zdroj: unsplash.com
Léto patří ohnivému elementu. Stejně jako stoupají teploty venku, probouzí se v nás element ohně. Záleží na tom, zda jej necháme spálit nás nebo jej udržíme tak, abychom netrpěli zimou a dobře nám sloužil. Je to stejné v životě i s prací s aromaterapií a pěti elementy. Mysleli jste si, že je to hloupost? Uvidíte, že pokud se s nimi naučíte zacházet a porozumíte vztahům mezi nimi, váš život bude daleko zajímavější.
Aromaterapie a tradiční čínská medicína si více než rozumí. Vůně ovlivňují náš limbický systém, pracují s našimi emocemi, dokáží utišit, povzbudit i odblokovat. Éterické oleje působí energeticky, a proto jsou tak neuvěřitelně barvité, mají velikou škálu různých použití a dá se s nimi kvalitně pracovat i tam, kde se cítíme ztracení. Stačí se jen zajímat o to, jaké éterické oleje jsou pro nás vhodné (s ohledem na zdravotní stav). A následně si zvolit vhodné kombinace, které pomohou zlepšit zdraví mysli i těla. Nepoužívejte však jeden éterický olej déle než půl roku, protože pak hrozí, že na vás přestanou fungovat jeho léčivé účinky.
Jak v aromaterapii, tak v nauce o pěti elementech se pracuje s energiemi, které ovládají člověka, a s éterickými oleji je můžeme bezpečně a účinně posilovat, oslabovat nebo harmonizovat. Při opatrném používání nemají esence žádný negativní vedlejší efekt na vnější ani vnitřní orgány. Neutlumují naši pozornost, nejsme po nich zmatení, dokážeme reálně vnímat a prohlubují v nás sebepoznání.
Přejít na sekci článku:
Srdce a tenké střevo podle TČM
zdroj: unsplash.com
Srdce a krevní oběh
Srdce stimulují éterické oleje z anýzu a rozmarýnu. Při bušení srdce jsou vhodné neroli, meduňka, levandule, heřmánek, máta peprná, růže a ylang-ylang. Pokud potřebujeme normalizovat vysoký krevní tlak, je výborná levandule, geránium a citrón. Univerzálním srovnávačem tlaku, ať už vysokého nebo nízkého, je yzop, který posiluje jak činnost srdce a krevního oběhu, tak psychiky. Jediné zdravotní omezení u používání yzopu platí pro osoby, které trpí epilepsií, a těhotné ženy.
Trávicí ústrojí
Dalším orgánem souvisejícím s elementem ohně je tenké střevo, u kterého se také objevují viditelné příznaky nerovnováhy. Jedním z nich je syndrom dráždivého tračníku, který lze uklidnit éterickým olejem z tea tree, eukalyptu, levandule nebo máty peprné.
Pokud vás trápí zácpa, jde opět o signál ohnivých nesrovnalostí. Zmírňuje a uvolňuje se černým pepřem, fenyklem, zázvorem, rozmarýnem, tymiánem nebo růží. Samozřejmě se může objevit i přímý opak zácpy - průjmové onemocnění. I zde pomůže černý pepř, máta peprná, ale také rozmarýn, neroli, zázvor, geránium či levandule. Esence, které nejsou v některých případech povoleny nebo by mohly uškodit (například v těhotenství nebo při vysokém či nízkém tlaku), lze zcela bez problému nahradit. Éterické oleje mají tu výhodu, že se ve svých účincích velmi překrývají, a proto lze efektivně použít i jinou variantu.
Chuť elementu ohně je hořkost, i když v západním světě není moc oblíbená. Naopak na východě moc dobře vědí, že stimuluje lepší vylučování trávicích šťáv, vylučování žluči, srovnává problémy trávicího systému a vyvažuje funkci celého krevního oběhu. Éterické oleje, které mohou podpořit funkce zažívacího traktu, jsou anýz, bazalka, černý pepř, kardamom, fenykl, majoránka, meduňka a rozmarýn. Je zajímavé, že všechny základní trávicí oleje jsou byliny, které se pravidelně nachází v našich zahradách. V létě máme po ruce vše, co potřebujeme k normalizování problémů, které souvisejí s nevyváženým elementem ohně.
Psychická nerovnováha
Oleje, které mohou pomoci vyvážit naši psychiku, jsou bazalka, šalvěj luční, šalvěj muškátová, levandule, meduňka, pačuli, neroli, růže, ylang-ylang, jasmínu a pelargónie. Oheň je také spojován s poskytováním tepla, pokud ho ale vydáváme až moc, můžeme vyhořet a ztratit životní energii. Oleje, které přinášejí zpět vitalitu a sílu jsou bazalka, kardamon, rozmarýn, máta peprná, a černý pepř. Nadšení a tvořivost jsou také pozitivní atributy elementu ohně, ale když se objeví jeho nerovnováha, může to vést k agresi, netrpělivost a impulzivnímu chování. Oleje pro obnovení přirozeného smyslu pro harmonii a lehkost jsou neroli, růže, ylang-ylang, levandule, meduňka, grapefruit, kadidlo, santalové dřevo, elemi a vetiver.
Při nevyváženém ohni v těle, projevujícím se sklíčeností, se volí chladivé éterické oleje jako levandule, meduňka nebo neroli. Stavy sebenenávisti umí tlumit jasmín, zdá-li se moc silný, jde ho velmi dobře nahradit ylang-ylangem. Růže naopak posiluje otevřenost a lásku k druhým lidem, ale i sobě samotnému. Při nerovnováze ohnivého elementu se používá také rozmarýn, který zahřívá a osvěžuje, působí proti únavě, smutku a apatii.
Závratě a další
Další, velmi nepříjemným projevem nerovnováhy elementu ohně jsou závratě. U nich pomáhá bergamot, levandule, máta peprná, meduňka, rozmarýn. Při svalových problémech, které se taktéž objevují, jsou vhodné heřmánek, eukalyptus, levandule, černý pepř. Často se objevuje také vysušená pokožka anebo suché a lámavé vlasy, na které pomáhá geránium, kadidlo, heřmánek, levandule, tea tree a růže. Při sklonech pokožky k nadměrnému maštění a vzniku akné, která se může také při nerovnováze ohně projevit, se používají tea tree, máta peprná, levandule, geránium, slaměnka, růže, cedrové dřevo nebo santal. Postihnou-li vás ústní afty, je potřeba sáhnout po myrze, fenyklu, hřebíčku, citronu nebo tea tree. Nejlépe v již připravené ústní vodě, pokud máte obavu, že byste nezvládli dávkování.
Upozornění: Vnitřně používejte pouze čerstvé byliny, u éterických olejů je na místě velká opatrnost, ze jmenovaných lze užít vnitřně ve velmi zředěném stavu a pouze, jste-li si jisti, že máte kvalitní 100% éterický, organicky schválený rozmarýn anebo bazalku. Například éterický olej z anýzu je prudký jed.