zdroj: unsplash.com
Pokud člověk v minulosti vyrazil na nákup intimních potřeb, většinou se plížil jako zloděj, který se právě chystá vyloupit banku a s hrůzou v očích vykukoval zpoza regálů, jestli nepotká někoho známého. V dnešní době už je tomu jinak a ženy (a díky bohu i muži) jsou více otevřené tomu o menstruaci normálně mluvit. Na druhou stranu je tu druhý extrém, kde vás televizní reklamy 15x za den upozorní na to, že v době menstruace můžete nosit bílé kalhoty a co máte dělat, když nevíte, co se děje s vaší vagínou.
Vložky, podložky, záložky…
Menstruační vložky jsou asi nejstarší formou hygienických pomůcek v období menstruace. Ze začátku se používaly skutečně přírodní materiály jako například zvířecí kůže nebo mech, pak přišla látka. První průmyslově vyráběné vložky se jmenovaly „Listerův ručník“, který později změnily název na „Nupak“. Jednalo se o látku podobnou froté ručníku, která se dala upevnit na spodní prádlo. Následně už nastoupily jednorázové vložky ve formě „vaty v síťce“, které se rozvíjely až po dnes velmi propagované extra savé vložky s gelem, které nepropustí ani nejmenší kapku. To sice ne, ale víte, co propustí do vašeho těla?
Pokožka je největším orgánem lidského těla a v oblasti intimních partii je navíc velmi propustná. Konvenční hygienické vložky mohou obsahovat množství plastu v ekvivalentu až čtyř plastových pytlů. Zkuste zapálit vložku z bio bavlny a konvenční menstruační vložku. Nenavádíme vás k pyromanii, ale k provedení pokusu. Ta přírodní vložka bude standardně hořet, zatímco z té konvenční se povalí černý kouř. To moc zdravě nevypadá, že? Nehledě na to, že kůže pod nimi nedýchá, což má za následek větší sklon k infekcím a zánětům.
A co tedy dělat? Ideálně se na tyhle plastové kusy vykašlat a zvolit nějakou přírodní alternativu. Pokud trváte na jednorázových vložkách, volte takové z přírodních materiálů, jakými jsou bio bavlna nebo bambusové vlákno. Mohou být stejně tenké jako ty konvenční, dostatečně savé a udělají dobře vašemu zdraví i pokožce. Uvidíte, že je to opravdu rozdíl. Pokud jste zvyklé nosit intimky, tak zkuste nějaké od Natracare. Další zero waste variantou jsou látkové vložky. Pro někoho možná návrat do minulosti, ale pro nás naopak spíš světlo budoucnosti. Ano, musí se prát, ale to lehce zmáknete například se žlučovým mýdlem a ten cca týden v měsíci se to vydržet určitě dá. Negenerujete odpad, ušetříte peníze a zároveň i vaši pokožku, která vám, používáním těchto naprosto prodyšných, bavlněných vložek, určitě bude vděčná.
Raketová základna – není tampon jako tampon
Raketa směr planeta sliznice odstartuje za 3… 2… 1… Pokud už se zamýšlíte nad toxicitou a škodlivostí konvenčních vložek, určitě neopomínejte prozkoumat i menstruační tampony! Konvenční tampony obsahují bělidla, která mohou vytvářet další toxické látky jako dioxid (sloučeniny chloru). Jsou vyráběny buď z rayonu, jehož vlákna se uvolňují do pochvy nebo z obyčejné bavlny, která je stříkaná pesticidy, herbicidy a dalšími chemikáliemi. To všechno vám jde pak do těla. Nehledě na to, že narušují hladinu přirozeného pH, což zase vede k častějším zánětům a dalším gynekologickým problémům.
Pokud vám používání tamponů vyhovuje a nechcete se jich vzdát, opět se snažte vybírat ty přírodní z organické bavlny a prostě jen a jen z organické bavlny, které jsou navíc ekologicky rozložitelné. Zkuste například nějaké od značky Masmi. Jsou pohodlné, savé, zdraví bezpečné a jednoduše skvělé.
