zdroj: shutterstock.com
Pačuli je nenápadný polokeř původem z Malajsie a přestože málokdo ví, jak skutečně vypadá, jeho jméno zná skoro každý. Je to jeden z nejoblíbenějších olejů v aromaterapii, která ho oceňuje pro jeho mnohostrannost, tak u parfumérů, jelikož i malé množství dokáže dodat kompozici tajemný a orientální nádech a v přírodních parfémech působí jako fixátor díky svojí dlouhé výdrži.
Nicméně než nadšeni poběžíte nakupovat, nezapomeňte, že ačkoliv je pačuli blízko příbuzné levanduli, zdaleka se netěší tak široké a bezvýhradné oblibě jako ona, ale právě naopak. Vypadá to, že pačuli buď milujete nebo nesnášíte, protože jeho vůně se skutečně nedá považovat za všeobecně líbivou. Ale i kdyby vám čisté pačuli nezavonělo, stále mu ještě dejte šanci, protože v některých kompozicích je skutečně skvělé.
Přejít na sekci článku:
Podzim s pačuli
zdroj: shutterstock.com
Období podzimu je skutečně jako dělaté pro to, abychom skvělé vlastnosti esenciálního oleje pačuli ocenili nejvíce. S vám tedy pačuli pomůže?
1. Snižuje horečku. Což se při podzimních virózách může náramně hodit.
2. Snižuje chuť k jídlu a usnadňuje trávení. Pokud máte pocit, že se vám s nadcházejícím podzimem zhoršila životospráva, samotné pačuli to asi nezachrání, ale rozhodně může přispět k nápravě.
3. Hojí. Obsažený pačulen má podobnou chemickou strukturu jako azulen v heřmánku a je tedy zároveň antiseptický a hojivý. Vlhké počasí na podzim dokáže řádně zhoršit veškeré nepříjemné kožní projevy a díky pačuli se tomu můžete vyhnout.
4. Zklidňuje úzkost a mírní deprese. Co víc si v sychravých podzimních dnech přát.
5. Bývá popisováno jako afrodisiakum, což je ale možné pouze v případě, že vůně bude oběma partnerům příjemná.
6. Povzbuzuje imunitní systém a zároveň podporuje růst nových buněk, takže tělo je nejen lépe chráněné, ale na všech úrovních snadněji regeneruje.
7. Dokáže asimilovat škodlivé látky v těle a odvést je z těla ven. Je to jeden z nejlepších olejů pro detox a očistu organismu.