Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co určitě mít v letní aromaterapeutické lékárničce

zdroj: Shutterstock

Aromaterapii od nás už nejspíše znáte. Éterické oleje totiž nabízí širokou škálu benefitů, které v různých situacích určitě oceníte. No a léto toho není výjimkou. I v létě se totiž objeví příležitosti, kdy Vám tyhle kouzelné malé lahvičky mohou udělat dobře nebo Vám mohou pomoci s tím, co Vás zrovna trápí. A právě proto jsme pro Vás sestavili malý seznam pár esenciálních olejů, takovou aromaterapeutickou lékárničku, která se Vám právě v létě může hodit. Tak čtěte dál!

Osvěžení a povzbuzení

Prvním momentem, kdy byste mohli pomoc aromaterapie ocenit, je horko. To asi není v létě až tak překvapivé, nicméně i jako osvěžení nám mohou éterické oleje pomoci. A které?

Máta peprná: Nesjpíš znáte vůni máty z past na zuby nebo různých inhalačních kůr. Nicméně tato známá vůně má i chladivý efekt, který povzbudí mysl a zbystří smysly. Přidejte pár kapek do difuzéru nebo do koupele a užívejte si její chladivé účinky.

Eukalyptus: Éterický olej z eukalyptu má protiotokové vlastnosti a uvolňuje dýchací cesty. Je ideální při nachlazení, rýmě, nebo pro osvěžení vzduchu v horkých dnech, takže něco podobného jako u máty. Hezky svěží a příjemná vůně s dobrými účinky k tomu.

Citron: Celkově jsou citrusy považovány za velmi osvěžující, zejména v letních měsících. No a jinak tomu není ani u éterických olejů z nich vyrobených. Citrusová vůně citronu povzbuzuje, dodává energii a projasňuje myšlení. Přidejte pár kapek do difuzéru nebo do spreje na polštář a užijte si nakopávací efekt.

Zklidnění a pohoda

Léto je sice časem dovolených a odpočinku, nicméně takové rodinné plánování, cestování a balení několika členů rodiny může být rozhodně stresující a náročné. Proto by asi spousta z nás, především však rodiče menších dětí, ocenili nějaký prostředek, který nás nepříjemného napětí dokáže zbavit.

Levandule: Tato jemná a uklidňující vůně napomáhá relaxaci a uvolnění. Je ideální pro zklidnění před spaním, při stresu, nebo pro zmírnění úzkosti. A tak ať už je léto nebo zima, každá maminka by měla o tomto malém zázraku rozhodně vědět.

Heřmánek: Heřmánek má protizánětlivé a zklidňující vlastnosti, které pomáhají zmírnit podráždění kůže, zklidnit mysl a navodit klidný spánek. Takže například na dovolené, kde člověk spí v cizím prostředí, je tento olej jako dělaný.

Santalové dřevo: Teplá a dřevitá vůně santalového dřeva má relaxační a uklidňující účinky. Pomáhá zmírnit stres, úzkost a navodit pocit pohody. A navíc jeho vůně je naprosto úžasná, takže už jen z té budete okouzleni.

Ochrana proti hmyzu

Taková letní klasika. Tráví se hodně času u vody, jenže tam tráví hodně času i komáři a jiný nepříjemný hmyz. Takže taková záchrana před svědivými štípanci se určitě hodí.

Citronela: Citronela je známá pro svůj odpuzující účinek na komáry a hmyz celkově. S její pomocí si tedy  můžete vyrobit vlastní repelent smícháním esenciálního oleje z citronely s nosným olejem a vodou.

Eukalyptus citriodora: Eukalyptus citriodora má podobné odpuzující vlastnosti jako citronela a je navíc účinný i proti klíšťatům. Krom toho disponuje i protizánětlivými a antiseptickými vlastnostmi, takže se hodí i při nachlazení a potížích s dýchacími cestami.

Levandule: Levandule odpuzuje komáry a mouchy a zároveň má uklidňující účinek, o kterém jsme si už dnes říkali. I vzhledem ke své víceúčelovosti je tedy dobré zrovna tento esenciální olej doma nezapomenout.

Na co ale pozor!

- Co se osvěžení a uklidnění týče, je možné použít oleje do difuzéru nebo do koupele. Pokud ale chceme použít oleje na tělo, je vždy nutné je naředit nosným olejem, jako je jojobový nebo mandlový olej. Samotný éterický olej je totiž příliš koncentrovaný, a tak bychom si akorát koledovali o nepříjemnou alergickou reakci nebo přinejmenším podráždění.

- Pozor by si měly dát především těhotné ženy, kojící maminky a malé děti. Některé esenciální oleje pro ně totiž nejsou vhodné. Před použitím se proto vždy pozorně podívejte na etiketu výrobku, případně na detailnější popis na internetu.

- Toto varování je asi každému jasné, ale vyhněte se používání esenciálních olejů v oblasti očí a sliznic.

- A poslední varování - při použití esenciálních olejů na pokožku nechoďte na přímé slunce, jelikož některé esenciální oleje mohou být fototoxické, což znamená, že mohou způsobit nežádoucí reakce, když jsou vystaveny slunečnímu záření. Jedná se o chemickou reakci, která může vést k podráždění kůže, spáleninám či puchýřům, když se pokožka pokrytá esenciálním olejem dostane na slunce.