Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Aromaterapeutická lékárnička na dovolenou

Aromaterapeutická lékárnička na dovolenou Víte, které éterické oleje se vyplatí vzít si s sebou na dovolenou? Zázvor na cestovní nevolnost, levandule na štípance nebo třeba citrusy pro příval energie.
Pavlína Klaudová
5,0 5
5

Aromaterapeutická lékárnička na dovolenou zdroj: pexels.com

Doba dovolených se nezadržitelně blíží a my v Biooo si balíme do našich kufrů a tašek éterické oleje. Proč? Protože jsou prostě nejlepšími prostředky první pomoci, kdykoli a kdekoli cestujete. Jejich působení je tak dalekosáhlé, že jim prostě neodoláte a nebudete chtít s sebou vozit už nic jiného.

Jaké zdravotní problémy vás mohou potkat na dovolené?

Pokud vás něco v létě opravdu hodně otravuje, pak jsou to různé štípance, které svědí, natékají a nevypadají vůbec vzhledně. Nechcete-li trávit dovolenou odháněním much, komárů, mravenců a jiných hmyzáků, budete vděčni za to, že máte s sebou aromaterapeutický kufřík. Jedině tak se této nepříjemné havěti zbavíte. Dalším nepříjemným a bohužel velmi častým společníkem na dovolené jsou řezné rány, spáleniny od slunce, ale také třeba střevní problémy.

Neposlušná střeva umí nečekaně potrápit celou rodinu, nakonec vám často nezbyde nic jiného, než na vaší dovolené zběsile hledat lékárnu, mnohdy tam ale takto necháte spoustu peněz. Ale vy chcete mít zažívání v pořádku, protože jste se prostě rozhodli, že tento rok nedáte šanci virům, bakteriím a kdovíčemu, co by vás mohlo upoutat do místnosti s označením WC. A co bolesti hlavy? S těmi snad chcete trávit svoji dovolenou? Pravděpodobně nechcete.

Jaké éterické oleje přibalit do kufru?

Oregano

Oregano neboli dobromysl je prakticky nejlepší možný olej, který můžete vzít na dovolenou. Teda kromě levandule. A proč je tak skvělý? Protože je to největší zabiják virů a bakterií. Je opravdu velmi silný, pokud vás někde zastihnou střevní potíže, nelze najít lepšího pomocníka pro jejich zvládnutí. Oregano pomáhá při průjmech a otravách jídlem prakticky okamžitě. Samozřejmě se musí smíchat do nosného oleje nejméně po jedné, ale maximálně dvou kapkách.

Dětem lze naředěným olejem masírovat břicho. Dospělí si ho mohou kápnout do lžíce olivového oleje a sníst, případně nakapat do tobolky spolu s rostlinným olejem a spolknout. Pokud chcete oregano užít vnitřně, dělejte tak pouze v případě, že máte 100% kvalitní, čistý éterický olej, který je vhodný pro tento způsob použití. I při opravdu akutních případech ho vždy zřeďte. Pokud nemáte rádi chuť samotného oleje a oregana, můžete ho smíchat s medem, který je také dobrým nosičem. Nekapejte oregano přímo na jazyk, ani ho nezapíjejte vodou, nedostane se tak tam, kam se dostat má a může vám způsobit popáleniny v ústní dutině anebo krku. Nepoužívejte ho ani na kostce cukru, není to dostatečný nosič. Neužívejte ho v těhotenství, vyvolává menstruaci a může způsobit potrat anebo předčasný porod. Éterický olej oregano se po smíchání s nosným olejem navíc hodí k ošetření kožních a nehtových plísní.

Levandule

Levandule je nejen skvělý odpuzovač hmyzu, ale také jeden z mála éterických olejů, který lze lokálně kapat přímo na kůži. Pokud se říznete a kápnete na řez levanduli, okamžitě se zatáhne a přestane krvácet. Velmi dobře se hodí i na popáleniny. Na tržné nebo řezné rány, které musely být sešité vytahovacími stehy, se ale nesmí kapat, jsou-li stehny „vypadávací“, nemusíte se bát levanduli na ránu použít. Musíte ale počítat s tím, že je to poměrně silný dezinfekční prostředek a celkem dost štípe. Dá se jím ošetřit škrábanec i kousnutí od komára, aby tolik nesvědilo.

