocněních močového ústrojí. V těchto případech se dá kombinovat s celíkem zlatobýlem, vřesem a břízou. Tvoří též součást čajů s močopudnými účinky a směsí ulevujících při chorobách dýchacích cest. Jalovec napomáhá odvodnění organismu, čehož se dá dobře využít při bolestech kloubů apod. Abyste docílili lepšího využití účinných látek obsažených v jalovci, plody rozdrťe. Z bobulek si pak můžete připravit spolu s dalšími bylinkami posilující koupel, která zabírá i v případě revmatismu. Postačí, když ve 2 litrech vody povaříte 4 šálky jalovcových plodů s mladými výhonky po dobu cca 15 minut. Pak přecedíte a nalijete do vody ve vaně. Koupel se má brát teplá asi tak na 15-20 minut, nejlépe 2x za týden.

Esenciální olej z jalovce

Jalovcový esenciální olej se získává parní destilací z jehlic, dřevnatých částí keře, šišek a bobulí. Jeho hlavními složkami jsou terpeny, díky nimž má silné antiseptické, antirevmatické, tonizující, stimulující, adstringentní, diuretické, prokrvující a čisticí vlastnosti. Éterický olej z jalovce ulevuje od chronických bolestí a významně ovlivňuje psychiku. Olej z jalovce zabraňuje sepsi či rozvíjejícímu se tetanu. Pomáhá proti revmatismu, dně a artritidě, zbavuje tělo toxinů a snižuje otoky, ulevuje od křečí. Napomáhá vyplavování kyseliny močové. Díky svým svíravému působení napomáhá uzdravování zubů, posiluje dásně a předchází padání vlasů. Může se používat i k zastavení průjmu nebo snižovat riziko krvácení.

Jalovcový olej pozitivně působí na žaludek, eliminuje nadýmání a plynatost, čistí krev od nežádoucích toxinů, podporuje močení a pocení, čímž dochází i k čištění kožních pórů. Zamezuje tak akné, celulitidě a různým kožním potížím. Působí jako antioxidant. Olej má silné stimulující a tonizační účinky, pomáhá v případě únavy a při depresi, navozuje lepší spánek. Olej z jalovce smíchaný s nosným olejem můžete též využívat jako odpuzovač hmyzu.

Esenciální olej z jalovce můžete využít do aromalampy a tak jemně inhalovat. Dále se dá kombinovat v množství několika kapek na 1-2 ČL kokosového nebo jojobového oleje a nanášet přímo na pokožku. Touto směsí masírujte namožená nebo bolavá místa. Pokud máte jalovcový esenciální olej ve vysoké kvalitě, lze ho aplikovat i vnitřně. Je však nutné, aby byl 100% organický! Ale upozorňuji, že pak bude o něco dražší. Klidně pak dejte 1 kapku do sklenice vody či smíchejte s opravdu kvalitním medem od včelaře.

Recept na čaj z jalovce proti dávivému kašli
2 ČL sušených plodů jalovce rozdrťte a dejte do hrnce se 3 dl vody. Povařte asi 3 min., stáhněte z plotny a nechte vylouhovat po dobu 12-15 min. Poté sceďte a trochu vychladlý čaj oslaďte medem.

Související produkt
Jalovec, Bio 5 ml
Taoasis / 282 Kč
Éterický olej má povzbuzující účinky, snižuje dopady stresu a je vhodný při infekčních onemocněních či zánětech. Mírní bolesti svalů a kloubů a má dezinfekční účinky.
Detail produktu