Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Harmonizace aromaterapií: Druhá čakra (sakrální)

Harmonizace aromaterapií: Druhá čakra (sakrální) Zablokovaná druhá čakra se projevuje špatným míněním o sobě, apatií, depresemi nebo i sexuální poruchou. Sakrální čakra reprezentuje kreativitu, schopnost vše náležitě procítit a užít si to.
Pavlína Klaudová
5,0 5
4

Harmonizace aromaterapií: Druhá čakra (sakrální) zdroj: wallpapercave.com

Pokud zlobí čakry, není to vůbec žádná legrace, protože naše tělo volá o pomoc a říká nám mnoho informací o tom, co bychom měli ve svém životě a chování změnit, abychom žili lépe, šťastněji a byli spokojenější i zdravější. Nejsou-li vaše čakry v rovnováze, nemusíte hledat obtížná a drahá řešení, lze je velmi dobře stimulovat éterickými oleji.

Práce s jednotlivými čakrami

Energetický systém těla se skládá ze sedmi čaker, které jsou navzájem propojené a ovlivňují se. Je-li narušena funkce jedné z nich, nastává nerovnováha ve všech ostatních. Proto je nutné pracovat se všemi komplexně a snažit se, aby se opět obnovila jejich vzájemná harmonie. Éterické oleje jsou díky svému energetickému působení ideálním nástrojem pro práci s čakrami, jsou bezpečné, oplývají dostatečnou silou i jemností a jejich používání je jednoduché a bezpečné, pokud dodržujeme základní pravidla.

To znamená, že si dáváme pozor na vysoký nebo nízký tlak, těhotenství, epilepsii, možné alergie a dodržujeme doporučené dávkování. Nejlépe se pro práci s čakrami hodí masáže, ale ne každý je má rád, takže není vůbec od věci si v tomto případě zapálit aromalampu. Navíc tak nepřímo ovlivníte i energetický systém lidí ve vaší domácnosti.

Čakra druhá: Sakrální

Význam druhé čakry

Druhá nebo také sakrální čakra (Svádhišthána) se vyznačuje oranžovou barvou. Reprezentuje oheň, divokou lásku, tok, teplo, bezpečí, vášeň, smyslnost a pozemskou stabilitu, tato čakru najdeme blízko podbřišku. Má na starost reprodukční orgány (vaječníky i varlata a hormony estrogen a testosteron), močový měchýř a ledviny, tlusté střevo, žlučník. K sakrální čakře, která je spojená s elementem vody přísluší také veškeré tekutiny našeho těla. Sakrální čakra je v hinduismu středem stvoření, pravým sídlem Shakti (ženský aspekt hinduistického boha). Veškeré aspekty bohyně vládnou v této čakře a ona se tak stává sídlem ženské moci. Zatímco kořenová čakra je spokojena s přežitím, druhá čakra usiluje o potěšení a radost, je centrem tvořivosti. Sakrální čakra ovlivňuje plodnost, protože vznik dítěte je určitý tvořivý proces, respektive je nutné, abychom byli tohoto procesu schopni.

Energie této čakry nám umožňuje se uvolnit, dodává odvahu dát věci do pohybu a cítit změny a transformace, které se vyskytují v našem těle. Umožňuje nám prožít každý okamžik, jaký je, v jeho vlastní plnosti. Člověk s otevřenou čakrou Svádhišthána je vášnivý, má rád svoje tělo, je smyslný, tvůrčí a spojený, umí se dobře citově angažovat. Má zdravé přirozené hranice, dokáže prožívat přítomný okamžik pomocí plného využívání všech smyslů, cítí potřebu těšit se a být potěšený. Dokáže projevovat štědrost, starat se o potřeby druhých, rád poskytuje i přijímá blízkost a doteky. Je sám se sebou vyrovnaný po sexuální stránce, bere emoce jako jazyk duše a nemá problém je projevovat, pečuje o své fyzické tělo. Je pro něho důležitá vyrovnaná psychika.

Zablokovaná druhá čakra

Problém se sakrální čakrou máme ve větší nebo menší míře všichni, protože čakry jsou na sobě navzájem závislé a spolu propojené. Nerovnováha jedné znamená roztříštění funkčnosti celého čakrálního systému. Jak se projevuje, když není něco v pořádku s druhou čakrou? Poznáme to velmi rychle. Ztrácíme sebekontrolu, máme nedobré myšlenky vůči sobě, svému vzhledu, nejsme spokojeni se svým tělem, můžeme být dobře manipulováni druhými, stát se bezmocní a otroky strachů, upadáme do depresí, nevěříme si a zhoršuje se náš pracovní výkon. Máme sklony k sebedestrukci a apatii, emočnímu zmatku, nedokážeme dobře komunikovat, vznikjí tvůrčí bloky.

