zdroj: unsplash.com
Hygge je v poslední době docela dost používaným pojmem, který se šíří nejen napříč celou Evropou. O jeho oblíbenosti svědčí i to, že jen o tomhle tom pojmu bylo v poslední době napsáno několik knížek a velmi dobře se prodávají. A co vlastně to hygge je? Toto specifické slovo pochází od Dánů, kteří patří oficiálně mezi nejšťastnější národy na světě. Osvojili si jej však i jiné severské národy a podobný termín znají i v jiných zemích. V Německu je to například gemütlichkeit, v Nizozemsku gezelligheid.
Hygge patří mezi ten typ slov, jež popisuje situaci nebo stav, který se normálně velmi obtížně vysvětluje, a pokud už, tak je k tomu zapotřebí spousta dalších slov nebo dokonce vět. Obecně můžeme říct, že popisuje pocit pohody – stav – kdy je nám maximálně dobře. Takový, který chceme co nejdéle uchovat a i po letech na něj často vzpomínáme. Hygge může být zážitkem a vzpomínkou na celý život, ale i malé hygge chvilky si lze ukrojit každý den.
Ingredience potřebné k vytvoření hygge
Hygge může nastat samo o sobě – prostě se tak sejdou okolnosti, kdy se cítíme naprosto v bezpečí, spokojení, šťastní a máme pocit neuvěřitelného poklidu a pohody. Někdy je třeba mu ale vyjít trochu naproti za použití speciálních ingrediencí. Které že to jsou?
Svíčky
Ingrediencí číslo jedna jsou rozhodně svíčky. Dánové, vynálezci slova „hygge“, patří mezi největší spotřebitele svíček vůbec. Pálí je úplně všude a v každém ročním období. Najdete je na těch obvyklých i úplně neobvyklých místech. Domácnost plná svíček je rozhodně samozřejmostí u každého Dána. Zapálené svíčky pak můžete najít i v obchodech či kancelářích. Dánové se bez hořících svíček neobejdou ani v práci. Co je na svíčkách tak speciálního a pro hygge atmosféru důležitého?
K ohni jako takovému jsme instinktivně přitahování už od pravěku. Poskytoval pocit bezpečí, tepla, ochrany před šelmami a dokonce si na něm naši předci mohli připravit chutné jídlo. Vynález ohně prostě o hodně pozvedl životní úroveň našich předků. Pohled do ohně navíc uklidňuje. Nejspíš proto jsme k němu i dnes až magicky přitahováni. Některé odlehčené teorie říkají, že oheň byl zároveň i takovým předchůdcem televize. Pračlověk si takhle přišel z lovu, podobně jako my z práce, a místo hledění „do blba“ (na televizi), se koukal do ohně a čistil si tak hlavu.
A svíčky jsou takovým malým, instantním ohněm do každé domácnosti. Nejen do těch, kde si nemůžou dovolit krb, kamna, či otevřené ohniště. Zapálené svíčky navíc vytvářejí měkké světlo, které samo o sobě navozuje příjemnou atmosféru a jako bonus působí lichotivě – funguje jako takový malý photoshop. ☺
Dobré jídlo
Jídlo si většina z nás spojuje s pocity pohody. Některé víc a některé méně. Dokonce existuje i pojem „comfort food“ neboli komfortní jídlo, které v nás vyvolává pocity pohody a svým způsobem nás i uklidňuje. Teď přichází špatná zpráva pro příznivce zdravého životního stylu. Comfort food většinou nebývá moc zdravé. Samozřejmě jdou udělat i nějaké zdravější varianty stejně jako u každého jídla, ale pro některé lidi to prostě není ono. Co tedy patří mezi comfort food? Žádné saláty ani podobné věci moc nečekejte, i když takové smoothie lze připravit hodně komfortně, takže vám spíš než jako zdravý nápoj bude chutnat jako kakao nebo milkshake.
Obecně patří mezi comfort food teplé a výživné jídlo – talíř horké polévky, ze kterého se ještě kouří (polévka jde ostatně připravit také hodně zdravě), různé zapečené, smažené a pomalu se připravující pokrmy. Ideální je, když to dlouho bublá na sporáku, vy se na tu nádheru chodíte dívat, těšíte se a než se to jídlo připraví, tak navíc stihne krásně provonět celou domácnost.
Přátelé
Dobré jídlo i pocity pohody obecně ještě více znásobí, když je máte s kým sdílet. Znáte ten pocit, kdy se vám stane něco naprosto úžasného a vy se o to chcete podělit úplně s každým nebo minimálně se svými blízkými a přáteli? Tak o to lepší to je, když to s nimi můžete přímo prožít a máte společný silný zážitek, který jim pak nemusíte popisovat, protože na některé věci ani slova nestačí. Pokud chcete hygge zažít v jeho nejryzejší podobě, tak připravte společnou večeři pro přátele. Takovou kdy každý přinese nějakou surovinu, každý se podílí na vaření a něčím prostě přispěje. Pak všichni ochutnáváte spoustu malých chodů nebo si nabíráte z velkého kouřícího hrnce a povídáte si spolu až do noci.
Pochmurné počasí pro útulnou atmosféru
Předposlední ingredience je tak trochu podivná a záhadná. Není úplně nezbytná, ale dokáže dotáhnout stav hygge k naprosté dokonalosti. Tou je nepřízeň počasí. Sněhová vánice, pořádný liják, bouřka nebo jen poklidně napadlý sníh za oknem dokáže pocity totální pohody několikrát znásobit. Nejlépe, když jste se z nějaké plískanice právě hrdinně vrátili domů, máme pocit přestálého nebezpečí a užíváte si to krásné teplo a pocit domácího bezpečí. Ale i pozorovat nějakou smršť za oknem pocit pohody a bezpečí vyvolá velice dobře. Jsme prostě doma, v bezpečí, kde na nás nic nemůže a zavládne naprostá pohoda.
Další ingredience
Dalším nezbytným hygge doplňkem je něco měkkého a hřejivého, něco, do čeho se můžete celí zachumlat. Kvalitní deka či peřina z přírodních materiálů se hodí naprosto výborně. K zachumlání si uvařte horký dobrý čaj, rozpalte ty svíčky a přiberte i knížku. Pocity naprosté pohody a uvolněnosti startují… tři, dva, jedna - teď! ☺ Ani horká vana s knihou a svíčkami není vůbec k zahození. A pokud chcete aktivitu, kterou chcete provozovat i s přáteli (a nemáte tak velkou vanu), zkuste nějaké deskové hry. Ideálně takové, které se hrají dlouho a dávají prostor pro spoustu povídání a vtípků.
Hygge je spojené nejvíce se zimou nebo s deštěm a dalším nepříznivým počasím. Hygge ale můžete zažít rozhodně i na jaře nebo v létě. Představte si odpolední piknik s přáteli se spoustou jídla a trochou alkoholu, jež se protáhne až do nočních hodin. Je krásně teplo a příjemně, vyjdou hvězdy a pak někdo vytáhne ještě kytaru… ☺