Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterické oleje pro pohodu ženy

Éterické oleje pro pohodu ženy Každá žena ví, jak dokáže potrápit pms a menstruační bolesti. Pomůže s nimi aromaterapie.
Pavlína Klaudová
5,0 5
5

Éterické oleje pro pohodu ženy zdroj: unsplash.com

V menstruačním cyklu ženy se nachází určitá úskalí, s kterými se musí potýkat každá z nás dvakrát měsíčně. Proč dvakrát, když samotné krvácení probíhá pouze jednou? Mnoho žen velmi dobře cítí i to, když probíhá vrchol jejich plodnosti, ovulace. Aromaterapie je výborným prostředkem k tomu, jak navodit správnou psychickou pohodu ženy. Nabízí jemnou pomoc při široké škále problémů, které se mohou vyskytnout v naší plodné životní etapě, protože efektivně pracují s endokrinním systémem a krevním oběhem.

Nejčastější problémy menstruačního cyklu

Žena, která nepodlehne tlaku lékařů a okolí, která si váží sama sebe a nechává svůj cyklus přirozeně plynout, pozoruje i nejmenší výkyvy svého těla. I když si nevede záznamy, dokáže podle určitých ukazatelů poznat, kdy ovuluje a kdy bude menstruovat. Projevy ovulace jsou různé. Některé ženy uvádí, že při ní mívají jemné nebo silnější, až bodavé bolesti v podbřišku, trpí otoky, přibírají na váze, mění se jim chutě, mohou být náchylnější k agresivitě. Velmi často se při ovulaci objevují také bolesti hlavy, zad a nohou. Mnoho žen může mít v této části prakticky stejné projevy jako při menstruaci, ale nekrvácí. Tyto projevy se mohou každý měsíc lišit a obměňovat, někdy se nemusí objevit vůbec.

Od ovulace k menstruaci je to prakticky skok. Nejčastěji řešíme její zpoždění nebo naopak potřebujeme, abychom si ji vyvolaly dříve, třeba pokud jedeme na dovolenou. I zde může prokázat dobrou službu aromaterapie. Éterické oleje jsou perfektní, pokud bojujeme s hormonální nerovnováhou a tělo si dělá, co chce, což se nám samozřejmě vůbec nehodí. Pracují s endokrinním systémem, napravují psychické škody, umí uvolňovat a pomáhají ženě se více soustředit na projevy vlastního těla.

Proč zvolit éterické oleje místo pilulek?

Vhodně zvolené éterické oleje jsou bezpečnější a příjemnější variantou užívání léčiv. Je ale potřeba k nim mít úctu a umět s nimi pracovat. Pokud není žena zběhlá v jejich používání a nemá potřebné znalosti, je dobré se obrátit s žádostí o radu na aromaterapeuta. Jedná se hlavně o to, aby se dokázaly vychytat možné kontraindikace, které by mohly nastat při použití některých druhů esencí. Některé si nesednou s vysokým tlakem, jiné s nízkým, další můžou způsobit alergické reakce nebo popáleniny. Některé éterické oleje se k použití laiky vůbec nedoporučují. Navíc je potřeba brát v úvahu členy domácnosti (děti a jejich věk, zvířata). V čem všem mohou ovulující, potažmo menstruující ženě pomoct principy aromaterapie? V celé škále nepříjemných symptomů. A navíc se dají efektivně kombinovat tak, aby vám co nejvíce sedly.

Bolesti hlavy nás ženy obtěžují poměrně často. Ať už jsou hormonálního nebo stresového původu, dokáží pěkně potrápit. Hormonální bolesti hlavy perfektně snižuje kadidlo. Je výborným pomocníkem i při křečových stavech. Může se čichnout přímo z lahvičky, smíchat s nosným olejem a použít pro masáž např. ve směsi s ylang-ylangem nebo růží, či jinými květinovými vůněmi. Uklidní, rozproudí krev v hlavě a napomůže celkovému uvolnění. Pokud nemáte rády vůni kadidla a nemáte alergii na mentol, je jedním z nejúčinnějších éterických olejů proti bolesti hlavy máta peprná. Stačí nakapat jednu kapku do lžičky nosného oleje a potřít si spánky. Máta je výborná také při pocitu přepracování, který může spustit bolehlav i mimo menstruační období. Pokud nemáte doma ani mátu, ani kadidlo, zkuste éterický olej rozmarýn, je to další bomba na podporu krevního oběhu.

