Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zdravé zuby s ájurvédou

Zdravé zuby s ájurvédou Tradiční indické léčebné učení ájurvéda si dokáže poradit i se zubním kazem nebo paradontózou.
Iva Lhotská
3,8 5
4

zdravé zuby s ajurvédou zdroj: shutterstock.com

Ajurvéda jako dávný holistický systém propagující princip života v souladu s přírodními zákony se věnuje každému člověku individuálně. Zabývá se nejen jeho tělesnou konstitucí, ale pokouší se o nastolení harmonie těla i mysli, duše i ducha. Pokud se nám povede této rovnováhy dosáhnout, zajistíme si zdraví, dostatek energie a dlouhověkost.

Každodenní péče o zuby a dutinu ústní je součástí našich základních hygienických návyků. Výběr pasty a kartáčku je nesmírně důležitý krok. Rozhodně byste měli volit pasty bez nežádoucích chemických přísad, například bez přidaného fluoridu, který je toxický a způsobuje únavu, deprese či poruchy soustředění. Zkuste raději volit ajurvédské zubní pasty na bylinné bázi s obsahem neemu, hřebíčku, bazalky, aloe vera nebo celou směsicí bylin.

Také váš zubní kartáček by měl měkký a vyroben třeba z bambusu, jiných přírodních materiálů nebo si můžete pořídit žvýkací větvičku, tzv. miswak, jenž zajišťuje kvalitní očistu, ale též působí jako prevence před zubním kazem, kamenem a zpevňuje váš chrup. Nyní se společně podíváme na komplexní péči o zuby a dutinu ústní z pohledu ajurvédy.

Důležitá je očista jazyka

Věděli jste, že ajurvéda považuje jazyk za zrcadlo našeho těla a že se v něm odráží celkový zdravotní stav po stránce fyzické i emocionální? Chuťové pohárky vysílají našemu organismu signál k tomu, aby se mohl vhodně připravit na trávicí proces a potažmo na podpůrnou léčbu. To znamená, že náš způsob stravování je velmi podstatnou záležitostí. Většina nemocí totiž pochází ze špatného trávení, které bývá způsobeno konzumací především průmyslově vyrobených potravin. Měli bychom se naučit vědomě si vybírat poživatiny a také je při plném vědomí jíst.

První kontakt stravy s naším tělem probíhá v ústech a jazyk je prostředníkem, jenž přijímá z dodávané potravy její energii neboli pránu. Z toho důvodu je nezbytné čištění jazyka. Během trávení se naše zažívací soustava pokouší o plné vstřebávání a využití prospěšných látek, stejně jako o eliminaci těch škodlivých. Toxiny, které jsme stravou do těla přijali, se mohou usazovat v oslabených orgánech a za nějakou dobu způsobovat různá onemocnění. Tyto toxiny, zvané v ajurvédě ama se soustřeďují zejména v noci právě na jazyku a vytváří povlak. Největší problém však nastává, když po probuzení hned něco vypijete nebo sníte, protože se nežádoucí toxiny vracejí zpět do trávicího systému. Což vašemu zdraví rozhodně nepřidá!

Pořiďte si tedy škrabku a každé ráno si svůj jazyk pečlivě očistěte. Škrabky se vyrábějí z různých materiálů, ale nejlépe vám poradí v obchodech s přírodními přípravky a kosmetikou. Používání škrabky (dá se použít i lžičky) je velmi jednoduché: Začněte od kořene jazyka a několika krátkými pohyby stahujte dolů. Čištění jazyka vám pomůže odstranit zápach z úst, odstraní hleny, pomůže detoxikaci a zlepšení chuti i zažívání. Když se budete takto pravidelně zbavovat nahromaděných toxinů, také se vám zlepší celkový zdravotní stav, nálada a budete emocionálně vyrovnanější. Během čištění jazyka totiž dochází i k masáži důležitých reflexních bodů na jazyku.

Jaké jsou další kroky při očistě dutiny ústní?

Každý den byste měli začínat pečlivou očistou dutiny ústní, neboť se v ní nachází největší otevřená plocha sliznic v těle. Používání bylin, olejů, balzámů, esencí a z nich připravených produktů je jen doplňkovou procedurou. V první řadě tedy seškrábněte povlak z jazyka a poté převalujte v ústech asi 15 - 20 minut vlažný sezamový olej. Dá se využít i olivový, bio panenský kokosový olej či jiný rostlinný olej v biokvalitě. Poté, co jej vyplivnete, by měl mít až skoro bílou barvu. Kloktání rostlinného oleje po ránu blahodárně působí nejen na zdraví zubů a dásní, ale rovněž na celkový stav organismu. Pomůže vám zbavit se různých zdravotních potíží, protože odstraní z úst bakterie, eliminuje zubní plak a vytahuje nežádoucí parazity, chemické přísady z potravin i toxiny z vnějšího prostředí. Kloktání oleje dokonce bělí zuby.

Teprve pak následuje vlastní čištění zubů, a to nejlépe zubním práškem, který obsahuje směs až 20 bylin, jedná se např. o hřebíček a kurkumu. Tento prášek se smíchá na dlani s troškou vody a nanese na zubní kartáček. Zuby je třeba si čistit podél i napříč a zároveň si masírovat dásně prstem namočeným v prášku s vodou. Za několik minut jen vyplivněte, aniž byste si do úst dávali vodu. V Indii i jiných zemích se k čištění zubů používala třeba neemová větvička nebo kořínek ze salvadory perské a ještě tenčí větvička k ošetření mezizubních prostor. Pokud máte raději pastu, kupte si ajurvédskou. Ty ajurvédské většinou nepění, jejich viskozitu zabezpečuje kokosový olej. Minimální pěnivost způsobují látky na bázi uhličitanů.

Ajurvédské zubní pasty by měly mít hořkou a trpkou chuť, navíc jsou bez fluoridu. Jestliže použijete sladkou pastu, vytvoří se vám husté sliny s obsahem vápníku, jež způsobují vznik zubního kamene. Vynikající zubní pastou je pasta s neemem (nimbou), která působí proti zubnímu kazu a má antibakteriální účinky. Dalšími vhodnými pastami jsou ty s hřebíčkem, které mají dezinfekční, antiseptické a stahující účinky, zabraňují vzniku zubního kazu, zmírňují bolesti zubů a jejich citlivost. Skvělá je zubní pasta s bazalkou, jež posiluje dásně, omezuje vznik zubního plaku a příznivě ovlivňuje svěží dech. Má též antiseptické vlastnosti. Zubní pasta s aloe vera je rovněž protizánětlivá, ochraňuje dásně a napomáhá obnovení přirozené bělosti chrupu. Výborné jsou ajurvédské pasty se směsicí různých bylin, dřev a éterických olejů, jež brání krvácení dásní, tvorbě zubního kamene i kazu a jsou vhodné pro citlivé zuby.

Po vyčištění zubů před spaním se doporučuje vypláchnout si ústa vlažnou vodou s 10 kapkami tea tree oleje. Je protizánětlivý a antibakteriální, posiluje dásně. Ústní dutina se dá rovněž vyplachovat detoxikačním čajem Triphala.