Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní zubní pasty a ústní péče: 2. část

Přírodní zubní pasty a ústní péče: 2. část Přírodní zubní pasty najdete u značky Coslys.
Renata Ježková
3,8 5
4

Přejít na sekci článku:

Oleje pro zdravé zuby

Oleje pro zdravé zuby zdroj: shutterstock.com

Pokud je na vás žvýkačka naopak alternativní málo, vyzkoušejte "oil pulling". V podstatě jde o kompletní vyčištění ústní dutiny pomocí oleje. Ideálním olejem je olej sezamový, velmi dobrou variantou je i kokosový olej. Přibližně lžíci oleje vložíme do úst a během cca dvaceti minut v ústech pomalu převalujeme. Olej na sebe naváže toxiny a nečistoty, kokosový olej má navíc antibakteriální a lehce bělící účinky. Na konci olej vyplivneme a vypláchneme ústa čistou vodou, pokud chceme, tak přírodní ústní vodou, jejíž chuť je nám milejší nežli ta oleje. Výhodou této metody je, že olej se tímto způsobem dostane skutečně všude, nevýhodou pak časová náročnost a chuť oleje, která nemusí být každému příjemná. Nicméně i v případě, že metodu použijete pouze občas jako doplněk svojí normální péče, přispějete výrazně ke zdravému prostředí ústní dutiny.

Pozitivních účinků kokosového oleje na zuby ale můžete využít i konvenčnějším způsobem. Nejrychlejší a nejjednodušší forma domácí zubní pasty je směs kokosového oleje a jedlé sody, kterou nanášíte normálně na kartáček a používáte jako klasickou zubní pastu. Kokosový olej ničí bakterie a zubní povlak, soda pak jemně obrušuje, aniž by poškozovala sklovinu, rozpouští zubní kámen a normalizuje pH v ústech. Pro další účinky a vylepšení chuti je možné přidat pár kapek eukalyptového oleje, který přiblíží chuť běžným pastám, ničí bakterie a infekce a pomáhá hojit dásně. V případě použití do zubní pasty se ale přesvědčte, že máte skutečně ten správný eukalypt - Eucalyptus globulus - v lékopisné kvalitě. V takovém případě pak nemusíte absolutně řešit, jestli a kolik zubní pasty polykáte.

Další olejem, který byste při zubní péči neměli opomíjet, je rakytníkový olej. Je možné ho přidat do výše zmíněné pasty (olej je de facto bez chuti, takže na její chuť vliv nemá) nebo ho používat k potírání dásní. Silné protizánětlivé účinky rakytníku pomohou při začínající i pokročilé paradontóze nebo při léčení aftů. V případě bolestivého zubařského zákroku rakytník pomůže s hojením a postará se, aby se v ústech neobjevila žádná infekce. Můžeme ho přidat do vody a kloktat, úplně nejlíp ovšem uděláme, dáme-li si lžíci rakytníkového oleje do úst, chvíli poválíme a spolkneme.

Související produkt
Bika jedlá soda 1 kg
Tierra Verde / 104 Kč
Detail produktu