Otoky jsou dalším problematickým faktorem menstruačního cyklu. Dají se poměrně slušně omezit pomocí masáží éterickými oleji, které podporují pocení a cirkulaci krevního oběhu. Podle čínské medicíny jsou otoky při menstruaci spojeny se zpomalením toku energie čchi. Prokrvující esence, klidně i v kombinaci, dokáží ženě ulevit a nastolit příznivější podmínky k tomu, aby se necítila jako balón. Jejich dalším bonusem je, že mohou eliminovat křeče (velmi efektivním protikřečovým éterickým olejem je i heřmánek římský a výše zmíněné kadidlo). Pro uvolnění městnání vody v těle volíme citrusy, borovici, cypřiš, cedr, černý pepř. Kombinace grepu a cedru navíc skvěle pomáhá proti unaveným nohám. Cypřiš je doporučovaný jako velmi komplexní éterický olej, který pomáhá nejen proti otokům, hlavně při velmi silné a dlouhé menstruaci.

Bolesti břicha jsou nejčastějším problémem, na který si stěžuje menstruující žena. Při břišních křečích je dobré použít levanduli. Nemusí se ředit, může se vetřít přímo místně. Pokud jsou křeče obzvlášť silné, míchá se spolu s růží a šalvějí. Růži i šalvěj lze použít samostatně, smíchané s mandlovým olejem, pokud nemáte rády levanduli anebo máte nízký krevní tlak. Stačí kapka esence růže a kapka esence šalvěje lékařské do polévkové lžíce oleje. Šalvěj je velmi mocná při snižování bolesti také při porodu. My máme odzkoušeno, že pokud nemáte doma přímo éterický olej šalvěj, stačí si při opravdu bolestivé menstruaci natřít na obličej šalvějovou masku od Martiny Gebhardt. Šalvěj se z ní dostane do oběhového systému a pomůže zmírnit bolest i touto cestou. Růži můžete použít pro příjemnou, uvolňující masáž celého těla, stačí jen mít někoho, koho o ni požádáte.

Agrese nebo úzkosti jsou obtěžující nejen pro ženu samotnou, ale velmi jimi trpí i její okolí. Obzvláště pro partnera nebo spolupracovníky může být naše menstruační období hotové peklo. Perfektním éterickým olejem pro uvolnění agrese je ylang-ylang, někomu pomáhá také mrkvové semeno. Ylang-ylang je úspěšne používaný v klinické aromapsychologii u pacientů se sklony k úzkostem. Velmi dobrými ženskými oleji pro ataky agrese jsou neroli a santalové dřevo, napomáhají celkovému zklidnění. Protože jsou poměrně drahé, nepoužívají se k inhalaci pomocí aromalampy, jsou vhodné pro uvolňující masáž. Pokud potřebujete jemnější květinovou vůni a nemáte rády ylang-ylang, zkuste geránium.

Zpožděná menstruace

S čím se musíme v rámci svého plodného období nejednou potkat, je zpožděná menstruace. Je jedno, jestli jste pod stresem nebo jste prochladly, každá z nás už musela aspoň jednou tento problém řešit. Pokud není viníkem zpožděné menstruace těhotenství a vy to 100% víte, můžete menstruaci bezpečně vyvolat. Pomocník, který se v aromaterapii pro tyto účely používá, je éterický olej oregáno. Je velmi silný, proto se pro účel masáže břicha musí ředit EO kapka do polévkové lžíce nosného oleje. V kávové lžičce by byl až moc silný. Vnitřně můžete pro doplnění snahy o vyvolání zpožděné periody pít oregánový čaj. Připravíte si ho tak, že necháte vyluhovat v klasické velikosti hrnku lžičku (silnější povahy 2 lžičky) oregana a této čaj pijete jednou nebo dvakrát denně. Musíme ale varovat, že bez cukru, medu nebo jiného sladidla to může být pro ty, kteří na tento čaj nejsou zvyklí, poměrně slušný očistec.