Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Harmonizace aromaterapií: Čtvrtá čakra (srdeční)

Harmonizace aromaterapií: Čtvrtá čakra (srdeční) Zablokovaná čtvrtá čakra se projevuje přílišnou kritičností vůči sobě i ostatním. Tito lidé strádají pocit vlastní hodnoty. Srdeční čakra představuje emoční rovnováhu a lásku.
Pavlína Klaudová
5,0 5
4

Harmonizace aromaterapií: Čtvrtá čakra (srdeční) zdroj: wallpapercave.com

Čakrální energetický systém je fascinující organismus, jehož studium nám umožňuje poznat sebe sama do větší hloubky a pochopit vzájemné propojenosti našeho psychického a fyzického těla. Díky práci s čakrami můžeme vyřešit mnohé zdravotní problémy a velkou pomocnicí nám v tom může být aromaterapie.

Práce s jednotlivými čakrami

Energetický systém těla se skládá ze sedmi čaker, které jsou navzájem propojené a ovlivňují se. Je-li narušena funkce jedné z nich, nastává nerovnováha ve všech ostatních. Proto je nutné pracovat se všemi komplexně a snažit se, aby se opět obnovila jejich vzájemná harmonie. Éterické oleje jsou díky svému energetickému působení ideálním nástrojem pro práci s čakrami, jsou bezpečné, oplývají dostatečnou silou i jemností a jejich používání je jednoduché a bezpečné, pokud dodržujeme základní pravidla.

To znamená, že si dáváme pozor na vysoký nebo nízký tlak, těhotenství, epilepsii, možné alergie a dodržujeme doporučené dávkování. Nejlépe se pro práci s čakrami hodí masáže, ale ne každý je má rád, takže není vůbec od věci si v tomto případě zapálit aromalampu. Navíc tak nepřímo ovlivníte i energetický systém lidí ve vaší domácnosti.

Čakra čtvrtá: srdeční

Význam čtvrté čakry

Čtvrtá čakra neboli anáhata je umístěna uprostřed hrudníku. Její barvou je zelená. Reprezentuje emoční rovnováhu, harmonii, bezpodmínečnou lásku, vztahy, vzájemné sdílení zkušeností, oddanost, svazek, most mezi fyzickým a duchovním světem, propojení mysli a těla, zdroj energie pro lidské tělo, duchovní růst, prostor pro integraci. Srdeční čakra je pramenem lásky, tepla, soucitu a radosti, centrem hlubokých citových vazeb s jinými bytostmi. Dává nám touhu pečovat o druhé, schopnost altruismu a úcty.

Jedná se o sjednocující a integrační čakru, přináší do našeho života celistvost, pomáhá nám léčit se skrze dávání lásky a dělení se o city s druhými. Energie anáhaty nám dovoluje rozpoznat, že jsme součástí něčeho většího, že jsme propojeni ve složité síti vztahů, životními a duchovními silami. Umožňuje rozpoznat a dostat se do kontaktu s posvátnou a základní pravdou zažít „cestu srdce“, která prochází celým životem a spojuje všechno dohromady. To znamená, že umíme žít svůj život s láskou a soucitem vůči druhým, v otevřenosti. Svým přístupem inspirujeme druhé k tomu, aby se i oni k nám chovali laskavě a vytvářeli tak pocit bezpečí a důvěry ve vztazích. Šíříme kolem sebe lásku a teplo, neodsuzujeme.

Otevřená anáhata, kterou může volně proudit životní energie, přináší nejen lásku k druhým, ale také k sobě samému. Víme, kdy říct ne a kdy potřebujeme, aby o nás někdo pečoval. Umíme prožívat hluboce city a spojujeme tělo i mysl do vzájemné jednoty, pečujeme o naše vnitřní dítě. Srdeční čakra nám dodává rovnováhu, půvab a pocit vděčnosti, zlepšuje naše vnímání přirozené krásy a umění zklidnění se. Jsme tolerantnějšími a skromnými. Máme zdravé a harmonické vztahy.

Zablokovaná srdeční čakra

Problémy se srdeční čakrou se projevují na více úrovních - jak mentální, tak fyzické i emocionální. Fyzické projevy nerovnováhy srdeční čakry jsou spojeny s onemocněními kardiovaskulárního systému, nedostatečnou funkcí imunitního, lymfatického a oběhového systému, s plícemi, brzlíkem, cukrovkou, hypoglykemií, respiračními onemocněními, astmatem, bolestmi žeber, ramen a svalů v horní části těla, problémy s prsty a zápěstím, svalovými křečemi, tlaky na hrudi, vředy. Vyskytuje se také rakovina prsu a infarkt myokardu, nespavost, chronická únava, problémy s pletí. Emocionální nerovnováha se projevuje jako sobectví nebo nedostatek soucitu, záchvaty paniky, úzkosti, deprese.

