Přejít na sekci článku:
Éterické oleje na zimu podle TČM
V zimním období přicházejí na řadu tzv. zahřívače. Éterické oleje z bylin a koření, které stimulují nejen funkce krevního oběhu, ale také duševní jasnost a ostrost. Jsou důležité pro boj se zimními splíny a pomáhají posilovat naši vůli. S duševní únavou pomůže bazalka, kardamom, máta peprná, rozmarýn, citron a citrónová tráva. Meditace s těmito oleji, které hoří v aromatické lampě, může velmi pomoci ostření a jasnost. Citron a máta peprná mají navíc čisticí schopnost, dokáží uvolňovat „přetlak“ v hlavě.
Co se týče přímo ledvin a močového měchýře, existuje více éterických olejů, které jsou vhodné k tomu, abychom se o ně postarali. U oslabených ledvin se mohou objevit příznaky studených končetin, záněty močového traktu, které se projevuje pálením a častým močením. K vyloučení zánětu z těla se používají esenciální oleje, které mají diuretické účinky jako jalovec, zázvor, černý pepř, kafr, tea tree nebo rozmarýn.
Skořice se doporučuje pouze pro ty, kteří jsou zběhlí v aromaterapii. Dávkovat maximálně kapku do lžíce nosného oleje a nejlépe aplikovat směs na plosky nohou. Nikdy se ve skořici nekoupejte, ani ji nepoužívejte do šamponu. Také je potřeba říct, že se jedná snad o nejsilnější alergen, proto je lepší použít jiný éterický olej se zahřívacími schopnosti, například zázvor, šalvěj nebo tymián. Zahřívače by se neměly používat u dětí do osmi, někdy deseti let, u těhotných a kojících.
Další éterické oleje, které můžete bezpečně použít pro posílení energie ledvin a močového měchýře, jsou jasmín, kadidlo a geránium. Kadidlo a geránium jsou vhodné i pro těhotné ženy, je-li dodrženo poloviční dávkování. To znamená do 100 ml nosného oleje 25 kapek éterického. Při pochybnostech doporučujeme se poradit s aromaterapeutem.