Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Aromaterapie a pět elementů – Pozdní léto

Aromaterapie a pět elementů – Pozdní léto Pozdní léto je obdobím zrání a sklizně.
Pavlína Klaudová
5,0 5
5

Aromaterapie a pět elementů – Pozdní léto zdroj: pexels.com

Pozdní léto je čas, kdy se teploty už nepohybují na nejvyšších možných maximech, jsou příjemnější, rána začínají chladněji. Je to doba zrání, sklizně, oslavy přírody, díkuvzdání za úrodu, kterou nám poskytla Země ze svojí náruče. Aromaterapie pochází také z darů půdy a živlů, proto je přímo stvořená pro péči o naše těla i mysli. Stejně jako se mění počasí, tak se mění i koloběh, v kterém se nacházíme po zdravotní stránce a měli bychom se jím řídit. Nabízí totiž velmi dobrý přehled o tom, co zrovna naše fyzické i duševní tělo potřebuje, aby bylo v rovnováze.

Pozdní léto a energie země

Bez země respektive půdy by nebyl možný život. Proto je takovým problémem, že ji ničíme a znemožňujeme její obnovu. Její síla, kterou vyživuje rostliny a díky níž máme každodenní potravu, je v dnešním světě schválně drancována v honbě za penězi. Ale nikdo z těch, kteří k ní nemají úctu, si neuvědomuje, že přírodní zákonitosti jsou navzájem provázané. A když nebude v pořádku půda a vodní zdroje, když nebudeme mít zdraví včelstva, která opylují rostliny, přestane život na této planetě.

Pozdní léto, to je doba dozrávání, zlatých klasů, polí s obilím, kterými probleskují vlčí máky, ale také meridiánů sleziny, žaludku a slinivky. V čínské medicíně patří toto období také k intelektu Ji. Element země je prakticky zhmotněnou energií čchi, je spojený s formou, tvorbou a schopností udržovat fyzické zákony. Toto období ztělesňuje výživu, zrání, hojnost. Země je následovnicí ohně, zrcadlí jeho působení v Mysli (šen), ve formě konkrétního myšlení.

Přejít na sekci článku:

Slezina, slinivka a intelekt v pozdním létě

Slezina, slinivka a intelekt v pozdním létě zdroj: unsplash.com

Chuť pozdního léta je sladká, je mu přidělena žlutá barva. Smyslově k němu patří chuť, ze zvuků zpěv. Duševní kvalita, která mu náleží, je jasnost. Pozdní léto spravuje ústa a svaly. Jeho negativní emoce jsou úzkost a pozitivní empatie. Zemský element reprezentuje rovnováhu jinu a jangu, ženského a mužského principu a usiluje o to, abychom žili v harmonii a stabilitě.

Orgány spojené s elementem země jsou slezina, slinivka a žaludek. Dá se prakticky říct, že pozdní léto patří našemu trávicímu systému. Zemské orgány mají přímý vliv na stav naší pokožky, svaly a rty. Naše trávicí soustava je odpovědná za přeměnu jídla a pití v energii čchi, tělesné tekutiny a krve. Slezina a žaludek mají stejnou důležitost jako plíce a ledviny, protože pokud máme tyto orgány v pořádku, jsme silní a nezlomní.

Co se týče žaludku, funguje tak, že přijímá, ukládá a částečně tráví části potravy, které se následně dostávají do tenkého střeva a sleziny, aby se ještě lépe rozložily. To znamená, že žaludek zpracuje to větší a těžší sousto a předpřipraví ho slezině. Na metafyzické úrovni, žaludek reprezentuje to, jak dobře dokážeme „trávit“ vlastní život a jeho rozličné dimenze, zda jsme schopni vnímat životní radost a spokojenost. Pohlcuje naše myšlenky a mentální postoje, uzemňuje nás a pomáhá určit, kde stojíme, zda si dovedeme užívat života a máme z něho radost. Jak dobře jsme živeni a vyživováni, do jaké míry pociťujeme bezpečí a jak jsme schopni podporovat druhé. Žaludek pomáhá proudění toku energie čchi a srovnává ho. Nerovnováha žaludku se proměňuje v letargii, slabost, zažívací potíže.

Jsou-li ale narušeny funkce žaludku a sleziny, nastává pomalé trávení. Objevují se různé nemoci, které nás upozorňují na to, že po této stránce nejsme v pořádku. A to jak ve fyzické, tak psychické podobě. Velmi typickým problémem nevyrovnanosti trávicího systému je plynatost, nechuť k jídlu, škytavka, dyspepsie.

S nerovnováhou žaludku, sleziny a slinivky úzce souvisí zahlenění těla, které způsobuje malátnost a obezitu. Tyto projevy jsou spojeny s nahromaděním lymfatických tekutin, ale také mají souvislost s nedostatečnou funkcí slinivky břišní, která reguluje hladinu cukru v krvi a emočně má na starost požitek ze „sladkosti života“. Když je meridián sleziny nevyvážený, snažíme si svoje bytí „dosladit“, takže konzumujeme velké množství cukru ve snaze si tento nedostatek vykompenzovat.

Slezina a slinivka mají velký vliv na krevní oběh a krev jako takovou. Krev je pro nás důležitá, protože rozvádí kyslík po těle, a díky tomu napomáhá lepší funkci orgánů. Pokud se objeví problém na krevním oběhu, zasáhne úplně všechny naše orgány. Slezina při látkové přeměně transformuje naši potravu v krev, podle čínské medicíny ji také udržuje v cévách. Při stagnaci čchi v cévním systému vznikají různé problémy typu hemoroidů nebo ucpaných a praskajících žil. Slezina se vysokou měrou podílí na stavu našeho imunitního systému, funguje jako filtr krve a lymfy.

Psychické projevy nevyváženosti sleziny a žaludku

Na psychické úrovni má element země za úkol se starat o empatii, loajalitu a naše společenské uplatnění. Slezina je domovem Ji, intelektu. Určuje schopnost zvládat učení zpaměti, myšlení, soustředění a souvisí s ní celkové studium, které ve svém životě podstupujeme. Objeví-li se problém se slezinou, jsme otupělí, neumíme vstřebávat a selektovat informace. Nedokážeme se soustředit, jsme duševně zmatení, máme rozhozené myšlenky, objevuje se závislost na druhých lidech, je otupená naše schopnost dělat věci samostatně a řešit nastalé situace svépomocí. Při nerovnováze meridiánu žaludku jsou typické zvýšené obavy a strachy, cítíme se vyvedení z rovnováhy, dokážeme být nezdvořilí, projevuje se únava.