Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej Eukalyptus

Esenciální olej Eukalyptus Použití eukalyptového oleje je velmi široké a bezpečné, musíme ovšem znát ten správný druh.
Renata Ježková
5,0 5
5

Eukalyptus zdroj: shutterstock.com

Eukalyptus je původem z Austrálie, nicméně roste i v jiných oblastech a můžeme ho najít i v Brazílii, Číně nebo na jihu Francie. Olej se získává parní destilací z listů a jeho vůně je velmi průrazná, svěží a čistá, podle druhu pak mění podtón a intenzitu. Eukalyptový olej je jeden z těch, který zná asi každý. Jeho působení je velmi široké a jeho používání bezpečné, což z něj činí velmi oblíbený aromaterapeutický prostředek. Nicméně jedno menší nebezpečí na uživatele číhá - eukalyptů existuje přes 700 druhů!

Zrovna tak existují různé chemotypy, což je označení toho, jaké chemické složení olej z rostliny má. Chemotyp se může měnit i v rámci jednoho druhu, jelikož ho ovlivňuje třeba místo a klima, kde se rostlina nachází. Vzhledem k tomu, že jednotlivé složky esenciálních olejů mají různé účinky, případně jejich obsah činní olej více či méně účinným na některé obtíže, je tedy zřejmé, že pokud chceme, aby olej měl skutečny ty účinky, které od něj čekáme, je potřeba si vybrat spolehlivého dodavatele, případně vědět přesně, který druh chceme použít. Pojďme se tedy podívat, jak to s těmi eukalypty vlastně je.

Přejít na sekci článku:

Kolik eukalyptů znáš…

Eukalyptus zdroj: shutterstock.com

Nebojte se, nebudeme zde vyjmenovávat všechny druhy. Některé z nic ani nejsou k výrobě oleje vhodné, případně by olej neměl požadované účinky. Zaměřme se tedy jen na těch několik druhů, s nimiž se můžeme mezi esenciálními oleji běžně setkat. Některé jejich vlastnosti jsou samozřejmě podobné.

Eucalyptus globulus

Tak to je právě on, který může za všechen ten obdiv, který eukalyptu náleží. Obsahuje velké množství 1,8 cineolu, který je zodpovědný za léčivé účinky. Nejčastěji se využívá při onemocnění horních cest dýchacích, virových laryngitidách, virových infekcích a infekcích močových cest. Působí silně proti kožním infekcím, ničí kvasinky a houby a ulevuje při revmatismu. Velmi efektivně ničí choroboplodné zárodky v ovzduší, je tedy velmi vhodný k desinfekci prostor. Efektivně odpuzuje hmyz včetně klíšťat. Nejčastěji se využívá k inhalacím nebo masážím, vhodný je také k desinfekci ran nebo lokálnímu použití při kožních problémech jako je akné nebo plísňová onemocnění kůže.

Tento jediný druh je také možné používat vnitřně, kdy hubí vnitřní parazity a očišťuje od plísní a bakterií. S oblibou je také využíván při dentální hygieně jako součást past nebo ústních vod, neboť hubí bakterie a desinfikuje ústní dutinu.Jeho svěží a zemitá vůně napomáhá soustředění a povzbuzuje mozkovou činnost a obrací naši pozornost ke vztahům - ať již k sobě samému, ostatním, práci nebo životu. Při mentálním vyčerpání nás vůně eukalyptu vrátí zpět do života.

Související produkt
Eukalyptus Austrálie esenciální olej 10 ml
Saloos / 109 Kč
Esenciální olej Eukalyptus Austrálie má silné protizánětlivé a antiseptické účinky. Je vhodným pomocníkem při nachlazení i zánětech horních cest dýchacích. 
Detail produktu