Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Účinná detoxikace pomocí jalovce

5,0 5
1

Účinná detoxikace pomocí jalovce zdroj: unsplash.com

Ač se to nezdá, jalovec se svými modrými bobulkami je kromě vynikajícího koření i velmi účinnou léčivou rostlinou. Podpoří vaši látkovou výměnu, vyčistí a prokrví organismus, pomůže vám s problémy močových cest, při revmatismu a v mnohém dalším.

Jak jalovec vypadá, kde roste a jaké látky obsahuje?

Jalovec obecný, latinsky Juniperus communis, je pomalu rostoucí, stálezelený keř z čeledi cypřišovitých, Cupressaceae, který je vysoký 5-6 metrů. Je příbuzným sekvoje, který může dorůstat výšky až 100 metrů, zatímco jalovec čas od času dosahuje velikosti menšího stromu. U nás je ohroženým druhem. Namísto listů má pichlavé jehlice v přeslenech modrozelené barvy, které silně voní po pryskyřici. Předmětem sběru jsou tzv. jalovčinky, což jsou plody jalovce, které se sbírají od konce října do půlky listopadu. Využívají se ale i mladé výhonky, dřevo, příjemně vonící po pryskyřici nebo vyschlé jalovcové větve.

Jalovec obecný má slabě hořkou pikantní chuť, jež v ústech zanechává jemně palčivý pocit. Obsahuje silice, terpeny, např. terpineol, pinen, kamfen, borneol, geraniol aj. Dále jsou přítomny flavonoidy, katechinové třísloviny, pryskyřice, anthokyany, organické kyseliny, soli vápníku a draslíku, vitamin C, hořčiny, sacharidy a další látky. Při užívání přípravků s jalovcem byste neměli překračovat doporučené denní dávky. Vysoké dávky mohou poškodit zdravé a dobře fungující ledviny nebo podráždit žaludek a střeva. Jalovec není vhodný pro jedince s onemocněním ledvin, zejména při zánětu a pro malé děti a těhotné či kojící ženy. Silice v jalovci mohou způsobovat podráždění pokožky. Podle některých zdrojů je jalovec mírně jedovatý, ale o žádných závažnějších otravách neexistují podložené zprávy.

Léčivé účinky jalovce obecného

Jalovec obecný napomáhá rychlejší a kvalitnější látkové výměně, využívá se k očistě těla, zejména jater a žlučníku, čímž se podpoří lepší regenerace těchto orgánů. Vzhledem k tomu, že působí detoxikačně, pomáhá i při hubnutí. Jalovec můžete vhodně použít při dusivém kašli, pomáhá pročistit dýchací cesty a působí proti oparům. Rovněž je velkým přínosem v případě chorob močového systému, působí močopudně a napomáhá vyloučení bílkovin z moči. Jeho účinky jsou silně dezinfekční a antiseptické. Napomáhá úlevě při srdeční slabosti a dokonce eliminuje otoky dolních končetin, které bývají způsobeny selháváním srdce.

Jalovec je vynikajícím přírodním prostředkem, který zmírňuje svalové a revmatické bolesti, zabírá i v případě revmatoidní artritidy, podporuje pocení. Můžete ho využít i k posílení organismu po vyšší fyzické námaze nebo prodělaných chorobách a při různých kožních problémech. Hřejivou koupel z jalovce lze brát při zánětech močového měchýře nebo jako podporu při zánětech a na hojení ran. Napomůže také prokrvení unavených nohou.

Co dalšího jalovec umí?

Vůni jalovce můžete inhalovat při bronchitidě a astmatu, nespavosti či stresu a úzkosti. Pár kapek esenciálního oleje smíchaného se základním olejem poslouží k masážím, které uleví např. při bolestivé nebo nepravidelné menstruaci, svalovém napětí, bolestech a křečích, revmatismu, ale rovněž pomůže vyčistit problematickou a mastnou pleť a též v případě akné. Prostě má blahodárný vliv na kdejaký kožní neduh. Také když se budete třást zimou, můžete si dát malého panáčka borovičky nebo ginu, který vás zahřeje a prokrví vaše tělo.

Ovšem v dnešní době je hlavní léčebnou náplní jalovce pomoc při onemocněních močového ústrojí. V těchto případech se dá kombinovat s celíkem zlatobýlem, vřesem a břízou. Tvoří též součást čajů s močopudnými účinky a směsí ulevujících při chorobách dýchacích cest. Jalovec napomáhá odvodnění organismu, čehož se dá dobře využít při bolestech kloubů apod. Abyste docílili lepšího využití účinných látek obsažených v jalovci, plody rozdrťe. Z bobulek si pak můžete připravit spolu s dalšími bylinkami posilující koupel, která zabírá i v případě revmatismu. Postačí, když ve 2 litrech vody povaříte 4 šálky jalovcových plodů s mladými výhonky po dobu cca 15 minut. Pak přecedíte a nalijete do vody ve vaně. Koupel se má brát teplá asi tak na 15-20 minut, nejlépe 2x za týden.

Esenciální olej z jalovce

Jalovcový esenciální olej se získává parní destilací z jehlic, dřevnatých částí keře, šišek a bobulí. Jeho hlavními složkami jsou terpeny, díky nimž má silné antiseptické, antirevmatické, tonizující, stimulující, adstringentní, diuretické, prokrvující a čisticí vlastnosti. Éterický olej z jalovce ulevuje od chronických bolestí a významně ovlivňuje psychiku. Olej z jalovce zabraňuje sepsi či rozvíjejícímu se tetanu. Pomáhá proti revmatismu, dně a artritidě, zbavuje tělo toxinů a snižuje otoky, ulevuje od křečí. Napomáhá vyplavování kyseliny močové. Díky svým svíravému působení napomáhá uzdravování zubů, posiluje dásně a předchází padání vlasů. Může se používat i k zastavení průjmu nebo snižovat riziko krvácení.

Jalovcový olej pozitivně působí na žaludek, eliminuje nadýmání a plynatost, čistí krev od nežádoucích toxinů, podporuje močení a pocení, čímž dochází i k čištění kožních pórů. Zamezuje tak akné, celulitidě a různým kožním potížím. Působí jako antioxidant. Olej má silné stimulující a tonizační účinky, pomáhá v případě únavy a při depresi, navozuje lepší spánek. Olej z jalovce smíchaný s nosným olejem můžete též využívat jako odpuzovač hmyzu.

Esenciální olej z jalovce můžete využít do aromalampy a tak jemně inhalovat. Dále se dá kombinovat v množství několika kapek na 1-2 ČL kokosového nebo jojobového oleje a nanášet přímo na pokožku. Touto směsí masírujte namožená nebo bolavá místa. Pokud máte jalovcový esenciální olej ve vysoké kvalitě, lze ho aplikovat i vnitřně. Je však nutné, aby byl 100% organický! Ale upozorňuji, že pak bude o něco dražší. Klidně pak dejte 1 kapku do sklenice vody či smíchejte s opravdu kvalitním medem od včelaře.

Recept na čaj z jalovce proti dávivému kašli
2 ČL sušených plodů jalovce rozdrťte a dejte do hrnce se 3 dl vody. Povařte asi 3 min., stáhněte z plotny a nechte vylouhovat po dobu 12-15 min. Poté sceďte a trochu vychladlý čaj oslaďte medem.