Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej Rozmarýn

Esenciální olej Rozmarýn Rozmarýnový olej je nejen vynikající přísadou do jídla, ale má i skvělé léčivé účinky.
Renata Ježková
5,0 5
5

Rozmarýna zdroj: shutterstock.com

Rozmarýnový olej zná asi každý, ale spíš jako gastronomickou záležitost. Vezměte jakoukoliv zeleninu, maso nebo sýr a pouhým přidáním rozmarýnových lístků dostanete delikatesu, která vás přenese zpět na prázdninový pobyt někde u Středozemního moře. Není to náhodou, neboť k moři odkazuje i název - latinský název ros marinus znamená mořská růže. Nikdo už asi nezjistí, jestli prvním důvodem k použití rozmarýnu byla jeho skvělá chuť nebo jeho schopnost uchovat uvařené jídlo déle poživatelné díky svým antibakteriálním a antifungicidním schopnostem.

Nicméně přestože je jako přísada do jídla naprosto jedinečný, vykazuje podobné vlastnosti i při vnějším užití nebo v aromaterapii. Je dokonce zmiňován ve starém lékařském díle Hildegardy z Bingenu (1098 - 1179) a Paracelsus si ho velmi oblíbil pro jeho schopnost posilovat celé tělo prostřednictvím příznivého vlivu na játra, mozek a srdce.

Přejít na sekci článku:

Rozmarýn v kuchyni

Rozmarýn zdroj: shutterstock.com

Tentokrát snad ani není potřeba mluvit o oleji, jelikož rozmarýn jako koření nám poskytne skoro stejné účinky. Je možné ho přidat k masu, do salátu, do polévek… Kromě sladkých jídel snad nemáme žádná omezení. Nicméně pokud ho přidáme k masu, tak nevylepšíme pouze chuť, ale výrazně ulehčíme našemu tělu trávení masa a to zejména jedná-li se o hovězí, vepřové nebo jehněčí. Podpoří totiž tvorbu žaludečních šťáv a činnost žlučníku a stimuluje žaludeční činnost.

Pokud se masu vyhýbáte, i tak má pro vás rozmarýn mnohé využití. Rozmarýnový olej pomáhá detoxikovat játra, takže kombinace vhodné zeleniny a rozmarýnových lístků je vynikající cesta k očistě organismu od toxinů, kterou rozhodně nepohrdne ani člověk, který jinak tyhle věci příliš neřeší. Navíc podporuje vstřebávání živin z potravin, takže z už tak zdravého jídla dostanete skutečně maximum.

Dalším velmi užitečným aspektem je jeho schopnost chránit uvařené jídlo déle nezkažené, což oceníme zejména v létě, kdy se nám za normálních okolností může zapomenutý kastrol na stole ošklivě vymstít. Proto je velmi vhodné přidávat ho do grilovacích marinád a salátových zálivek. Navíc se mu v našich podmínkách skvěle daří, takže čerstvý rozmarýn si můžeme dopřát prakticky po celý rok, ať už ze zahrádky nebo z květináče za oknem.

Související produkt
Rozmarýn 10 ml
Nobilis Tilia / 204 Kč
Čistě přírodní rostlinná silice z rozmarýnu působí proti onemocněním dýchacích cest, zlepšuje mozkovou činnost a podporuje soustředění. Přináší dobrou náladu a prodlužuje výkonnost.
Detail produktu