Objevují se sexuální poruchy, u žen neplodnost a problémová menstruace, u mužů erektivní dysfunkce. Potřebujeme podpořit životní energii, abychom dokázali být pevní ve svém životě i práci. Nastolení harmonie, lásky a radosti ovlivňuje naše partnerské chování, sebedůvěru a důvěru v ostatní. Velmi dobře se pro tento účel hodí éterické oleje.

Odblokování druhé čakry

Léčivá energetická síla oranžové barvy je nezměrná jak duchovně, tak fyzicky. Pomáhá proměnit pránu (nebo čchi) tak, aby ji mohlo tělo efektivně využít pro zachování správného chodu svých životních funkcí. Oranžová stimuluje, oslňuje, ale také dráždí a je to barva šoku, na semaforu reprezentuje určité pozor. Je to barva pádu a procesu opuštění. Oranžová barva je šok. Může nás stimulovat, oslňovat nebo dráždit, ale musíme si toho všimnout. Na emocionální úrovni nám ukazuje, že část něčeho z nás musí zemřít, aby udělala místo něčemu jinému. V tantře se využívá k probuzení síly Kundalini a její následné distribuci. Pokud použijeme oranžovou barvu, můžeme pomoct vzbudit radost, optimismus, socializaci, chuť do života a vřelost. Používá se při léčbě melancholických stavů. Příliš mnoho oranžové však může způsobit únavu, pesimismus nebo zmatenost.

Esenciální oleje pro harmonizaci druhé čakry

K harmonizaci sakrální čakry se nejčastěji používají citrusy anebo květiny, případně dřevité tóny - esence, které čistí a zároveň povzbuzují. Citrusy, jako mocné čističe napomáhají odstranit špatnou náladu a stresy.

Například bergamot má podle aromaterapeutické literatury nejlepší čisticí účinky ve vztahu k celému čakrálnímu systému, protože uvolňuje potlačované emoce.

Pomerančový květ (neroli) má také velmi pozitivní účinky na druhou čakru. Neroli má sladkou, jemně citrusovou vůni, podporuje smyslnost, mír, odvahu, prospívá při šoku a traumatech.

Pomeranč se často používá k podpoření hojnosti, abychom se dokázali otevřít darům života. Symbolizuje plodnost a nevinnost, stimuluje činnost jater, uvolňuje stagnující energii čchi v těle, dodává emoční lehkost, optimismus, pomáhá se přizpůsobit a být více tolerantními.

Květové vůně ylang-ylang, jasmín a geránium jsou jedními z nejsilnějších éterických olejů, které poskytují podporu hormonálnímu systému a vyvažují jeho činnost. Jmenované květové éterické oleje se také velmi hodí při nepravidelné menstruaci a problémech s otěhotněním.

Ylang-ylang posiluje vzájemné myšlenkové souznění mezi partnery, pomáhá uchopit smyslové aspekty našeho bytí, uklidňuje srdce, dodává pocit sebelásky, sebevědomí, rozradostňuje.

Jasmín, další teplý, uklidňující a smyslnost podporující olej harmonizuje smyslové a emocionální aspekty našeho bytí. Pomáhá obnovit vášeň a podněcuje schopnost kreativního myšlení. Používá se při dlouhých a bolestivých porodech. Jasmín otevírá nejhlubší emocionální vrstvy naší duše, jde „až na dřeň“.

Meditativní, hluboké pačuli a santalové dřevo se také používají jako mocná afrodiziaka, protože uklidňují nervový systém, ale zároveň stimulují milostnou touhu a pomáhají člověku se otevřít. Růžové dřevo, jehož sladká, květinová a dřevitá vůně podporuje uvolnění a sekreci hormonů, dovoluje člověku porozumět lépe emocím.

Pro stimulaci a vyvážení sakrální čakry lze použít také šalvěj muškátovou. Voní teple, pižmově, mírně kořeněně, ve středověku se používala při poruchách ledvin a ženské hormonální nerovnováze, protože působí jako fytoestrogen a přináší pocit euforie, zbavuje emočního zmatku.