Přejít na sekci článku:
Cedrový olej doma a na zahrádce
zdroj: shutterstock.com
Cedr je vynikajícím insekticidem a fungicidem. Chemické repelenty jsou často zdraví škodlivé, mohou způsobit podráždění kůže nebo nepříjemně zapáchají, ovšem pokud použijete cedrový olej, zbavíte se spolu s hmyzem i nervového napětí. V domácím prostředí využijete aromalampu, na výlety nebo na cesty si připravte do lahvičky s rozprašovačem levandulovou květovou vodu a přibližně po pěti kapkách cedrového, rozmarýnového a levandulového oleje. Pokud máte velmi přecitlivělou nebo podrážděnou kůži, vynechejte rozmarýn, který silně prokrvuje. Získáte tak odpuzovač nejen na hmyz, ale i na klíšťata, který je absolutně netoxický, nedráždivý a můžete jen bez obav aplikovat i na kůžu nebi do vlasů i u malých dětí.
A abychom se stále nestarali jen o sebe, můžeme podobným způsobem zbavit nepříjemných parazitů i naše zvířecí miláčky. Tentokrát můžeme dát olej přímo do vody (před aplikací je vždy nutno pořádně protřepat, aby voda s olejem vytvořily emulzi) a postříkat přímo zvířata a jejich pelíšky. Neředěný olej můžeme aplikovat i přímo na kůži podobným způsobem, jakým se aplikují ampulky proti blechám a klíšťatům, případně můžeme čistým olejem naimpregnovat obojky.
Cedrový olej využijeme i v boji proti plísním, zejména v místech, která je těžké udržet v suchu, jsou oleje dobrým pomocníkem. Na zahrádce pak jeho kvality oceníme zejména v boji proti mšicím, kdy si můžeme připravit naprosto netoxický postřik na mšice, kterým ochráníme svoji úrodu, ale nemusíme se obávat, že se do plodů a rostlin dostanou nějaké škodlivé látky. Do vody dáme přibližně pětinu plnotučného mléka, které umožní rovnoměrnou aplikaci oleje. Na jeden litr vody a dvě deci mléka pak použijeme 40 kapek cedrového oleje, dobře promícháme a okamžitě aplikujeme. Směs je určena k okamžitému využití, jinak se mléko srazí.