zdroj: shutterstock.com
V našich končinách je heřmánek asi nejznámější léčivou bylinou a to plným právem, protože působení a použití heřmánku je skutečně široké, navíc je to jedna z mála bylin, které jsou naprosto bezpečné pro děti. Využijeme ho jako čaj, obklady, do koupele nebo v kosmetice. Totéž se dá říct o esenciálním oleji, který by neměl chybět ve výbavě žádné domácnosti. Nicméně je třeba hned na začátku rozlišit dvě rostliny, které jsou v obecné mluvě označované jako heřmánek.
Ten “pravý” heřmánek je heřmánek modrý (Matricaria chamomilla), jeho nevlastním bratrem potom heřmánek římský nebo správněji rmen sličný. Každý z nich má trochu jiné využití, je tedy potřeba mezi nimi rozlišovat a vybrat si ten, který se lépe hodí na potíže, které chceme řešit. A jako u všech esenciálních olejů platí, že pokud chceme opravdu terapeutické účinky, musíme si dát pozor, aby olej byl skutečně čistý a bez příměsí, ideálně v bio kvalitě.
Přejít na sekci článku:
Heřmánkový olej a azulen
zdroj: shutterstock.com
Tím hlavním rozdílem mezi esenciálním olejem z heřmánku pravého a heřmánku římského je obsah azulenu (správné označení je chamazulen). Ten dodává oleji jeho barvu a unikátní vlastnosti. Zvláštností azulenu je to, že není obsažen přímo v rostlině a vzniká až působením tepla během destilace. Azulen je naprosto jedinečný svoji schopností tlumit záněty, jelikož podporuje přirozenou obrannou schopnost organismu a pomáhá odvést z těla horkost. Podle tradiční čínské medicíny se jedná o jeden z nejvíce chladivých olejů (nejde o to, že by sám o sobě chladil, ale o schopnost odvést z těla horkost).
Azulen je také zodpovědný za skvělé působení heřmánkového oleje na podrážděnou kůži, kterou léčí, desinfikuje a zbavuje zánětů. Díky schopnosti odvádět z těla toxiny je velmi účinný proti akné a ekzémům. Oba druhy olejů pak mají výrazné hojivé schopnosti, podporují rychlou regeneraci jizev a zabraňují infekci. Je možné je nanášet neředěné přímo na pokožku nebo přidávat do jiných kosmetických přípravků.
Protože je heřmánkový olej zároveň velmi účinný, ale jemný, je velmi často využíván v kosmetických přípravcích pro nejmenší děti. Nezpůsobuje alergie a dokáže pokožku zhojit, vyživit a ochránit před dalším podrážděním. Vzhledem k obsahu vyloženě hojivých látek je pro dětskou kosmetiku využíván spíše heřmánek pravý právě kvůli obsahu azulenu, který je často přidáván i do kosmetických přípravků bez dalšího obsahu přírodních látek nebo do léčivých mastí. Tam je jeho použití jistě prospěšné, musíme si ale uvědomit, že v původní formě, to jest v esenciálním oleji, se vyskytuje mnoho dalších látek, které působí synergicky a účinnost oleje je tím pádem dalo vyšší než při použití pouze jedné extrahované složky.