Přejít na sekci článku:
Růžový olej v kosmetice
zdroj: shutterstock.com
Koupele plné růžových květů si dopřávala už Kleopatra. Růžový olej má totiž i úžasné účinky na pleť i pokožku celého těla. Nákladnost jeho výroby ho předurčuje k použití do přípravků pro zralou pleť, což je svým způsobem diskriminace, neboť růžový olej je prospěšný každému typu pleti, který pěstí, tonizuje a harmonizuje. Navíc jeho výrazná vůně přispívá k celkovému účinku a některé značky toho využívají právě k vytvoření plnohodnotného aromaterapeutického produktu.
Ale růže otto není jediný olej, který je kosmeticky využitelný. Jsou i dostupnější varianty a kromě oleje z květů se využívají i oleje ze semen, zejména růže šípkové nebo extrakty. Specifickým způsobem využití potenciálu nějaké rostliny jsou potom spagyrické esence, které využívá ve svých produktech Martina Gebhardt a které povyšují daný výrobek skoro až na úroveň alchymie. Rovněž je možné používat nálev z čaje z okvětních lístků růže, který je jednak velmi prospěšný vnitřně, jednak tvoří vynikající pěstící přísadu do koupele nebo oplach pro podrážděnou či reaktivní pokožku.
Specifickým produktem, který vzniká při parní destilaci růžového oleje, je potom růžový hydrolát neboli růžová květová voda. Přestože už neobsahuje žádný vonný olej, voní růžová voda též velmi silně po růžích, ale tady už záleží na druhu růže, protože hydrolát lze vyrobit i z růží pro destilaci oleje nevhodných. Má velmi široké použití - jako základ obkladů a pleťových vod, jako osvěžující sprška na obličej, jako jemné tonikum, jako osvěžení účesu. V orientální kuchyni je růžová voda běžnou ingrediencí a používá se například k ochucení dezertů a cukrovinek.