Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Aromaterapie a pět elementů - Zima

Aromaterapie a pět elementů - Zima Zima patří v tradiční čínské medicíně ledvinám a močovému měchýři. Co vám říká vaše tělo, když vás zlobí tyto dva orgány?
Pavlína Klaudová
5,0 5
6

Aromaterapie a pět elementů - Zima zdroj: unsplash.com

Nebude to dlouho trvat a naše země se promění v ledové království. Děti se budou těšit na pořádnou koulovačku a milovníci svařáku se zahřejí svým oblíbeným mokem. A všichni, kteří vědí, jaké to je, když člověka bolí ledviny, se budou shánět po další vrstvě oblečení, aby náhodou neprochladli. Zima i tento orgán našeho těla jsou v tradiční čínské medicíně úzce spjaty se zimním obdobím.

Zima a energie vody

Voda představuje energii čchi v její nejdůležitější a nejzákladnější podobě. Voda může vypadat nenápadně, ale je velmi mocná. S vodou je spojována fáze růstu a plodnosti, bez vody není život. Je to životní síla ve svém nejprimárnějším stavu, souvisí s ledvinami a s nimi spolupracujícím močovým měchýřem. Z fyziologického pohledu jak západní, tak tradiční čínské medicíny, je jednou z funkcí ledvin a močového měchýře regulace tekutin.

Pro zimu jako roční období je typický všude se nacházející chlad, sníh a led, který je tvořen z vody. Pro naše tělo je voda důležitá, aby správně fungovalo. Víme, že když jí nemáme dostatek, objevují se bolesti hlavy a závratě. Abychom udrželi zdravé hemostatické prostředí v těle, je dostatečná hydratace organismu naprostou nutností. Voda v tradiční čínské medicíně také reprezentuje plodnost.

Přejít na sekci článku:

Ledviny a močový trakt podle TČM

zdroj:

Ledviny jsou zodpovědné za to, že filtrují odpadní metabolity z krve a posílají je do močového měchýře. Močový měchýř shromažďuje a udržuje odpadní tekutiny, a následně je vylučuje z těla ve formě moči. Ledviny podle tradiční čínské medicíny produkují prvopočáteční čchi, fungující jako katalyzátor veškeré tělesné aktivity - meridiánu ledvin se říká "kořen života". Energie ledvin řídí růst a vývoj kostní dřeně, jsou zodpovědné za míchu a mozkovou tkáň. Je na nich závislá kvalita našich vlasů a funkčnost uší.

Ledviny ovlivňují také dolní část zad. K tomuto meridiánu se vztahují také nadledvinky, které vylučují širokou škálu esenciálních hormonů. Ty regulují metabolismus, podporují imunitu a kontrolují schopnost sexuálního života a plodnost. Systém ledvin zahrnuje i to, co Číňané nazývají „vnější ledviny“, což není nic jiného než mužská varlata a ženské vaječníky. Meridián močového měchýře je spojen s autonomním nervovým systémem. Pokud se objevuje jeho dysfunkce, je potřeba se zamyslet, zda jsme byli dlouhodobě vystavení působení stresových situací.

Psychické projevy nevyváženosti ledvin

Voda je z psychologické a emocionální perspektivy spojena s emocemi strachu a naší vůlí. Pokud je element vody nevyvážený, objevují se obavy a fóbie anebo nedostatek vůle. Nadměrné množství strachu oslabuje energetický systém ledvin. A protože jsou důležitým spolupracovníkem ledvin nadledvinky, mají zásadní význam při zahájení fyziologických reakcí, vyvolaných strachem a stresem, a aktivují sympatický nervový systém (sympatikus).

Sympatikus je autonomní nervový systém, jehož funkce nejsou ovladatelné vůlí. Zrychluje srdeční činnost a má na starost adrenalin a neoadrenalin. Podílí se na řízení vnitřních orgánů a cév. Nedostatek ledvinové energie může způsobit rozmazané vidění, špatnou paměť, neschopnost jasně myslet, nedostatek rozhodovacích schopností a pocit slabosti v páteři (pamatujte na asociaci ledvin s kostní dření a mozkem).

Péče o ledviny a močový trakt

Pečovat o ledviny se vyplatí, navíc jejich bolest není nic příjemného. Pokud přizpůsobíte své stravovací návyky tipům z tradiční čínské medicíny, velmi jim pomůžete, aby byly zdravější a odolnější. Zařaďte do svého jídelníčku hrušky, jablka, med, sóju, chřest, artyčoky, klíčky vojtěšky, brambory, špenát, fazole, batáty, rajčata, řeřichu, mořské řasy nori a wakane, miso, sójovou omáčku, ryby, brusinky, hrozny, grapefruit, limetku, citrón, proso, kamut, ječmen, quinou, divokou rýži, moruši, maliny a jahody. Bobulové ovoce je plné antioxidantů a napomáhá dobré detoxikaci organismu.

Velmi dobrými pomocníky pro šťastné ledviny jsou také čočka, adzuki, cibule, česnek, hořčice, vývar z kostí, kuře a vepřové maso, husa, ústřice, chobotnice, kůzlečí a jehněčí maso a zvěřina, kaštany. Kořeňte anýzem, bazalkou, kmínem, pažitkou, skořicovou kůrou, křenem, hřebíčkem, petrželí, fenyklem, kopřivami, černým pepřem, rozmarýnem a tymiánem. Nahraďte klasickou stolní sůl, která zatěžuje ledviny za sůl himalájskou. Pro podporu funkcí ledvin můžete použít také osvědčené prostředky přírodní medicíny, ať už se jedná o ájurvédské anebo čínské léčivé směsi, které dokáží celkově posílit váš oslabený organismus.