Duševní problémy vězí v přílišné kritičnosti vůči sobě i ostatním, odsuzování a perfekcionalismu. Objevuje se smutek, osamělost, izolace. Můžeme cítit hořkost, žárlivost, disharmonii, lhostejnost, být impulzivními, materialistickými, nepoddajnými, žárlivými, manipulativními, náladovými, máme ploché emoční vnímání, sklony k dramatičnosti, aroganci a tvrdohlavosti. Neumíme si uvědomit vlastní hodnotu, máme nízké sebevědomí a strach z intimity a blízkých vztahů, nejsme schopni sebeúcty, neumíme vyjádřit vlastní potřeby, jsme zajatí v pocitu nenaplnění, potlačujeme emoce, jsme zranitelní, u některých osob se mohou tyto pocity projevit v sebepoškozování nebo závislostech.

Esenciální oleje pro harmonizaci srdeční čakry

  • Růže. K harmonizaci srdeční čakry se nejčastěji používají éterické oleje, které dodávají sebedůvěru, uzemňují a harmonizují, pomáhají nám uvolnit z nitra emoce. Nejsilnějším a nejvyhledávanějším éterickým olejem pro srdeční čakru je růže. Otevírá srdeční čakru, navozuje harmonii, pomáhá člověku cítit bezpodmínečnou lásku. Olej má krásnou květinovou vůni, uklidňuje, vytváří pocit pohody. Podporuje naši schopnost sebelásky, sebesoucitu a sebevzdělávání, léčí i hluboká emoční zranění.
  • Neroli. Skvělým doplňkem k růži je neroli, přirozeně uklidňující olej, velmi prospěšný pro nervový systém. Jeho vibrační frekvence pomáhá otevřít srdeční čakru, harmonizovat mysl a emoce, zatímco povznáší ducha. Je uklidňující, povzbuzuje důvěru, sílu, odvahu, radost a klid. Na fyzické úrovni reguluje rytmus srdce.
  • Meduňka. Třetím éterickým olejem pro srdeční čakru je meduňka. Její vůně je jemná a citrusová, má vysokou duchovní a emocionální účinnost. Harmonizuje mysl a duši, má uklidňující vliv na srdce. Na fyzické úrovni působí pozitivně na plíce, je prospěšná při astmatu, alergiích, bronchitidě a u chronického kašle. Pro harmonizaci srdeční čakry se používá také majoránka, slaměnka citrón, řebříček, eukalyptus. Majoránka je výborná při traumatech, při ztrátě blízkého člověka. Umí nás naladit na to, abychom lépe přijmuli ztrátu a dokázali projít nutnou transformací. Podporuje správnou činnost dýchacího systému, používá se při astmatu a bronchitidě, prohřívá, uvolňuje a harmonizuje. Když zažíváme osamělost, a vyhledáváme izolaci, tento olej může pomoci obnovit potřebu sdílet se s druhými
  • Slaměnka. Helichrysum (slaměnka) je vysoce ceněná pro své podpůrné účinky na oběhový systém. Používá se při krvácení, krevních sraženinách, ke zlepšení hojení modřin a zastavení krvácení z nosu. Přináší do srdce odpuštění a uzdravení špatných zážitků. Uvolňuje hluboce zakořeněné citové bolesti a vzbuzuje soucit k sobě samému i ostatním. Osvěžující, čisticí vůně citronu je prospěšná pro kardiovaskulární systém, harmonizaci krevního tlaku, posiluje oslabené kapiláry. Detoxikuje lymfatický systém. Odstraňuje zmatek, přináší jasnost a povznáší ducha. Citrón je obzvláště užitečný při otevírání srdeční čakry, které nás má dovést k zlepšení sebedůvěry a nalezení sebe sama, pokud přijdeme ve vztahu o vlastní identitu.
  • Eukalyptus. Tento éterický olej symbolizuje otevřenost a svobodu. Stimuluje, čistí a uklidňuje plíce i hruď. Otevírá oblast hrudníku a umožňuje průchod energie čchi srdcovou čakrou. Eukalyptus je často používán při respiračních onemocněních, bronchitidě a nachlazení. Na psychologické úrovni působí jako sedativum centrálního nervového systému, uklidňuje a povznáší ducha.

Dalšími oleji prospěšnými pro srdeční čakru jsou jasmín, růžové dřevo, bergamot, ylang-ylang, mandarinka a borovice.

Související produkt
Meduňka v jojobovém oleji, Bio 10 ml
Taoasis / 406 Kč
Citrusová vůně meduňky působí na naši psychiku jako balzám. Zmírňuje napětí, zahání smutek a podporuje relaxaci i dobrý spánek. Je také výborná na mastnou či problematickou pleť.
Detail produktu