Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej pomeranč

Éterický olej pomeranč Pomeranč je nejen oblíbeným ovocem, ale také je stálicí v aromaterapii. Je účinným antidepresivem a umí si poradit s širokou škálou zdravotních problémů.
Pavlína Klaudová
5,0 5
3

Éterický olej pomeranč zdroj: unsplash.com

Zářivé, energií nabité, oranžové jižní ovoce je stálým přítelem všech, kteří chtějí doplnit vitamín C a užít si jeho dokonalou sladce-kyselkavou chuť. Je oblíbený mezi dětmi, dospělými a hlavně mezi aromaterapeuty. Je jemný, ale dostatečně silný na to, aby mohl být pomocníkem při různých druzích problémů psychiky i těla. Proto je hojně využíván k podpůrné léčbě všech věkových kategorií. Srovnává menstruační cyklus, mírní křeče a má velmi pozitivní vliv na psychický stav člověka.

Pomerančovník čínský, botanicky Citrus sinensis je stálezelený strom, dorůstající do výšky 10 m. Roste hlavně v Asii a ve Středomoří. Kvete krásnými bílými květy v období od března do června. Jméno pomeranč pochází ze sanskrtu, v kterém se plodu pomerančovníku říká naranž. Používá se v aromaterapii i lidové medicíně k léčbě všemožných neduhů. Díky jeho skvělým čisticím vlastnostem a sladko-kyselému aromatu jej najdeme také v kosmetice. Éterický olej se lisuje za studena nebo extrahuje ze slupek oplodí a má nazelenalou nebo jasně žlutou barvu. Jeho hlavními složkami jsou limonen a myrcen, u limonenu můžeme hovořit o obsahu až 97%.

Éterický olej pomeranč ve směsích

Nekonfliktní oranžová barva pomeranče povzbuzuje mír, štěstí a duchovní moudrost. Kyselá a hypnotizující vůně uklidňuje smysly. Pomeranč nemá kontraindikace, je vhodný pro těhotné ženy (může se používat od ukončeného 3. měsíce těhotenství) i děti od tří let věku. Při zvláště vysokých dávkách může ale vyvolat zvracení, nevolnosti a ztráty chuti k jídlu. Jeho jedinou nevýhodou je fototoxicita, reaguje s přímým slunečním světlem a narušuje pigmentaci pleti, která se velmi špatně srovnává. Pokud je silice čistá, může se použít např. do těsta na pečení. Citrusy míchejte vždy s nosným olejem. U obzvlášť citlivých osob doporučujeme test kožní snášenlivosti.

Dobře se mísí s jinými citrusovými esenciálními oleji, grepem, citrónem, mandarinkou, limetou, ale také neroli (pomerančové květy) a listy hořkého pomeranče (petitgrain). Aby se podpořily jeho čisticí schopnosti, přidává se do směsí některý z jehličnanů, borovice, jedle nebo třeba jalovec. Pro posílení afrodiziakálních účinků pomeranče volíme skořici, hřebíček, zázvor, santal. Rozumí si také s vetiverem a kadidlem.

Éterický olej pomeranč v kosmetice

Éterický olej pomeranč má, ač se to nezdá, několik velkých výhod v péči o pokožku. Bývá součástí osobní péče proti akné či při dermatitidě, hraje významnou roli v antiagingových přípravcích. Pomáhá hojit poškození pleti, je mírným antibiotikem, působí jako antiseptikum. Stimuluje činnost lymfatického systému, pomáhá odstraňovat z těla toxiny a zlepšuje cirkulaci krve v pokožce, což napomáhá jejímu lepšímu vzhledu. Pomerančová silice proniká hluboko do vrstev pokožky a podporuje tvorbu kolagenu. Redukuje tak vrásky, odstraňuje přebytečný maz a vyrovnává jas pleti. Pomeranč funguje jako insekticid, proto se používá do repelentů, funguje proti larvám mouchy domácí a obzvlášť v letních měsících může pomoct s jejich odstranění v domácnosti.

Éterický olej pomeranč pro posílení psychiky

Esenciální olej pomeranč se využívá v aromaterapii hlavně pro své čisticí schopnosti, které pomáhají léčit lidskou psychiku. Působí jako účinné antidepresivum, sedativum a afrodiziakum. Na rozdíl od chemických sedativ ale nemá vedlejší účinky. Běžné léky na deprese a úzkosti totiž v dlouhodobém horizontu poškozují srdce a další vnitřní orgány. Pomeranč snižuje tepovou frekvenci a tvorbu kortizolu ve slinách (ta se zvyšuje při projevech stresových situací nebo pocitu ohrožení). Aromaterapeuti po něm sahají při léčbě depresí, kolísání nálad, úzkostech, problémech se spánkem a ztrátě zájmu o intimní život.

Pomeranč uklidňuje nervy, pomáhá navodit duševní jasnost, vyvolává pozitivní pocity, připomíná šťastné chvíle našeho života, uvolňuje. Odplavuje starosti. Je výborný pro děti i dospělé, obzvlášť pokud cítí přetížení ze školy nebo práce. Éterický olej pomeranč je inspirující, stimulující a prozařující. Lze jej používat i u zvířat. Zlepšuje kognitivní funkce, je vhodný pro osoby, trpící Alzheimerovou chorobou a pomáhá zlepšit paměť. Otevírá a stimuluje solar plexus.

Zdravotní účinky éterického oleje pomeranč

Éterický olej pomeranč lze úspěšně využít při mnoha zdravotních problémech. Působí jako diuretikum, napomáhá odplavovat z těla toxiny a přebytečné soli, rozpouští močové a ledvinové kameny, prospívá odplavování tuků, chrání tak naše srdce. Zabraňuje hromadění vody v těle a tím vzniku otoků. Zlepšuje trávení a vylučování žluči, čímž napomáhá lepším funkcím endokrinního systému. Používá se k vyvolání a následnému srovnání menstruačního cyklu. Mírní nadýmání a městnání plynu ve střevě, což eliminuje bolesti břicha i další nepříjemné projevy plynatosti, která má mimo jiné velký podíl na zvýšení krevního tlaku.

Působí proti střevním i žaludečním křečím, uvolňuje břišní svaly, zabíjí střevní parazity (škrkavky). Zlepšuje odolnost imunitního systému, zmírňuje kašel a dýchací potíže, používá se při astmatu a jiných onemocněních respiračního systému. Uvolňuje hleny a snižuje. Zastavuje průjmy a mírní záněty vnitřních orgánů. Přítomnost limonenu v éterickém oleji pomeranč poukazuje na jeho schopnost eliminovat růst rakovinových buněk a bránit buněčné mutaci. Pomáhá předcházet kožním i dalším infekcím, které způsobují houby, kvasinky a další nepříjemné mikroorganismy, snižuje riziko vzniku tetanu po poranění.