zdroj: shutterstock.com
Pokud se chystáte do Indie, příjemně vonící a vzácný olej z bílého santalového dřeva snadno zakoupíte téměř u všech svatyní. V Evropě to tak jednoduché není, možná ho seženete v některém z obchodů s aromatickými látkami. Jestliže po santalu vyloženě prahnete, můžete se poohlédnout u nás v některém obchodě s vykuřovadly, bylinami či přírodní kosmetikou. Záleží na tom, v jaké formě a na co ho zrovna potřebujete.
Věděli jste, že bílý santal doslova a do písmene "ochlazuje" nervovou soustavu? Pokud jste měli velkou zátěž, stres a nervové vypětí, popř. něco ve vás vyvolalo úzkost či strach, určitě jděte do santalu bílého! Nejenže všechny uvedené věci umí uvolnit, ale rovněž vám pomůže s navozením klidu, podpoří vaši koncentraci, pozitivní myšlenky i vnitřní vize. Bílý santal má totiž uvolňující a zároveň nabíjející, čisticí, regenerující i stabilizující vlastnosti.
V indickém lidovém náboženství se říká, že vůně santalového dřeva zahání zlé duchy. Místa provoněná santalem prý tyto entity zrovna nepřitahují. I z toho důvodu se santalovým dřevem velmi často vykuřuje a využívá se k rituálním účelům. Je jednou z důležitějších přísad kadidla a vonných tyčinek. V poslední den hinduistického roku, na oslavě Devali, kdy se lidé v Indii očišťují od všech svých hříchů se vykuřuje santal spolu s růží. Bohatí hinduisté se nechávají spálit na pohřební hranici ze santalového dřeva, postavené na břehu řeky Gangy. Tím je jejich duše očištěna a příjemně provoněna na cestu do božských světů. Ze žlutavého dřeva se vyřezávají hinduističtí bůžkové a jiné drahocenné výrobky s charakteristickou vůní. V Indii je totiž santal symbolem životní síly.
Odkud se santal bílý vzal, jak vypadá a co obsahuje?
Santal, santalovník bílý či chandan, známý též pod názvy santal, zandal, sandal či čandana, latinsky Santalum album, je stálezelená, poloparazitická dřevina, keř či strom z čeledi santálovitých, Santalaceae dosahující výšky 4-10 metrů a s kmenem v průměru 30-40 cm. Z hlediska botanického je jeho vzdáleným příbuzným naše jmelí. Santalovník bílý má šedou až hnědou kůru, tenké, převislé větve a vstřícné, řapíkaté listy s eliptickou až kopinatou čepelí. Květy santalovníku jsou oboupohlavné, rudě nachové, plody jsou jedlé, kulaté peckovice, elipsoidní oříšky o velikosti cca 8 mm v průměru. Svým vzhledem santal bílý připomíná trochu náš vlašský ořech. Původně byl snad santalovník malesijským druhem, který už za dávných dob člověk zavlekl i do dalších oblastí jižní Asie. V současné době roste v Indii, Barmě, Indonésii, na Srí Lance a zasahuje až do severní Austrálie. Pěstuje se v tropické Africe i Americe, místy, například na Floridě zplaňuje.
Ze santalového dřeva se používá dřevo, kůra i plody. Ze dřeva se získává vzácný santalový olej a připravuje se tinktura. Santalové dřevo má vysoký obsah vonných silic, dále jsou v něm přítomny třísloviny, pryskyřice, fruktóza, glukóza, kyselina linolová, olejová a palmitová, aminokyseliny, např. serin, lysin, alanin, prolin apod. Výtažky ze santalového dřeva by neměly užívat malé děti, těhotné a kojící ženy. Rovněž nejsou vhodné pro lidi, alergické na obsahové látky.
K čemu se používá santal bílý?
Santalové dřevo se kromě výše uvedeného použití uplatňuje i v léčitelství a medicíně. Blahodárně působí při zánětech, infekcích a křečích, a to na úrovni nervové, ale i trávicí, vylučovací a oběhové soustavy či v případě svalových tkání. Dokáže z těla odvádět horkost, a proto se často používá při horečce, otocích a bolestech hlavy. Santal též napomáhá vylučování toxinů z organismu, posiluje svaly, kůži i dásně.
