Přejít na sekci článku:
Cedrový olej v aromaterapii
zdroj: shutterstock.com
Při kašli, bronchitidě nebo astmatu je cedrový olej vynikajícím prostředkem ke zklidnění kašle a usnadnění dýchání. Ulehčuje vykašlávání a rozpouští hleny. Je možné ho použít buď do aromalampy, ovšem účinějším způsobem je přímá inhalace - do nádoby s vařící vodou přidejte cca 5 kapek oleje, zakryjte si hlavu nad párou ručníkem či jinou pokrývkou a přibližně 3-4 minuty vdechujte páru. Opakujte s rozpětím minimálně dvou hodin tak často, jak je vám příjemné a podle vývoje obtíží.
Cedrový olej je výborné nervové tonikum, které dokáže zklidnit a uvolnit celý nervový systém. Má výrazné zklidňující účinky, ale nenavozuje přímo spánek, takže je velmi vhodný pro vytvoření atmosféry k duševní práci nebo k meditaci. Dokáže obnovit sebedůvěru, navrátit víru ve vlastní schopnosti, ukotvit v realitě. Povzbuzuje ducha a zahání letargii a je vhodným podpůrným prostředkem, chcete-li skoncovat s prokrastinací. V případě strachu či velkého neklidu pomůže masáž pár kapkami cedrového oleje v oblasti srdeční čakry. Může také nosit lahvičku s olejem při sobě a při záchvatu stresu nebo paniky si vždy přičichnout.
Málo známým je jeho použití pro zmírnění hyperaktivity u dětí a jako podpůrné léčby ADHD nebo poruch pozornosti. V tomto případě aplikujeme dítěti na zadní stranu krku 1-2 kapky neředěného oleje hned ráno a v případě potřeby opakujeme znovu po poledni. Stejným způsobem můžeme olej využít je-li dítě vystrašené, rozrušené nebo se něčeho velmi vylekalo. Stejným způsobem funguje i preventivně, pokud nás čeká nepříjemná návštěva lékaře, očkování nebo jiná akce, které se dítě předem obává. Je však třeba si uvědomit, že přes svůj přírodní původ se stále jedná o určité ovlivnění nervového systému a je tedy nutné mít na zřeteli nejen věk dítěte, ale i příčiny, které k nervozitě a strachu vedou a ty řešit primárně.