Levandule není vhodná pro nízkotlaké osoby a měla by se u nich používat velmi opatrně a v malém množství. Nechcete-li vozit s sebou éterický olej, můžete si koupit dezinfekční sprej s levandulí, máme ho vyzkoušený např. při kancelářských nehodách, kdy se řízneme o papír, anebo se spálíme v kuchyni. Sice musíte po aplikaci na ránu přetrpět počáteční pálení, ale jeho výsledky jsou tak zjevné a nápomocné, že nebudete litovat.

Tea tree

Tea tree je další olej, který lze aplikovat přímo na kůži. Silně působí proti virům, infekcím, je také protiplísňový. Podporuje dobrou kondici imunitního systému a je vhodný obzvlášť pro ty, kteří mají problém s klimatizací a pobyt u ní často odnesou ochořením. Pokud nechcete při bolestech břicha používat megasilné oregano, může být tea tree jemnější alternativou. Nejlépe se v tomto případě hodí na masáže.

Citrusy

Aromaterapeutická lékárnička na dovolenou

Citrusy jsou skvělými pomocníky, pokud dlouho cestujete, jste unavení, nemáte dostatek energie ani na pozorování okolní přírody, když jedete autobusem nebo dlouho letíte letadlem. Prostě potřebujete vyčistit mozek a zároveň mu dopřát stimulaci, abyste se nabudili a ti, kteří na vás budou čekat na letišti nebo autobusovém stanovišti, nevyzvedávali malátného zombíka. Navíc, pokud jedete hromadnými dopravními prostředky a ne vlastním autem, může být otravné, když do vašeho osobního prostoru pronikne energie jiného člověka, protože ať chceme nebo ne, někdy na nás působí až moc. Nejlepší je pro tento účel limeta nebo bergamot. Ale také grapefruit nebo citrony mají velmi silné čisticí schopnosti. Pomeranč a mandarinka se hodí spíše pro děti. A až dojedete na místo určení, můžete si jako příjemný bonus dopřát sprchu s grapovým nebo limetkovým mycím gelem. Jediné omezení u citrusů je fotosensitivita. Pokud chcete použít citrusový éterický olej k masáži, dělejte to večer, protože nesmí přijít do kontaktu se slunečními paprsky, jinak způsobuje kožní fleky.

Máta peprná a zázvor

Máta peprná a zázvor jsou nejlepší éterické oleje proti cestovní nevolnosti. Ať už vás trápí v autě, letadle, autobuse nebo na lodi. Zázvor je skvělý pro zmírnění mořské nemoci. Nejlepší je si opatrně třikrát čichnout olej přímo z lahvičky. Můžete si namíchat kapátkem do prázdné skleničky směs zázvoru a máty a pak si ji vzít s sebou na cestu.

Heřmánek římský

Heřmánek římský je ten, co voní po jablkách a medu a je daleko příjemnější než hořký německý. Velmi dobře se hodí pro děti a při hmyzím kousnutí. Navíc pomáhá při spálení od slunce. Smíchejte ho s nosným olejem a večer se nechejte namasírovat. Klidně si můžete přibalit heřmánkový hydrolát, je sice jemnější, ale aplikace na spálenou pokožku je daleko příjemnější.

Kadidlo

Kadidlo je prakticky nejlepší prostředek proti bolestem hlavy a to i takové, kdy je vám na zvracení, protože rozproudí krevní oběh a uvolní zacpanou hlavu. Navíc je velmi příjemné, uklidňuje a dovolí odplavit starosti. Nemá kontraindikace.

Rozmarýn

Rozmarýn spolu s kadidlem skvěle zabírá na bolesti hlavy, je dostatečně silný, aby prokrvil a dovolil vám si oddechnout od nepříjemného tlaku. Hodí se také při namožených svalech.

Související produkt
Oregano (Dobromysl), Bio Baldini 5 ml
Taoasis / 267 Kč
Bio oreganový éterický olej patří mezi jeden z nejsilnějších přírodních antibiotických prostředků. Má také antivirotické a antimykotické účinky.
Detail produktu