Santal bílý má zklidňující a antiseptické působení, podporuje lepší hojení a zacelení ran, jizev a pomáhá i při různých kožních problémech, např. při ekzémech a lupénce. Za tímto účelem se vtírá olej. Éterický olej ze santalu má mnohostranné využití v aromaterapii. Má tišící účinek při bronchitidě a infekcích dýchacích cest. Tam se může santalový olej kombinovat s eukalyptovým. Tento vonný olej je i erotizující, jeho vůně totiž připomíná androstenol, což je mužský feromon. Bílý santal snižuje tělesný zápach a často se přidává do kosmetických přípravků, jako jsou parfémy, deodoranty či krémy. Též se uplatňuje jako součást mýdel. Santalové vonné tyčinky mají dezinfekční účinky a odpuzují bakterie, obtížný hmyz, ba dokonce i vtíravé myšlenky.
Santal bílý má mírně močopudné působení. Ukazuje se jako účinný při zánětech močové a pohlavní soustavy. Napomáhá dobré funkci žilního a lymfatického systému, zachovává přirozenou vlhkost pokožky. Je vhodný na suchou i mastnou pleť, včetně té se sklony k akné. Santal bývá součástí vlasové kosmetiky, přípravků pro intimní hygienu a přidává se do produktů určených k masážím unavených, namožených a bolestivých svalů.
Santalové dřevo napomáhá zvyšování fyzické i psychické pohody u žen i mužů. Jeho aroma podporuje kontemplaci i ochranu, zasvěcení a sklony k jasnovidectví. Má blahodárný vliv na mysl, tělo i duši. Uklidňuje a očišťuje, prohlubuje koncentraci a relaxaci. Dokáže člověka připravit k meditaci, ale i na sexuální extázi. Jestliže vám často "jede" mozek na plné obrátky a vy neustále analyzujete, chladivá energie santalu napomůže uvolnění, osvobození a propojení s vaším tvořivým duchem.
Éterický olej z bílého santalu
Esenciální olej se získává parní destilací z tvrdého dřeva santalovníků. Proces samotný je velmi náročný, ale získaný olej si svou jedinečnou vůni i vlastnosti ponechává i desítky let po zpracování. Čím jsou stromy starší (optimum je 40-80 let), tím je to pro zpracování jejich dřeva lepší, neboť v jádru kmene je přítomno nejvyšší množství silic. I proto patří olej z bílého santalu k velmi vzácným a vysoce ceněným olejům. Má sladkou, dřevitou a balzámovou vůni. Ale buďte opatrní při jeho koupi, protože se často různě pančuje.
Santalový esenciální olej obsahuje charakteristicky vonící látku santalol, dále santalen, santen, santenon, santalal či santalon. Dá se vhodně kombinovat s dalšími aromaoleji, např. cedrem, růžovým dřevem, růží, kadidlem, levandulí, neroli, gerániem, šalvějí, eukalyptem nebo citrusy. Lze ho aplikovat na kůži při masážích a koupelích, inhalovat a přidávat do aromalampy. Ale stačí opravdu jen pár kapek! Při meditaci si klidně dejte 1 kapku na čelní čakru. Různé studie prokázaly, že vztah mezi lidskou myslí a pokožkou je skutečně velice úzký. Zjistilo se, že má santalový olej sedativní účinky na základě inhalace. Dokonce byl vyhodnocen jako nejvíce zklidňující z 12 testovaných éterických olejů. Na základě další studie se u jedinců užívajících léky na spaní, podařilo snížit dávkování a byl zkoumán vliv inhalace této přírodní vůně na spánek. Během 8 týdnů, kdy výzkum probíhal, se 26 lidem podařilo dávku léků snížit částečně nebo přestali léky brát úplně. Inhalační směs sestávala ze santalového dřeva, jalovce, růže a neroli.
Co všechno ještě santalový olej umí?
Santalový éterický olej zklidňuje a vyživuje suchou pleť se sklony k akné. Jelikož má i stahující účinky, čistí a vytváří příznivé podmínky pro nadměrně se mastící pleť. Olej ze santalového dřeva se dá využít na pokožku celého těla i na pleť. Nejvhodnější je nanášet ho po koupeli, kdy je vaše kůže vlhká a mírně zahřátá.
Éterický olej z bílého santalu má jednu z nejvyšších vibrací mezi ostatními oleji. Přitahuje k člověku vysoké energie a napomáhá otevření jeho nejvyššího duchovního centra. Santal vyrovnává čakry a zvyšuje duchovní uvědomění. Umožňuje přístup léčivým energiím. Eliminuje deprese, zlepšuje náladu a celkově příznivě ovlivňuje nervový systém. Působí protizánětlivě a antisepticky, uvolňuje tonus hladkého svalstva, tiší bolesti v krku a usnadňuje vykašlávání.