Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej růže (keltská, damašská, stolistá)

Esenciální olej růže (keltská, damašská, stolistá) Růže je jednou z nejuctívanějších květin.
Pavlína Klaudová
5,0 5
4

Přejít na sekci článku:

Růže v kosmetice, aromaterapii a lidovém léčitelství

Růže v kosmetice, aromaterapii a lidovém léčitelství zdroj: pexels.com

Růže v kosmetice

Růžový olej a růžová voda jsou základními stavebními kameny přírodní kosmetiky. Působí anti-agingově, jsou skvělé pro péči o suchou a namáhanou pokožku. Růžový olej funguje také jako eliminátor viditelnosti jizev po akné, neštovicích nebo jiných kožních problémech, reguluje strie, chirurgické jizvy. Působí antioxidačně, ničí volné radikály, omlazuje pleť a podporuje růst nových kožních buněk. Má mírně antibiotický charakter, proto pomáhá pokožce, která trpí záněty. Je velmi vhodná do DIY prostředků proti vráskám, k masážím. Lze ji úspěšně použít pro ošetření vlasů, spíše suchých. Růžový éterický olej se používá v parfemářství, je součástí nejkrásnějších a nejdražších vůní světa. Posiluje dásně a vlasové kořínky.

Esenciální olej růže a účinky na psychiku

Esenciální olej z růže je neuvěřitelným pomocníkem naší psychiky. Pomáhá proti bolestem hlavy stresového původu, ale musí se dodržet mírné dávkování, jinak může svou silnou vůní naopak bolest přivodit. Uzdravuje raněné city, uložené hluboko v nás, dodává sebedůvěru, lásku a pomáhá nám akceptovat sebe sama. Při otázkách „proč já“ anebo sebeobviňování nám podává pomocnou ruku si věci tolik nebrat. Díky ní lépe zvládáme nepříjemné situace. Podporuje pozitivní myšlenky, poskytuje duchovní ochranu proti psychickým útokům. Působí jako silné antidepresivum, napomáhá soustředění a relaxaci, navozuje pocit štěstí a naděje, otevírá srdce. Je velmi vhodná jako afrodiziakum při erektivních dysfunkcích, vyvažuje činnost hormonálního systému a odstraňuje psychické bloky. Lze ji použít při nočních můrách a nespavosti. Růže otevírá srdeční, korunní, sakrální čakru a čakru třetího oka.

Růže v lidovém léčitelství

Esenciální olej z růže napomáhá regulaci překyselení organismu, podporuje vylučování žluči a činnost žaludku. Má blahodárný vliv na trávicí systém a jeho pochody. Působí jako jemné projímadlo a diuretikum, tonizuje střeva, funguje jako prevence žaludečních vředů, eliminuje plynatost. Odstraňuje z těla toxiny a odpadní látky, čímž zlepšuje stav imunitního systému. Stará se o dobrou kondici jater a pomáhá je obnovovat. Růže posiluje všechny tkáně v těle. Čistí krev, která je pak lépe okysličená, čímž se zlepšuje paměť, podporuje činnost endokrinního systému a řeší se problém s vylučováním hormonů. Vyvolává menstruaci, proto není doporučována používat první 4 měsíce těhotenství. Ale pokud chce žena otěhotnět, je naopak velmi vhodná.

Růže srovnává nepravidelnou periodu, mírní bolesti, křeče i nevolnosti, které ji mohou provázet. Je velmi vhodná při premenstruačním syndromu. Dokáže si poradit s ženskými výtoky i špiněním mimo menstruační cyklus, oddaluje menopauzu a zmírňuje její projevy. Léčí bolesti v krku, snižuje horečku a zánětlivé reakce organismu, brání sepsi, poskytuje ochranu před rozvojem infekce. Udržuje zdraví respiračního systému, uvolňuje křeče a svalové přetížení. Esenciální olej působí proti bakteriím, lze jej použít při léčbě tyfu, cholery, na otravy jídlem. Je také účinným pomocníkem při zánětu močového traktu. Zastavuje krvácení. Snižuje vysoký krevní tlak.

Esenciální olej růže ve směsích a jeho kontraindikace

Vůně éterického oleje růže je sladká, balzámová, květinová, hluboká, teplá, jemně připomínající med. Esence má olivově žlutou barvu. Nevykazuje žádná rizika, lze ji používat i v těhotenství, nicméně u malých dětí a při kojení v polovičním ředěním (do 100 ml max. 30 kapek éterického oleje, růže je však natolik silná, že stačí klidně 10 kapek). Pokud si nejste jisti, poraďte se s aromaterapeutem nebo používejte růžový éterický olej od ukončeného 4. měsíce těhotenství. Éterický olej růže je velmi příjemný i pro citlivou pokožku, ale doporučujeme jej vždy míchat s nosným olejem. Růži používáme ve směsích s mimosou, jasmínem, skořicí, ylang-ylangem, šalvějí, levandulí, citrusy, benzoinem, pačulí, růžovou palmou, amyrisem, neroli, cedrem, vetiverem, santalem, kadidlem, petitgrainem nebo pomerančem.

Související produkt
Čaj Tulsi Sweet Rose, bio 28,8 g, 25 ks
Organic India / 142 Kč
Bylinný porcovaný čaj přináší příjemnou uklidňující chuť. Čajová směs v sobě spojuje růžové lístky, květy heřmánku a bazalku. Jemná bylinná chuť zklidní smysly a navodí atmosféru relaxace.
Detail produktu