Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní zubní pasty a ústní péče: 2. část

Přírodní zubní pasty a ústní péče: 2. část Přírodní zubní pasty najdete u značky Coslys.
Renata Ježková
3,8 5
4

Přejít na sekci článku:

Přírodní péče pro zdravé zuby

Přírodní péče pro zdravé zuby zdroj: shutterstock.com

Nicméně péče o zuby a ústní dutinu by neměla začínat a končit čištěním zubů. Přestože se doporučuje čistit si zuby po každém jídle, používat mezizubní kartáčky či zubní nit, stále je ještě mnoho lidí, u kterých se ústní hygiena omezí na dvě čištění denně pouze s kartáčkem a pastou. Což samozřejmě není dobře a vy, kteří to tak máte, se nad sebou zamyslete a k tomu zamyšlení si přečtěte, co dělat, pokud je to nad vaše psychické síly. Je totiž celkem dost přírodních "vychytávek", které pečují o naše zuby a ústa tak nějak mimochodem.

Tím nejsnadněji dosažitelným je stévie. Stévie je rostlina původem z Jižní Ameriky, ze které se získává sladidlo, které nejen, že je několikanásobně sladší než cukr, je nízkokalorické a vhodné i pro diabetiky, ale navíc aktivně působí proti zubnímu kazu. Už jen tím, že nahradíte cukr (v jakékoliv formě a barvě, zubům je to jedno) ve svém jídle nebo nápojích stévií, uděláte pro svůj chrup obrovsky záslužný čin. Stévii si můžete zakoupit v krystalické, tekuté nebo tabletkové formě jako klasická sladidla, jako sušenou rostlinu nebo si ji sami vypěstovat, jelikož dobře prospívá i v našich podmínkách a to jak na zahrádce, tak doma v květináči. Ze sušené nebo zmražené stévie pak vyrobíme sladký odvar, který použijeme pro slazení, v případě sypaných čajů přidáme lístky stévie přímo k čaji. Lépe sladí sušená než čerstvá.

Podobně multifunkční je řecká pryskyřice masticha, která je nejen vynikající kosmetickou ingrediencí, ale v surové formě slouží jako extrémně zdravá žvýkačka. Má antiseptické účinky, redukuje zubní plak a mírně bělí. Nevyplivujte ji a s klidem snězte, neboť při pravidelné konzumaci zabíjí bakterii Helicobacter pylori, která je původcem žaludečních vředů, gastritidy a zánětu dvanácterníku. Tento její účinek je prokázaný a je to jedna z nejúčinnějších látek proti tomuto druhu bakterie. Pokud by na vás žvýkání surové pryskyřice bylo přece jen moc alternativní, pořiďte si alespoň klasické žvýkačky s obsahem mastichy, vaše zuby vám budoui tak velmi vděčné.