Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej Růže (Rosa damascena)

Esenciální olej Růže (Rosa damascena) Růžový olej je jedních z nejvzácnějších a nejdražších olejů na světě.
Renata Ježková
4,2 5
10

Esenciální olej růže zdroj: shutterstock.com

Královna květin. Jedna z nejoblíbenějších květin vůbec - jak pro svoji krásu, tak pro svoji vůni. Růžový vonný olej je jedním z nejpověstnějších, nejvíce ceněných, ale také nejdražších olejů na světě. A nejen olejů, skutečně pravý a kvalitní růžový olej je jednou z nejcennějších komodit vůbec a bývá dražší než zlato.

Variant a kultivarů růží je nespočetné množství, ale většina je obdivována a pěstována pro svoji krásu a tyto varianty často nevoní prakticky vůbec. V kosmetice, parfumářství a aromaterapii se ale používají nejčasteji jen tři - růže damašská, růže stolistá a růže šípková. Ovšem ta skutečná královna je jen jedna a to je právě růže damašská (Rosa damascena) neboli bulharská růže, jak bývá často nazývána.

Přejít na sekci článku:

Růžový olej nad zlato

Růžový olej zdroj: shutterstock.com

Pravý růžový olej je tak trochu něco jako yetti. Každý ho zná, každý o něm slyšel, ale málokdo se s ním skutečně setkal. Je to proto, že cena růžového oleje je opravdu vysoká a proto se s ním málokdy setkáme v čisté podobě v nějakém větším než stopovém množství. Cena je naprosto ospravedlnitelná, když uvážíme, že na jednu kapku růžového oleje je potřeba kolem šedesáti květů. Květy je nutné sbírat ručně a jen v časných ranních hodinách. Navíc je potřeba, aby byly květy naprosto neporušené, proto neexistuje žádná alternativa k ručnímu sběru.

Růžový esenciální olej se pak získává dvojím způsobem. Buď parní destilací, kterou je získáván ten nejkvalitnější olej, který je označovaný jako růže (rose) OTTO, případně attar. Tento olej je pak tím nejkvalitnějším, co můžete z růže získat a pro terapeutické účely by se měl používat právě jen on. Levnějším způsobem získávání oleje je pak macerace v tuku, tzv. enfleurage. Tímto způsobem se získává olej, který má následně přívlastek "absolute". Vůně absolute je plnější, květinovější a hlubší a to z něj vzhledem k nižší ceně činí vhodného adepta k výrobě parfémů a kosmetiky.

A ačkoliv ty nejlepší věci jsou zadarmo, tak pokud budete chtít kupovat cokoliv s růžovým olejem, dejte si dobrý pozor. Levný růžový olej je protimluv, ne už tak pančovaný růžový olej. Ten bývá často "řízlý" palmarosou nebo geraniem, jelikož oba oleje mají podobnou vůni a složení. Nechcete-li tedy platit velké peníze za čistý růžový olej, zvolte buď nějakou směs olejů, kde je hojně zastoupený, protože jeho vůně je velmi výrazná a pro žádoucí efekt stačí malý podíl nebo dejte přednost právě palmarose nebo gerániu.

Související produkt
Palmarosa 10 ml
Chaudhary Biosys / 65 Kč
Esenciální olej z růžové palmy má vynikající účinek na pokožku, kterou dlouhodobě hydratuje, zabraňuje tvorbě vrásek a reguluje tvorbu kožního mazu. Podporuje také trávení a zmírňuje bolest.
Detail produktu