Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 léčivých rostlin pro krásné zuby

5 léčivých rostlin pro krásné zuby Rostliny, které znáte i neznáte a které jsou velice účinné v péči o zuby a dásně.
Marcela Fröhlichová
5,0 5
2

5 léčivých rostlin pro krásné zuby zdroj: istockphoto.com

Zkoušeli jste někdy čistit své stříbrné šperky obyčejnou zubní pastou? Jde to totiž skvěle! Ovšem kromě toho, že se vaše náušnice budou krásně lesknout, je třeba si položit otázku: Když zubní chemie umí tohle, co pak asi dělá s mými zuby. Že by primárně leštila naše “moderní” stříbrné plomby?

Odpověď určitě nenajdete v tubě zubní pasty ani na jejím obalu, pokud nerozumíte složení chemických ingrediencí. Tu správnou odpověď ale vždy najdeme u matky přírody. Ta umí účinně působit na spoustu lidských neduhů, umí léčit a krášlit, tak proč by neuměla pečovat o chrup. Bohužel s průmyslovo-technickou revolucí jsme si zvykli zlehčovat moudrost přírody, z níž pocházíme, a současné evropské zákonodárství nám v tom také dost pomáhá, když zavedla nařízení o tom, že se na produktech nesmí popisovat účinky rostlin, pokud nebyly vědecky ověřeny. Těžko říct, jak v minulosti vědecky ověřovaly účinky bylinek naše prabáby - nejspíš samy na sobě.

Budiž, ale většinou potřebujeme léčit něco, co se porouchalo. Co takhle nepodcenit prevenci a nejdříve se o sebe hezky starat s pomocí přírody, než vůbec k nějaké poruše dojde. Když už k poruše dojde, ne vždy si pomůžeme sami a někdy odpověď najde chirurg dříve než příroda, ale zrovna ústní dutina je místo, kde můžeme směle zkoušet přírodní ingredience a bránit se neduhům účinnou přírodní prevencí.

Některé byliny jako by byly přímo stvořené proto, abychom si s jejich pomocí čistili zuby, vyplachovali ústa, mazali dásně - prostě pečovali o ústní dutinu velice šetrným, ale zároveň účinným způsobem. A kdo má citlivé zuby a dásně jako já, určitě už si nejednou položil otázku: co s tím, když už po několikáté trpěl na zubařském křesle. Otázkou je, jak hodně musíme trpět a jestli vůbec.

Pojďme si ukázat některé bylinky, které nám mohou v péči o ústní dutinu hodně pomoci. Určitě znáte všichni třeba účinky hřebíčkového oleje či heřmánku, máty, ale je tady spousta dalších známých bylin i méně známých exotických rostlin.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Jedna z nejznámějších bylin vhodných pro péči o ústní dutinu. Používá se při zánětech ústní dutiny, krvácení z dásní, dezinfekci a hojení hnisajících ran, při paradentóze. Nejčastěji jako kloktadlo.

Propolis

Známý včelí produkt, který je naprostým přírodním produktem a nedá se napodobit. Pouze včely na něj mají know-how. Pomáhá urychlit léčbu aftů, při bolestech zubů, léčí a dezinfikuje zanícené dásně.

Ratahnia (Krameria Triandra)

Používá se extrakt z kořene (Krameria Triandra Root Extract). Jde o exotickou květinu, jejíž jméno doslova znamená “rostlina plazící se po zemi” původem z And v Bolívii a Peru. Kořeny rostliny byly odjakživa využívány domorodými obyvateli k péči o zuby a dásně. Kořeny obsahují stahující a tonizující složky, pomáhající při zánětech, zarudnutí a infekci.

Kaštan (Jírovec maďal)

Strom s latinským názvem Aesculus Hippocastanum, který můžete také najít i pod anglickým Horse Chestnut. Pro léčivé účely se využívá jeho kůra, která obsahuje adstringentní (stahující) a protizánětlivé složky.

Myrha (Commiphora Myrrha Resin)

Modrozelená pryskyřice, která je tvořena sušenou mízou stromu Commiphora, pochází ze Somálska a východní části Etiopie. Je považována za nejefektivnější složku v péči o dásně, je známá pro své stahující a dezinfekční účinky.