Svatý grál menstruace
Chcete si zachovat komfort jako s tampony, zároveň jet na vlně zero waste, nemít starosti s uchováváním a praním látkových vložek a neškodit svému zdraví? Takto to vypadá celkem nemožně, ale s menstruačním kalíškem toho dosáhnete levou zadní. Jsou vyrobeny buď z lékařského silikonu, nebo termoplastu, které jsou antibakteriální, nenarušují pH, zavádění je zcela hygienické (při troše šikovnosti vůbec nepřijdete do styku s menstruační krví), údržba je jednoduchá (v průběhu menstruace stačí vypláchnout vodou a před a po skončení sterilizovat v horké vodě) a je to cenově velmi úsporná varianta, kdy se vám počáteční investice zanedlouho několikanásobně vrátí. Můžete s ním bez obav do vody, nebo podávat všelijaké sportovní výkony. Měnit ho lze až po 12 hodinách.
Vybírání správného menstruačního kalíšku může být trochu oříšek, proto neváhejte poprosit o radu. Nemluvím teď o samotných barvách, kterých už je na trhu opravdu velké množství. Kalíšky se liší velikostí, tvarem, pevností materiálu, nebo třeba tím, zda se vytahují za očko, kuličku, nebo stopku. Každé tělo je jiné a tedy je základním kamenem úspěchu to svoje dobře znát. Věřte, že jakmile najdete ten pravý, už se ho nebudete chtít vzdát.
Známka punku? Alternativní metody
Pokud jste se nenašly v ničem z výše uvedeného, nezoufejte. Stále jsou tu další alternativy jak prožít vaše dny v klidu a pohodě. Jednou z nich je použití mořské houbičky místo menstruačního tamponu nebo kalíšku. Fungují vlastně stejně jako tampon, takže ji zavedete, ona nasákne tekutinu, vy ji vyndáte, vyperete (např. v nějakém antibakteriálním mýdle) a znovu použijete. Dávejte ale pozor, kterou houbu kupujete. Většina se jich pouze tváří jako přírodní a jsou vyráběny synteticky v Číně. Opravdové přírodní mořské houby jsou bohaté na minerály, jako je například jód. Ten urychluje hojení a podporuje regeneraci pokožky. Každá houba je jiná, každá má jinak velké dírky, jinou hustotu, barvu, tvrdost a velikost.
No a kdo nechce používat nic, nemusí. Této metodě se říká tzv. „volná menstruace“ nebo „bezvložková metoda“, kdy se krev buď nechá volně stékat, což opravdu není pro každého a asi ani úplně vhodné do našich běžných životních podmínek, nebo se žena naučí odtok krve ovládat. V době menstruace se děloha plní krví a zbytky sliznice. V momentě, kdy je plná, vyteče krev skrz děložní čípek pochvou ven. Po správném cvičení této metody, by žena měla poznat, kdy je děloha plná a pomocí svalů pánevního dna sama určit, kdy krev nechá vytéct ven. Pokud to budete chtít nacvičit, doporučujeme si nejprve raději ponechat vložku jako rezervu☺.
Doplňková péče
Nejen během menstruace je třeba dodržovat správnou hygienu. Někomu bude stačit obyčejné přírodní olivové mýdlo, ale někoho bude dráždit, a proto bude muset volit speciální intimní gel. Skvělou volbou může být Argital Gel pro intimní hygienu s niaouli, který využívá léčivých a antiseptických účinků esenciálních olejů. Gel pro intimní hygienu od Argitalu šetrně a zároveň účinně myje intimní partie. Obsažené esenciální oleje pokožku lehce dezinfikují a chrání ji před vznikem podráždění, mykóz či zánětů. Pokud těmito problémy už trpíte, nebo se vám často vrací, zkuste se lékárně prozatím vyhnout a zkusit léčbu pomocí bylinek. NaturGYN Scarlett vaginální tělísko je zcela výjimečný produkt založený na tradiční čínské medicíne (TČM) určený na podporu gynekologického a urologického zdraví ženy. Obsahuje bylinky a je vhodný jako preventivní kúra nebo jako léčba již vzniklého problému.
Není všechno zlato, co se třpytí
Plasty, umělá parfemace, neutralizátory zápachu, bělidla, toxické látky, složením neznámé patentované gely… Všechny tyto látky mají vliv na naše zdraví. Jejich vstřebávání pomocí kůže a sliznic může způsobit závažné problémy od gynekologických zánětů, přes hormonální problémy, nesprávné fungování imunitního systému, až po rakovinu. Přemýšlejte, zda zdání cenové dostupnosti, nebo záruky 100% ochrany před protečením v době menstruace stojí za tato rizika. Už nejsme odkázány na konvenční drogerie, v dnešní době máme na výběr!