Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zdravotní výhody sodíku

Zdravotní výhody sodíku Nadbytek sodíku rozhodně není ku prospěchu, ale ani jeho nedostatek nepomáhá. Při nadbytku může způsobovat otoky, při deficitu malátnost.
Pavlína Klaudová
5,0 5
6

Zdravotní výhody sodíku zdroj: unsplash.com

Pravda, že v dnešní době, kdy se sůl dává do všechno, je v podstatě nemožné mít nedostatek sodíku. I přesto se čas od času objeví někdo s jeho deficitem. K nedostatku sodíku stačí se i pořádně zapotit, neboť potními žlázami je sodík vylučován. Krátkodobý deficit tedy nic zvláštního není. Sodík si velmi snadno doplníte obyčejnou solí - tou, co máte doma na kuchyňském stolu. Tam ji sice máte asi jen na pozdvižení chutí oběda, ale sůl je důležitá i pro správnou funkci organismu, hlavně nervové soustavy, srdce a pohybového aparátu (primárně svaly).

Sodík je velmi důležitý elektrolyt a základní iont, přítomný v extracelulární tekutině (ECF). Hraje klíčovou roli v enzymatických operacích a tvoření zdravé svalové konstrukce. Zlepšuje srdeční činnost, podporuje nervový systém a vstřebávání glukózy. Je potřebný pro regulaci krve, v důsledku nedostatku sodíku se mohou vyskytnout vážná poškození tělesných funkcí. Sodík jako elektrolyt, který reguluje tělesné tekutiny, udržuje jejich rovnováhu a vysílá elektrické impulzy do těla. Sodík je nezbytnou součástí stravy, napomáhající regulaci buněčné aktivity a důležitým prvkem pro správné funkce nervového systému.

Obzvláště důležitý je, když trpíte zvýšeným pocením nebo úpalem, při kterých trpí nadledviny. Když je pravidelně vylučován potními žlázami nebo v moči, nepředstavuje bezpečnostní riziko. Ale jeho nadbytek může naopak způsobit rakovinu žaludku nebo hypertenzi, otok nervových tkání a nervů, může se podílet na vzniku mozkového edému nebo infekci plic. V případě, že není snížen jeho příjem, může dokonce vést až ke kómatu. Lidé, kteří trpí problémy s ledvinami nebo edémy, by měli kvůli zvýšeným rizikům omezit příjem sodíku. To znamená méně solit a vyhýbat se polotovarům. Doporučený příjem sodíku je 2400 mg za den.

Symptomy nedostatku sodíku

Jednou z nejvíce zasažených oblastí při nedostatku sodíku v těle je nervový systém. Tento nedostatek se projevuje různými poruchami a výpadky. Obecně platí, že jej poznáme podle průjmů, bolestí hlavy, zvracení, slabosti, nízkého krevního tlaku, letargie, ztráty hmotnosti, zmatených projevů, závratí a svalové podrážděnosti. Nedostatek sodíku snižuje tuk, který je nahromaděný v okrajových částech těla. Zdroje sodíku najdeme v jablkách, kuchyňské soli, zelí, žloutcích, luštěninách, mrkvi, jedlé sodě, tuřínu, listové zelenině a banánech. Dále v rybách nebo pickles.

Při úpalu hraje sodík opravdu nezastupitelnou roli. Protože se jedná o selhání tepelného regulačního systému lidského těla. Tělo tak ztrácí schopnost si udržet normální teplotu. Tento stav se dále zhoršuje v důsledku ztrát solí a vody. Sodík funguje jako prevence vyčerpání z horka. Důležité je zmínit vliv sodíku na mozkové funkce. Mozek je velmi citlivý na jakoukoli změnu tohoto minerálu v těle a začíná se velmi rychle bránit jeho nedostatku. Člověk se stává zmateným a projevuje se u něho letargie. S nedostatkem sodíku jsou spojovány také svalové křeče, obzvlášť v horkých letních měsících, když málo pijeme a jsme dehydrovaní.

Co vše umí sodík?

Pokud se podíváme na sodík z pohledu kosmetiky, bývá velmi často obsažen v anti-agingových řadách. Chrání před působením volných radikálů, zpomaluje proces stárnutí a obnovuje mladistvý vzhled pokožky. Odstraňuje přebytek oxidu uhličitého nahromaděného v těle. Reguluje absorbování glukózy buňkami, což znamená, že dochází k plynulejší přepravě živin v buněčných membránách. Změnou proporcí acidobazických alkalických fosfátů v těle řídí reakci ledvin, objem a obsah moči. Vyrovnává osmotický tlak v důsledku regulace tekutin v buňkách. Pokud není překročeno rozumné dávkování, napomáhá udržovat rovnováhu obou typů iontů v těle, udržuje srdce v dobré zdravotní kondici, což má velký vliv na normalitu krevního tlaku.

Související produkt
Koupelová sůl z Mrtvého moře 1 kg dóza
J.D.S. / 221 Kč
Minerální koupelová sůl z Mrtvého moře je vhodná pro problematickou pokožku s akné, ekzémy či příznaky lupénky. Díky vysoké koncentraci minerálů je výborná i při potížích s klouby, svaly a křečemi.
Detail produktu