Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej Heřmánek

Esenciální olej Heřmánek Heřmánek je jedna z nejznámějších léčivých bylin a jeho použití je velmi široké.
Renata Ježková
5,0 5
5

Esenciální olej heřmánek zdroj: shutterstock.com

V našich končinách je heřmánek asi nejznámější léčivou bylinou a to plným právem, protože působení a použití heřmánku je skutečně široké, navíc je to jedna z mála bylin, které jsou naprosto bezpečné pro děti. Využijeme ho jako čaj, obklady, do koupele nebo v kosmetice. Totéž se dá říct o esenciálním oleji, který by neměl chybět ve výbavě žádné domácnosti. Nicméně je třeba hned na začátku rozlišit dvě rostliny, které jsou v obecné mluvě označované jako heřmánek.

Ten “pravý” heřmánek je heřmánek modrý (Matricaria chamomilla), jeho nevlastním bratrem potom heřmánek římský nebo správněji rmen sličný. Každý z nich má trochu jiné využití, je tedy potřeba mezi nimi rozlišovat a vybrat si ten, který se lépe hodí na potíže, které chceme řešit. A jako u všech esenciálních olejů platí, že pokud chceme opravdu terapeutické účinky, musíme si dát pozor, aby olej byl skutečně čistý a bez příměsí, ideálně v bio kvalitě.

Přejít na sekci článku:

Heřmánkový olej a azulen

Heřmánkový olej a azulen zdroj: shutterstock.com

Tím hlavním rozdílem mezi esenciálním olejem z heřmánku pravého a heřmánku římského je obsah azulenu (správné označení je chamazulen). Ten dodává oleji jeho barvu a unikátní vlastnosti. Zvláštností azulenu je to, že není obsažen přímo v rostlině a vzniká až působením tepla během destilace. Azulen je naprosto jedinečný svoji schopností tlumit záněty, jelikož podporuje přirozenou obrannou schopnost organismu a pomáhá odvést z těla horkost. Podle tradiční čínské medicíny se jedná o jeden z nejvíce chladivých olejů (nejde o to, že by sám o sobě chladil, ale o schopnost odvést z těla horkost).

Azulen je také zodpovědný za skvělé působení heřmánkového oleje na podrážděnou kůži, kterou léčí, desinfikuje a zbavuje zánětů. Díky schopnosti odvádět z těla toxiny je velmi účinný proti akné a ekzémům. Oba druhy olejů pak mají výrazné hojivé schopnosti, podporují rychlou regeneraci jizev a zabraňují infekci. Je možné je nanášet neředěné přímo na pokožku nebo přidávat do jiných kosmetických přípravků.

Protože je heřmánkový olej zároveň velmi účinný, ale jemný, je velmi často využíván v kosmetických přípravcích pro nejmenší děti. Nezpůsobuje alergie a dokáže pokožku zhojit, vyživit a ochránit před dalším podrážděním. Vzhledem k obsahu vyloženě hojivých látek je pro dětskou kosmetiku využíván spíše heřmánek pravý právě kvůli obsahu azulenu, který je často přidáván i do kosmetických přípravků bez dalšího obsahu přírodních látek nebo do léčivých mastí. Tam je jeho použití jistě prospěšné, musíme si ale uvědomit, že v původní formě, to jest v esenciálním oleji, se vyskytuje mnoho dalších látek, které působí synergicky a účinnost oleje je tím pádem dalo vyšší než při použití pouze jedné extrahované složky.