Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

10 dobrých důvodů, proč vyzkoušet menstruační kalíšek

10 dobrých důvodů, proč vyzkoušet menstruační kalíšek Menstruační kalíšky nejsou jenom móda poblázněných „biolesan“, ale získávají si čím dál větší oblibu hlavně kvůli hygienickým výhodám a minimalizaci odpadu při ženské periodě.
Pavlína Klaudová
2,7 5
35

zdroj: BiOOO.cz

Téma menstruace může vyvolat mezi čtenáři lehce zvednutí obočí. Věříme však, že pokud se člověk zajímá o téma udržitelnosti a redukci zátěže vůči přírodě, je třeba se vzdělávat ve všech ohledech. A všechny ženy alespoň tuší, jak velkou zátěží pro planetu umí být takové hygienické pomůcky a jaké peklo nastane, pokud TO dorazí během cestování.

Udržitelná popularita postupně

Historie vložek a tamponů je dlouhá. Vložky tu s námi jsou v mnohých obměnách už od pravěku, tampony od 20.století. Z tohoto pohledu mají kalíšky těžší pozici, protože mají proti sobě opravdu zkušené hráče, kteří si v povědomí společnosti našli pevné pozice. Je okolo nich také spousta otazníků. Kvalita, propustnost, hygiena, samotné složení a ještě mnohem víc. První průkopnické myšlenky s kalíšky se vynořily v 19.století, avšak komplikovanost samotného kalíšku, kdy byl přidržován drátkem u pasu, z něj udělala nepohodlnou variantu, tudíž se ženy opět vrátily k osvědčeným metodám. Avšak s nárůstem zájmu o Zero waste, kalíšky zažily obrození a rychle si hledají cestu do života mnohých uživatelek. Pokud váháte, zda ho přihodit do nákupního košíku, níže se vám pokusíme rozhodování usnadnit

Proč říci své ano menstruačnímu kalíšku?

1. Úspora peněz

Počáteční cena se pohybuje mezi 400 - 700 korunami, což se v porovnání s cenou klasických potřeb může zdát vyšší. Nicméně je to jednorázová investice a pokud kalíšek neztratíte, máte ho na celý život. A to už je návratnost hnedle tu! Prvním krok můžete učinit hned na našem e-shopu a určitě si přečíst i o tom, jak si vybrat toho pravého.

2. Zero waste jak vyšité

Nemusíte být vyznavačem zero waste životního stylu, ale používáním kalíšku přírodě opravdu ulevíte. Dámské hygienické potřeby jsou bohužel v mainstreamovém pojetí plné chemikálií. Dělají se ze špatně rozložitelných plastů pocházejících z ropy (stejně jako dětské jednorázové plenky) a nejsou prodyšné. K tomu připočteme rozkládání až 400 let a navíc průměrná uživatelka vyprodukuje až 17 000 kusů za život!

3. Bez chloru a škodlivých parfemací

Všechny potřeby dámské hygieny jsou běleny, aby byly esteticky lákavější. Za tou krásnou bílou barvou se skrývá chlor, který se v těle mění biochemickými procesy na nebezpečný dioxin. Ten v těle umí napáchat velkou paseku. Jelikož těmto látkám trvá i 11 let, než se začnou rozpadat, dokáží během té doby způsobit neplodnost uživatelky, oslabovat imunitu či narušit činnost endokrinního systému. Samotnému bělení jsme se podrobně věnovali v tomto článku.

4. Úspora času

Menstruační kalíšek nepotřebuje měnit zas tak často. Pojme až 30 ml tekutiny (což odpovídá třetině množství krve za celý cyklus). Uživatelky uvádí, že podle razance menstruace může vydržet až 12 hodin. Doporučuje se však měnit jej častěji, po 6 až 8 hodinách.

5. Bez nepříjemného zápachu

Onen typický zápach během menstruace je způsoben právě mísením krve s parfemačními látkami. U kalíšku nic takového nehrozí, jelikož krev sama o sobě tento zápach nevydává.

6.Snížení pravděpodobnosti toxického šoku

Uživatelky tamponů mohou být vystaveny riziku vzniku syndromu toxického šoku (TSS). Jedná se o onemocnění vzácné, avšak rozhodně není radno brát jej na lehkou váhu. Při používání kalíšku se ženy taktéž vyhnou nepříjemnému vedlejšímu efektu tamponu, kdy se jeho kousky uvolňují a mohou intoxikovat tělo.

7. Nevysušuje sliznici

Kalíšek je vyroben nejčastěji z lékařského silikonu, latexu či termoplastu. Díky tomu nevysušuje sliznici, protože nenasává veškerou vlhkost jako klasické tampony (oceníte i při plavání). V pochvě je tak zachováno přirozené prostředí a nedochází k množení nebezpečných bakterií.

8. Snadná údržba, skladování i nenápadné nošení v kabelce

Před příchodem menstruace je dobré kalíšek vyvařit, stačí mu 5 minut. Další péče během cyklu je snadná. Při manipulaci s kalíškem je třeba dbát důsledně na hygienu rukou. Samotný kalíšek stačí opláchnout pitnou vodou a znovu zavést. Mnohé ženy řeší výplach nošením lahve s vodou, sterilizačním kelímkem, ubrousky na intimní hygienu či antibakteriálním gelem.

9. Vhodný i pro panny

Pokud dívka dříve užívala tampony, nebude mít s kalíškem žádné problémy. Je však důležité dbát na správnou velikost.

10. Zbavíte se mnoha obtíží

Pokud vás trápí vleklé gynekologické potíže, kvasinkové infekce, záněty pochvy nebo velké bolesti během menstruace, mnoho uživatelek potvrdí, že s příchodem kalíšku tyto obtíže ustoupily.